| AFR81 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=ePZiyPjRNjw

Incep prin a spune din start ca nu sunt un om bisericos. Totusi, ma intreb cum de e posibil ca o asemenea mizerie sa fie difuzata la unul dintre cele mai vizionate posturi din tara, la o ora de mare audienta si nimeni sa nu ia, ulterior, masuri, ba chiar sa fie considerata ceva normal si din cale de afara de amuzant. Sa faci glume despre preoti, care sunt oameni, pacatosi deci, ba chiar, unii dintre ei declarati "hoti cu acte in regula", este, zic eu, acceptabil. Sa iti bati joc de Iisus Hristos si de Dumnezeu, insa, e strigator la cer. Si mai rau e ca, in loc sa fie descurajat, primeste un "standing ovation" la final. Cu emisiunile de divertisment care trateaza subiecte mondene pot spune ca sunt de acord, insa cu asa ceva, in niciun caz. Nu cumva ne indreptam intr-o directie gresita?

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ei se vad amuzanti facand misto de religie, vai de capul lor de imprastiati.

| xerxes1 a răspuns:

Emisiuni jalnice intr-adevar, chiar daca s-au legat de personaje inventate din cultura crestina.
Suntem bombardati cu minciuni si mizerii din toate partile.
Biserica, politica, mass media.
Sa cauti o emisiune decenta este ca si cum ai cauta la groapa de gunoi un sandwich proaspat.
Stirile sunt manipulate, la fel si emisiunile despre stiinta si ultimele descoperiri.
Avem dreptul in schimb la publicitate agresiva si mincinoasa despre orice ar trebui sa cumparam.

| Deaad a răspuns:

Exista libertate de exprimare.
Ce vrei?
Ca toata lumea sa il ridice in slavi pe Isus Hristos?
Toata lumea a facut asta timp de 2000 de ani,pentru ca libertatea de exprimare era foarte ingradita in evul mediu.
Cine il vorbea de rau pe domnul Isus Hristos,era torturat.
Sigur stii,ca faci facultatea de istorie.

Si acum, cand in sfarsit am scapat de ciuma asta nenorocita, adica ingradirea libertatii de exprimare(care acum e doar la inceput), cand se mai gasesc unii sa faca misto de religie ii sariti in cap ca nu e moral asa ceva si ca se uita si copii la televizor.
Ce masuri sa iei?
Ca nu a incalcat nimic.
Injuraturile le-au cenzurat iar in stand up comedy, bascalia este esenta.Bascalie de orice.
De politica, de religie, vedete, personalitati etc.

Ne indreptam intr-o directie foarte buna.

| AFR81 explică (pentru Deaad):

Ai perfecta dreptate in ceea ce ai scris, dar trebuie discutat in ceea ce priveste libera exprimare. Daca mergi cu tatal tau pe strada si incepe cineva sa faca misto de el, nu vei fi revoltat? La rangul asta il ridica foarte multi pe Iisus. Dupa parerea mea, a ofensat foarte multa lume. Pe langa asta, sunt unele subiecte de care nu trebuie sa faci caterinca. Tine de bun simt. Daca ar fi facut misto de un copil bolnav de cancer sau de un batran in scaun cu rotile sau de un om handicapat din nastere, care ar fi fost opinia generala? Libera exprimare, dar totusi...

| Deaad a răspuns (pentru AFR81):

"Daca mergi cu tatal tau pe strada si incepe cineva sa faca misto de el, nu vei fi revoltat?"
In cazul meu, nu.
Am motivele mele in legatura cu tatal meu.

In cazul altora, poate se simt revoltati.
Tatal lor ar trebui sa ia atitudine si sa le raspunda inapoi.

Eu merg pe principiul:
Oricine are dreptul sa spuna absolut ce vrea.
Iar eu am dreptul sa nu-mi pese.

In legatura cu orice subiect.

Uite, de exemplu, exista legea aia anti-nazism.
Lumea nu are dreptul sa poarte un tricou cu svastica de exemplu pe strada.Sau sa posteze ceva pe Facebook in legatura cu aprecierea lor pentru Hitler.
De ce asta?
Adica,pana la urma,ma gandesc:
Cine ar mai putea invia nazismul in ziua de azi dupa tot ce s-a intamplat?

Nu ca as fi eu nazist si il iubesc pe Hitler,nu ma intelege gresit.
Am terminat de mult cu perioada aia "rebela" si "extremista",otravitoare.
Dar spun ca principiu.
Sprijin orice exprimare.
Cei care ingradesc dreptul la libertate de exprimare sunt,dupa parerea mea, oamenii care pur si simplu ii dor alte opinii si nu accepta altceva in afara de propria opinie.(Fara ofensa cu privire la tine.)

Daca cineva se simte ofensat ca cineva ii critica genul de muzica, religia, credinta etc., nu e in regula.
Daca cineva e crestin adevarat, ar trebui sa te doara la basca de ce crede lumea despre Isus Hristos.
Cam asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care-i faza daca facea misto de preoti? Daca facea misto de parlamentari sau de Iohannis sau de mai stiu eu cine n-ai mai fi pus "intrebarea" asta.

| AFR81 explică (pentru anonim_4396):

Tu te faci ca nu intelegi sau chiar nu poti? laughing Citeste de 5 ori frazele.
Am spus clar ca n-aveam nicio problema daca facea misto de preoti. Sunt oameni, sunt supusi greselii, unii dintre ei chiar hoti cu acte in regula. Daca facea misto de absolut oricine, n-as fi avut nicio problema, dar fix despre Iisus Hristos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu de ce. Pentru ca sunt Liberi! Iti dai seama, e ca si cum mi-as bate joc de 2 personaje din "Dracula" de Bram Stoker, iti dai seama ce tragedie? Biblia este un dark fantasy, iar isus si iehova sunt protagonistii principali, jucand rolul a 2 psihopati si criminali in serie, acum se ascunde, poate-l omoara si pe el acesti 2 jegosi inexistenti. Voi nu-l batjocoriti si-l urati pe Tatal Satan in fiecare zi fara vreun motiv anume? Gandeste-te ca cei care s-au dus la Satan au fost cre(s)tini inainte, s-au dus pentru ca l-au conscut cu adevarat pe iehova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii prefera sa urmareasca mizerii, toate gunoaiele sunt promovate, acum asta se urmareste, showuri de comedie. Emisiunea ''Sabbagh in actiune'' nu se mai face tot din cauza asta, nu ca as fi urmarit-o, dar o prefer oricand, in comparatie cu asa ceva.

| RoxanaY a răspuns:

Ma supara enorm de putin ca zice despre anumite religii si despre anumiti oameni, dar ma supara la maxim(atat de mult incat nici nu ma pot exprima ca sa-mi spun supararea) ca spune de Isus si de Dumnezeu. De ce Ii ia in ras? Chiar asa a ajuns lumea in ziua de azi? Avea dreptate Isus si Biblia cand spunea toate astea. Asta este o dovada pentru cei care nu cred si sunt atei sau mai stiu eu ce si spun ca Biblia nu spune adevarul etc. Chiar m-a suparat foarte rau acel om!

| RAY a răspuns (pentru RoxanaY):

De unde sti tu ca era ateu? multi crestini injura de dumnezeu toata ziua

| RoxanaY a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca e ateu. Mai citeste odata! Am spus ca asta este o dovada pentru atei...

| RAY a răspuns (pentru RoxanaY):

Ce dovada este?