| anonim_4396 a întrebat:

Și dacă viața veșnică chiar exista așa cum promite Biblia?

20 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Ar fi tragic! Biblia spune ca toti suntem pacatosi si ca plata pacatului este moartea si chinul cel vesnic in iazul de foc. Spre fericirea intregii omeniri, dumnezeul bibliei nu este Dumnezeul adevarat.

| comanantonio17 a răspuns (pentru IMPERO):

Galateni 5:19-26 VDC
Și faptele firii pământești sunt cunoscute și sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările și alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moșteni Împărăţia lui Dumnezeu. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. Cei ce sunt ai lui Hristos Isus și-au răstignit firea pământească împreună cu patimile și poftele ei. Dacă trăim prin Duhul, să și umblăm prin Duhul. Să nu umblăm după o slavă deșartă, întărâtându-ne unii pe alţii și pizmuindu-ne unii pe alţii. Dupa cum poti citi, unul dintre lucrurile firii este inchinarea la idolii, Dumnezeul Biblic (Tatal, Domnul Dumnezeu, YHWH, Dumnezeu Tatal, Yahweh, Jehovah, Iehova, Domnul, Yahweh, Tatal Domnului nostru IIsus Hristos, pe scurt Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac si al lui Iacov) este cel adevarat, eu am fost tentat sa cred acelasi idee ca tine. Uite inca un citat care ni se potriveste ca '' o manusa'':
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învăţăturile dracilor, abătuţi de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnaţi cu fierul roșu în însuși cugetul lor.
. 1 Timotei 4:1-2 VDC (VDC, este una din traducerile Sfintei Scripturii sau Bibliei, mai corect este Sfanta Scriptura) Dupa cum vezi aici apar '' duhuri inselatoare'' si ''invataturile dracilor'', iti garantez ca nu este o coincidenta sau o invatura mincinoasa. Oi fi eu un pacatos si m-am lepadat de Dumnezeu Tatal de multe ori cu fapta si gandul, dar nu sunt un inchinator la idolii.
Intoarcete la Dumnezeu, recunoaste-L pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Domn, Fiul Lui Dumnezeu, Mantuitor personal, constientizeazati greselile si caiestete ( REGRETA), si crede in inima ca Dumnezeu pe Domnul nostru Iisus Hristos din morti, pocaieste-te, adica fi mai bun, asta inseamna pocainta, nu convertirea la un cult protestant. Trebuie sa iti para rau cu adevarat. Uite inca cateva versete din Sfanta Scirptura care ni se potrivesc. Romani 10:9-13 VDC
Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, după cum zice Scriptura: „Oricine crede în El nu va fi dat de rușine." În adevăr, nu este nicio deosebire între iudeu și grec, căci toţi au același Domn, care este bogat în îndurare pentru toţi cei ce-L cheamă. Fiindcă oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit. 2 Corinteni 5:20 VDC
Noi dar, suntem trimiși împuterniciţi ai lui Hristos; și, ca și cum Dumnezeu ar îndemna prin noi, vă rugăm fierbinte, în Numele lui Hristos: Împăcaţi-vă cu Dumnezeu! Te rog, citeste tot ce ti-am scris, iti poate schimba viata, nu vei regreta.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru comanantonio17):

VDC nu e Sfanta Scriptura, ci este o falsa traducere si "biblia" sectanta a unui apostat. Singura Sfanta Scriptura este cea Ortodoxa, canonul Sfintei Scripturi fiind alcatuit de Biserica Ortodoxa de Rasarit.
Dumnezeu este al adevarului, nu al ereziilor promovate de sectele neoprotestante!

| IMPERO a răspuns (pentru comanantonio17):

