| SG1995 a întrebat:

Și dacă Maryam nu era soția lui Yosef ci slujnica ăstuia ce facem?
Conform tradiției Maryam era crescută în templu când a rămas gravidă, și tot conform tradiție avea 15-16 ani când a născut.
Cel mai probabil fiind slujnică la templu, a fost dată afară când a fost impregnată.
Iar aici povestea biblică devine interesantă, după sarcină ea nu pleacă la ai ei, sau la Yosef ci la Elisheva, verișoara ei. Hopa? De ce? Răspunsul e, să fie pentru că a fost renegată?
Oare după cele 3 luni de stat la Elisheva, Maryam și-a găsit un job?
Să fii fost Yosef stăpânul ei, nu soțul cum s-ar crede?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu am de ce sa presupun ca Maria a fost slujnica lui Iosef, nu exista date in acest sens. Tu emiti ipoteze ca sa explici nasterea din fecioara? Nasterea din fecioara intra tarziu in schema, cei ce au redactat cele doua genealogii ale lui Josef, diferite intre ele, nu stiau de nici o nastere din fecioara; daca Isus e nascut din fecioara nu are relevanta ca Josef e din neamul lui David.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Ipoteza e taman asta că Yosef nu e tatăl biologic a lui Yeshua. Talmudul de spune de Yeshua ben Panthera, nu Yeshua ben Yosef, scrierea lui Celsius la csre din păcate numai avem acces, dar pe care Origen a citat-o ne indică același lucru, Yeshua e evreu de origine romană.
Maryam după concepție nu a mers nici la ei, nici la Josef, pe care probabil nici nu-l cunoștea, ci a mers la Elisheba verișoara, sau mătușa după unele surse.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Te-am mai auzit cu ipoteza asta, este o legenda evreiasca foarte tarzie, la sute de ani dupa evenimente.

| Octavian199 a răspuns (pentru minrest):

Asta e tare.Vezi ca avem si in zilele noastre fecioare care nasc, si la 10 ani.

| minrest a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce e cu asta?