suntserios
| suntserios a întrebat:

Https://www.descopera.ro/......redinciosi

Deci pana la urma religia te face mai incuiat, frustrat si rau. Si asta se vede cel mai bine la un copil.

30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Se promoveaza deci intens DESACRALIZAREA prin astfel de articole "petarda". E si acesta un criteriu de recunoastere a gunoaielor din mass- media... Le convine de minune celor aflati la conducerea destinelor umanitatii criza de valori morale si repere promovata prin astfel de articole tendentioase.
De ce oare totusi, evreii care patroneaza corporatia "Discovery Chanel" sunt ei insisi foarte devotati religiei lor, natiunii lor, traditiilor lor? Ei si toti compatriotii lor... Tocmai pentru ca ei nu se hranesc cu astfel de articole de mizerie.

| suntserios explică (pentru milan9):

Observatia din articol e general valabila pentru oricine vrea sa recunoasca... religioasii discrimineaza si urasc. Asta se vede cu ochiul liber. Indiferent de ce teorii ale conspiratiei imbratisezi tu sau altii legate de media.

| AC4S4 a răspuns:

La ce te gandesti cand spui o familie crestina?
O familie crestina se roaga impreuna. Iubirea este cea descrisa in 1 Corinteni 13 si este prezenta in aceasta familie. Exista oameni care nu respecta voia lui Dumnezeu, dar parintii nu trebuie sa indemne la ura pentru acesti oameni.

Stiu ca sunt familii care fac inversul a tot ceea ce am scris mai sus. Dar nu este modelul biblic. Problema este la acei oameni, nu la credinta crestina.

| suntserios explică (pentru AC4S4):

Lool serios, pana si iubirea e nevoie sa fie descrisa intr-o carte de religie? Altfel nu se pot iubi oamenii intre ei?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Cel ce a creat toate a creat si iubirea. Este normal ca in Cuvantul Sau sa vedem ce este iubirea adevarata.

| suntserios explică (pentru AC4S4):

Da tu stii sa respiri fara cuvantul lui? Ca sentimente nu poti sa ai fara sa iti spuna el vad.

| Superior a răspuns:

Daca te uiti la o familie crestina, ai vedea ce bucurie si bunatate este.

| Nilsson a răspuns:

In primul rand titlul articolului e praf "Copiii atei sunt mai altruisti"
Studiul nu viza convingerea religioasa a copiilor ci a familiilor din care provin. La 5-12 ani nu stiu in ce masura se poate pronunta un copil cu privire la religie.

Apoi, 43% din cei care au luat parte la studiu erau din familii musulmane si e cunoscut faptul ca acestea sunt mai stricte, doar 24% proveneau din familii crestine iar 27% din familii nereligioase.

Alt aspect de comentat, nu vad ca fiind ceva rau a avea un spirit mai dezvoltat pentru dreptate decat a fi tolerant fata de rau.
Adica sa vezi alti copii care se imbrancesc sau se lovesc si sa ai o atitudine blanda si ingaduitoare e chiar extrem de rau, tie ti-ar fi placut sa fii hartuit la scoala si colegii sa fie indiferenti?

"Studiul s-a axat pe vizualizarea unor videoclipuri în care erau prezentaţi copii care se îmbrâncesc sau lovesc. Subiecţii au fost rugaţi apoi să noteze nivelul de "răutate" şi pedepsele meritate de cei vinovaţi, pe o scară gradată. "

Concluzie e ca educatia religioasa e foarte benefica, dar ateii incuiati la minte precum autorii acelui studiu de 2 lei nici nu stiu macar sa interpreteze niste date.

| suntserios explică (pentru Nilsson):

Noroc de unii ca tine ca stiu sa interepteze, ca altfel luam pe bune toate studiile stiintice happy

" La 5-12 ani nu stiu in ce masura se poate pronunta un copil cu privire la religie"

Foarte corect ce scrii aici, pacat ca le este bagata pe gat religia la varsta aia

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

Daca tu crezi ca acela e un studiu "stiintific" esti foarte naiv. Voi credeti ca tot ce zboara se mananca, mai ales daca da apa la moara necredintei voastre.
Ce credibilitate poate avea o cercetare facuta pe un esantion nereprezentativ realizat de atei care vor sa demonstreze ca ateismul o sa faca lumea mai buna?