Am citit si iti multumesc pentru intentia buna care o ai. In parte ai dreptate. Biblia si religia crestina dau multe sfaturi bune care trebuie urmate. Cunosc foarte bine ceea ce ai scris dar mai cunosc inca foarte multe lucruri intresante si importante pe care tu, se pare ca nu le cunosti. Dumnezeu exista, categoric dar nu are nimic de-a face cu Biblia sau cu religiile inventate de oameni. Am foarte multe argumente clare care demonstreaza falsitatea bibliei si a religiei crestine. Daca nu ti-ar fi frica si ai vrea sa afli adevarul as putea sa ti le spun. Pana atunci te rog sa raspunzi la urmatoarea intrebare:? Ai nevoie intr-adevar de un dumnezeu care, asa cum spune Biblia: - cerea sa i se faca miros de carne arsa non stop, (la fel ca si zeii din miturile antice);
- cerea bautura alcoolica (shachar);
- se deplasa cu aparate de zbor, pe care Ezechiel le descrie f. amanuntit dar pe care le-a vazut si Moise si multi altii;
- cand ElElion (cel de sus) a impartit popoarele, FIILOR LUI (Elohimilor), partea de mostenire a lui Elohim Iehova a fost (doar) poporul Israel (nu toti evreii), de care s-a ocupat singur, fara ajutorul altui Elohim;
- manca si bea cu oamenii, se odihnea, se spala si uneori se caia de ceea ce facea;
- i-a spus lui Avram ca SE DUCE in Sodoma SA VADA daca este adevarat zvonul pe care l-a auzit si daca nu va fi asa, VA STI;
- pentru a cunoaste credinta lui Avram, a trebuit sa il puna la incercare, (terorizand-ul pe Isac);
- (tot la fel ca si zeii), se ocupa f. mult de cucerirea de noi teritorii, punandu-i pe oameni sa se omoare intre ei;
- omora selectiv copiii ostatici, doar baietii, fetele le tinea pentru el si pentru supusii lui;
- nu permitea sa il serveasca sau sa se apropie de el cei cu handicap, de orice fel;
- va trai multe zile dar va muri ca si oamenii.

| comanantonio17 a răspuns (pentru IMPERO):

Da, de El am nevoie. Domnul Dumnezeu sau YHWH din Vechiul Testament (Abba, adică Tatăl din Noul Testament) este Dumnezeul adevărat. Dacă a cerut jertfe în timpul Anticului Israel asta nu înseamnă că Domnul nu este Dumnezeu. O dată cu venirea Domnului nostru Iisus Hristos pe Pământ și apariția Creștinismului toate jertfele animale care se făceau pentru ca evreilor pentru a li ierta păcatele acum nu se mai fac, Jertfa Domnului nostru Iisus Hristos fiind jertfa supremă, îți înțeleg părerea, dar prin Domnul nostru Iisus Hristos s-a arătat adevăratul caracter Al Tatălui, jertfele și ceea ce nu îți plac (tot ceea ce s-a petrecut înainte de Prima Venire a Domnului nostru Iisus Hristos pe Pământ s-au sfârsit, de ele și Dumnezeu Tatăl s-A săturat la un moment dat, (citește cartea Isaia și vei afla) prin Domnul nostru Iisus Hristos s-A arătat adevăratul caracter, intenții și dragoste a Lui Dumnezeu Tatăl. Demonstrând în Noul Testament prin Domnul nostru Iisus Hristos că într-adevăr așa cum și scrie în Biblie Dumnezeu este dragoste. Am citit de multe ori versete din Sfânta Scriptură care mi se "potriveam", care aveau legătură cu ce gândeam, trăiam sau ceea ce avem nevoie să citesc. Biblia este cu adevărat Cuvântul Lui Dumnezeu.(citește Isaia și Noul Testament)

| comanantonio17 a răspuns (pentru IMPERO):

Caută pe Google dacă dorești, "De ce a cerut Dumnezeu jertfe animale în Vechiul Testament?", și "Dumnezeu Rău în Vechiul Testament și Dumnezeu Bun în Noul Testament", este același indeferent de perioada scrisă din Biblie, și te vei convinge că Domnul (Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac și al lui Iacov, Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, sau Domnul Dumnezeu) este Dumnezeu, așa cum au spus-o și evreii pe "timpul" Sfântului Proroc Ilie.

| IMPERO a răspuns (pentru comanantonio17):

Daca tu afirmi asa de usor ca ai nevoie de un dumnezeu antropomorf ciminal, mai am doar doua intrebari pentru tine. Cat de extremist te consideri si daca ai fi gata sa te arunci in aer pentru credinta ta?
O zi buna iti doresc si Dumnezeu, Creatorul vietii si al universului sa iti ajute sa iesi di vraja in care te afli.

