| RAY a răspuns:

Verset original din ebraica, poti interpreta cum vrei acest verset dar daca esti corect citesti vt per asamblu nu doar un capitol, acel mesia care il astepta evrei avea ca obligatie eliberea evreilor de sub dominatia romanilor si ei sa domine lumea, asta era promisiunea lui iahve fata de evrei, ca doar evrei erau poporul lui iahve
Cine ar fi crezut raportul nostru și cui a fost arătat brațul Domnului?
2 Și el a venit ca un răsad înaintea lui, și ca o rădăcină de pe pământ uscat, nu avea nici formă, nici frumusețe; și l-am văzut că nu a avut nici o înfățișare. Acum îl vom dori?
3D descris și respins de oameni, un om de durere și obișnuit cu boală, și ca unul care ascunde fața lui de la noi, disprețuit și nu l-am ținut niciodată în considerare.
4Intr-adevăr, ne-a purtat bolile și durerile noastre - le-a purtat, dar noi l-am considerat mâncat, lovit de Dumnezeu și oprimat.
5 Dar el a fost jăfuit din pricina nelegiuirilor noastre, zdrobit din cauza nelegiuirilor noastre; pedeapsa pentru bunăstarea noastră a fost asupra lui și cu rana lui am fost vindecați.
6Mi-am rătăcit toți ca oile, ne-am întors, fiecare în drum, și Domnul a acceptat rugăciunile pentru nelegiuirea tuturor.
7 A fost asuprit și a fost smerit, dar nu și-a deschis gura; ca un miel la sacrificare, va fi adus și ca o oaie care este mută înaintea ciorapilor ei și nu-și va deschide gura.
8Dar dela închisoare și de judecată este luat și generația lui, care va spune? Căci a fost nimicit din țara celor vii; din pricina nelegiuirii poporului meu, le-a furat o rană.
9 Și -a dat mormîntul pe cel rău, și pe cel bogat cu moartea lui, pentrucă n-a săvîrșit violență, și n-a fost nici o înșelăciune în gura lui.
10Și Domnul dorea să -l zdrobească, El L -a făcut rău; dacă sufletul său se va restituie, va vedea copii, își va prelungi zilele și scopul lui Dumnezeu va prospera în mâna lui.
11 Dela truda sufletului pe care o vedea, ar fi mulțumit; cu cunoștința Lui, robul Meu va apăra pe cei drepți pentru mulți, și pe nelegiuirile pe care le va purta.
12Deci, îi voi da o porție în public, și cu cei puternici va împărți jaf, pentru că și-a vărsat sufletul la moarte, iar cu cei rătăciți a fost socotit; și a născut păcatul multora, și a mijloci pentru cei răi.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexSalling a răspuns:

Eu cred doar in Dumnezeu, orice altceva este doar "mit".