Si stii care e paradoxul si ironia acestei ipoteze?
Majoritatea ateilor de pe acest site mai mult ca sigur provin din familii crestine deoarece crestinismul este majoritar in tara noastra.
Conform studiului ei ori nu ar trebui sa fie mai altruisti si toleranti, dar in acest caz ateismul nu mai e atat de benefic, iar daca au calitati pozitive atunci studiul devine nul si credinta familiei lor e irelevanta.
Deci cum rezolvi dilema aceasta? happy

| suntserios explică (pentru Nilsson):

Crestinismul e majoritar in tara noasta, crestinii practicanti nu chiar asa multi. Simpla dilema.

"Voi credeti ca tot ce zboara se mananca,"

E atat de ironic ca cineva care crede intr-un batranel care sta in nori sa afirme asa ceva... ironic si amuzant.

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

„Crestinismul e majoritar in tara noasta, crestinii practicanti nu chiar asa multi. Simpla dilema."

Deci asta e mare salavare a ateilor, ei sunt buni pentru ca au avut sansa sa fie crescuti de crestini cu numele.
Pana acum va plangeati ca sunt numai crestini cu numele in tara noastra.
Esti vai de capul tau, daca iti dau cu seen la replici sa stii si tu de ce.

| suntserios explică (pentru Nilsson):

Sa fii crestin nu inseamna ca crezi balivernele alea. Inseamna ca asa au ales parintii pentru tine.

Imi dai cu seen. Lol

| Octavian199 a răspuns:

De mici suntem indoctrinati. Copil fiind nu iti prea dai seama ce e bine si ce e rau.Si ramanem cu asta in minte cand crestem mari.

| Octavian199 a răspuns:

Am vazut un film 'regele proscris'.O maicuta a luat cu forta o fetita ca sa invete despre Dumnezeu '.Asa se intampla si in trecut. Cred.

| Mircea08 a răspuns:

Toata lumea povesteste de "un studiu facut..." si se refera la un studiu psihologic. Fiti buni si spuneti-mi si mie ce anume studiaza psihologii? studiaza corpul fizic? studiaza sufletul? Daca spuneti ca studiaza creierul inseamna ca studiaza corpul fizic (o parte din corp). Am si eu o tigaie acasa, vrea cineva sa-mi spuna daca e frustata cand o pun pe foc?
Daca spuneti ca studiaza orice altceva in afara corpului material atunci inseamna ca ei stiu ca exista suflet (sau indiferent ce alta denumire vreti sa-i dati). Daca si voi credeti ca exista suflet atunci avem doua institutii care se ocupa cu studiul sufletului si anume : biserica si medicina, deci ambele studiaza ceva ce dupa unii nu exista.
Interesant!

| suntserios explică (pentru Mircea08):

Studiaza comportamentul. Nu sufletul. Si biserica nu studiaza sufletul. Biserica nu stuiaza nimic.

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Comportamentul cui? al corpului?

| suntserios explică (pentru Mircea08):

Da al corpului. Creierul face parte din corp. Creierul nu e suflet. De aia psihologia si psihiatria sunt stiinte medicale nu religii

| Mircea08 a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles. Iti dau o veste rea - Materia nu gandeste!

| 6684464 a răspuns:

Evident, daca te uiti la familiile de prin Arabia nu ti-e greu sa crezi asta, la ce parinti stricti si rai sunt acolo...
Insa daca te uiti la familiile crestine..., cu totul alta poveste. Nu am vazut copii mai cuminti, ascultatori si veseli in viata mea, si am vazut copii asiatici(Japonia, China)!

| suntserios explică (pentru 6684464):

Un sfert din cei care au participat la studiu erau crestini... deci irelevant ce zici tu.

Plus, faptul ca sunt crescuti de parinti stricti si incuiati nu ii face cuminti ci speriati si infricati.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Corect.Dar ce sa faci cu steregoi.

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Una e sa zici ca esti crestin, alta e sa fii.

| suntserios explică (pentru Octavian199):

Nu urmaresc personajul

| suntserios explică (pentru 6684464):

Presupun ca acei copii care provin din familii cu adevarat crestine sunt si mai traumatizati. Pentru un copil nu e usor sa traiasca intr-un mediu total netolerant si asupra oricarei fapte planeaza o grava pedeapsa

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

"Nu am vazut copii mai cuminti, ascultatori si veseli in viata mea"

| suntserios explică (pentru 6684464):

Pai cred si eu ca sunt cuminti si ascultatori ca toata copilaria lor se tem ca daca fac ceva gresit supara o himera si ii trasneste in cap. De altfel de aia si crestinii sunt moralisti, de frica sau pentru rasplata

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

E un "și" acolo.

| suntserios explică (pentru 6684464):

Or fi ei veseli, aia pe care i ai vazut tu, probabil se bucura ca inca nu au fost traniti, dar aparent ascund conform studiului ura si rautate