| fllu07 a răspuns (pentru IMPERO):

Vezi ca te contrazici.
Biblia spune că plata păcatului este moartea. Punct. Contrazicerea apare din faptul că, fie mori ca pedeapsă pentru păcat, fie esti ținut în viață ca să fii chinuit în iad. Ori știm din Biblie ca învățătura conform căreia oamenii răi și incorigibili ajung în iad, este una falsă, deoarece Iehova Dumnezeu nici macar min sa gândit să creeze un astfel de loc, darămite să îl creeze. Ieremia 7:31. În plus dacă învățătura cu iadul ar fi adevărată, Dumnezeu ar fi un mincinos, deoarece i-a spus lui Adam ca va muri, dacă nu asculta, ca de fapt Adam si Eva au ajuns în iad.

| doctorandus a răspuns (pentru comanantonio17):

Nu cred că ai citit Biblia cu atenție. În Biblie sunt teorii variate despre ce urmează după moarte: autorii Bibliei nu s-au înțeles între ei.

| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca exista.

| halogen001 a răspuns:

Nu e logic sa existe asa ceva. E fantezie primitiva. Viata e o caracteristica a materiei, e o forma de existenta a materiei, e o reactie chimica complexa. Asa cum dupa ce arde o lumanare nu mai ramane nimic din acel foc, tot asa nu mai ramane nimic dupa ce s-a terminat viata unui om.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Așa cum nu era logic ca un corp creat de om, mai greu decât aerul, să zboare. big grin Multe nu erau logice cândva...

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Așa cum nu era logic ca un corp creat de om, mai greu decât aerul, să zboare." e tot gândire primitiva, bazata pe neștiință happy

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Dezvoltă, te rog. happy

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pasarile zboara, deci un om inteligent vede ca un corp mai greu decat aerul poate sa zboare. Ca nu poate el sa faca un corp sa zboare e nestiinta si neputinta lui.
Cand vorbim de viata vesnica, nu a vazut nimeni asa ceva, iar cei care spun ca au vazut nu au dovezi, deci nu e ca in cazul pasarilor pe care le vedem ca zboara. Le vedem toti ca zboara, nu sunt vise sau povesti inventate. In cazul vietii vesnice nu avem dovezi care sa confirme ca poate exista asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru halogen001):

Acum ne-a crescut aripi, zburam laughing! Totusi, nu inteleg la ce se refera thinking, ai idee?

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Datorită forței aplicate, de aripi la păsări de exemplu, corpul devine mai ușor ca aerul și reușește să se ridice învingând forța gravitațională. Același lucru este valabil și pentru avioane, care datorită motoarelor puternice reușesc să dezvolte forța necesară pentru a se ridica în aer. Totul ține de legile fizicii, nu e nimic ilogic aici.
După logica ta, pentru că omul e mai greu decât aerul, nu ar trebui să poată să sară coarda de exemplu.
Ilogic e să crezi în niște basme venite din primitivismul crunt al oamenilor preistorici, ilogic e, ca chiar și după mii de ani, să crezi niște superstiții și povești create din cauza lipsei unor metode de cercetare științifice precum și a instrumentelor necesare pentru a examina în detaliu ceea ce ne înconjoară.

| halogen001 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca e vorba de postarea
"Așa cum nu era logic ca un corp creat de om, mai greu decât aerul, să zboare. Multe nu erau logice cândva...",

atunci ideea ar fi ca asa cum atunci spuneau unii oameni ca nu se poate zbura (dar acum se zboară), asa spun eu și acum ca nu exista viata veșnică (și în viitor va exista sau exista și acum).

Sunt însă câteva diferențe. Cine ar fi spus atunci ca se poate zbura, avea totuși exemplul pasărilor care zboară. Acum daca spune cineva ca omul are viata veșnică, nu are nici un exemplu de viata veșnică.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata vesnica exista, pentru ca omul a fost facut din doua parti partea astrala sufletul si partea organica trupul.
La judecata fiecare va primi ceea ce merita pentru faptele pe care le are.

| Whateverrr a răspuns:

Pai asa si e. Chiar si moarte vesnica.