| OctavianDanielMaria a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8&t=2408s.Ce avem noi aici? Ce plagiator a fost crestinismul.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am studiat si eu acel documentar si prezinta date false, este bine ca noi atei sa prezentam adevarul, in acest caz povestea lui jesus poate ca seamana cu mitra cel mult dar nu prea mult, da religia a preluat dar biblic biblia nu are legatura cu religia, in biblie nu scrie de 25 decembrie nasterea, nici marcu nu scrie ca s-a nascut dintr o fecioara nici pavel, apropo pavel a fost primul care a scris despre iisus si marcu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie sa cercetezi, sa gandesti critic si sa te indoiesti, doar prosti au convingeri man, un om inteligent este lipsit de dogme

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Documentarul "Zeitgeist" nu este altceva decat o facatura comandata de cei care doresc subminarea credintei in general si a crestinismului in special. Daca nu ai fi chiar atat de ignorant ai afla ca acesti adversari sunt foarte multi...

Cerceteaza un pic istoria fara a spicui unilateral (pe surse compromise) si vei vedea ca "dovezile" sunt false.

| Nilsson a răspuns:

Nu ne faci un rezumat? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca stii putina geografie, statul Israel era la intersectia unor rute comerciale si multi negustori treceau pe acolo.
Nu te-ai gandint si la varianta ca ei le-au plagiat istoriile evreilor si le-au adaptat in mod propriu in locurile lor natele?
De ce nu suntem acum pagani cu totii si suntem crestini daca povestile lor au fost inainte?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca pana si ateii spun acel documentar prezinta date false eu nu mai am nimic de spus.

Răspuns utilizator avertizat