| OOOLEOOO a întrebat:

I'&'l(noi) Suntem Rastafari, l'&'l(noi) il reprezentam pe creatorul si omnipotentul Rege al Regilor si purtam numele Negusului astfel l'&'l(noi) suntem creatori realitati in care traim iar tot cea ce se intampla in jurul nostru este oglinda gandurilor noastre.

Aceasta este filozofia Rasta...Tu cum o comentezi?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Da logic ca da, poti fi ateu si sa ai o filozofie de viata, cum sunt budisti

28 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Inseamna ca sunt bine informati.

| Lizzu a răspuns:

E prima oara in viata cand aud de filozofia Rasta. Nu stiam ca exista.
Dar sa stii ca sunt intr-un fel de acord cu ce spune,cum ca noi suntem creatorii realitatii in care traim iar lumea ne apare exact cum suntem noi in interior. Daca vedem raul din noi si ne ghidam dupa el,atunci acel rau va fi reflectat afara in lumea inconjuratoare,iar noi,orbiti,vom interpreta lumea ca fiind impotriva noastra,rece si rea.

Si invers.
Daca incercam sa vedem binele din noi, lumina si caldura din suflet si sa incercam sa le intretinem acolo, vom reflecta in afara tot ce este mai bun si frumos pentru ceilalti, iar lumea poate deveni mai buna si ea, mai iertatoare si mai putin indiferenta...

| OOOLEOOO explică (pentru Lizzu):

Poate iti suna cunoscuta asociata Rasta cu Marijuana si ca rasta nu stie sa faca altceva decat sa fumeze marijuana, pana la urma doar asta promoveaza internetul si articolele publicitare iar pentru multi devine un subiect Tabu... Ignorand esenta culturi lui Haile.

| Lizzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Deci totul este de rau sau de bine in legatura cu aceasta filozofie? Pentru ca, lasand la o parte fumatul de marijuana, mie mi se pare ca are o conceptie profunda despre viata.

| OOOLEOOO explică (pentru Lizzu):

Eu ca adept al Rastafarienizmului nu pot decat sa-ti spun ca este bine, vei intreba pe altcineva si iti va raspunde ca totul este rau, totul depinde de recadrare...Nu m-am angajat sa transform pe nimeni intr-un Nyabinghi ci mai degraba sa transform oameni in cea ce vreau ei sa fie.

Rastafarienizmul e mai profund decat sa-r crede tinand cont ca este o cultura destul de noua (aparuta in al 2-lea razboi mondial) Un Nyabinghi e mult mai complex decat sa-r crede, iar daca ar fi sa adunam toata aceasta filozofie in doua cuvinte ele ar fi ''one love''

http://youtu.be/vdB-8eLEW8g

| Lizzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"One love" -- suna bine happy

Oricum mi se pare ciudat ca nu am auzit sau ca nu am dat de filozofia asta pe undeva pe net.
Mersi pentru link.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Bob Marley in ultima parte din viata lui a lasat toate conceptiile rasta si a fost botezat crestin-ortodox, printe ultimile lui cuvinte recunoscandu-l pe Hristos ca Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Eu is ateu, nu suntem creatori realitati, tu crezi ca eu mias fi dorit sa ma nasc in Romania?

| danay72 a răspuns:

Noi suntem creati de un Creator si prin tot ce e in jurul nostru se vede lucrarea sa.Romani1:20

| Hombre a răspuns (pentru OOOLEOOO):

"Eu ca adept al Rastafarienizmului nu pot decat sa-ti spun ca este bine"...Cred ca mai degraba esti adeptul consumului de canabis decat filozofia religioasa Rastafari, alta miscare religioasa cu alt reancarnat care si ăsta face parte din Sfanta Treime. O miscare care incurajeaza consumul de droguri si este impotriva societati moderne, deci un fel de caca-maca. De-a lungul timpului de cand a aparut primele forme de religie organizata si pana in zilele noastre au aparut tot felul de dezaxati care se autointituleaza fii lui Dumnezeu si mii de religii care mai de care susţinând ca e cea mai adevarata si toate sunt una impotriva celor lalte incat trebuie sa fii naiv sa crezi utopiile acestora.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

"Deci totul este de rau sau de bine in legatura cu aceasta filozofie?" O adunatura de consumatori de droguri chipurile ca sunt adeptii unei religii.

| Handrei a răspuns:

Too damn high!

| OOOLEOOO explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Arata-mi sursa informatiei tale.

Bob Marley a decis sa se boteze in Biserica Ortodoxa ETHIOPIANA, caci e singura biserica caruia imparatul Haile Selassie era apropiat.

| OOOLEOOO explică (pentru RAY):

Poate nu ai ales unde sa te nasti, dar tu esti singurul care isi poate schimba viitorul realitati tale pentru a pleca acolo unde iti doresti.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da ai dreptate, asa e, esti de acord ca ne nastem ateii?

| OOOLEOOO explică (pentru Hombre):

Raspunsurile tale sunt groaznice, tot cea ce sti despre rastafarienizm este o catastrofa, idea rastafarienizmului nu e aia in care susti ca este singurul adevar, nu e aia care sa fie impotriva altor religii si cel mai important rastafarienizmul nu este o religie.
Idea consumului spiritual si medical de Sensimilia nu este intalnita doar in rastafarienizm ci in multe culturi.
Este considerata planta sacra si medicala de mii de ani si drog de vreo 100 iar si in prezent grupuri de medici incearca sa scoata aceasta planta din categoria drogurilor.

Totusi nu te contrazic, caci din punctul tau de vedere ai perfecta dreptate, aceasta este frumusetea recadrari.

| OOOLEOOO explică (pentru RAY):

Da, este cat se poate de logic, si de vreme ce te nasti intr-o societate religioasa devi si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sant fat misto din lacrima di cristal, si traiesc fara sa imbatranesc, am o vesnicie in carca da pi rastafari asta nu intalnitu-l-am pi traseu.deci deduc ca este oglinda gandurilor voastre.pai are nume frumos.da a cui rege este? al regilor? e un fel de suleiman magnificescu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ce-am auzit pana acum despre
Rastafarienism si mi-ar placea sa stiu mai multe despre cultura asta.
Si imi plac dreadlocks-urile.Mari n-am incercathappy

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

Acum fiecare cum se simte mai bine...
Am auzit ca marijuana si canabis, onsumate in cantitate mica, ajuta organismul si vindeca. Acum nu stiu ce sa spun despre asta ..nu e domeniul meu.

| Alphawolf a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Daca rastafarienizmul nu e o religie atunci ce-i? Toate ideologiile de genul asta imi provoaca scarba. Ritualuri si filozofii de dereglati, de inapoiati, doar credinte, inchipuiri si halucinatii. Trist este ca si copiii consuma drogul ala. Inconstienti si inapoiati.

| Hombre a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sa-ti spun ceva, probabil esti un frustrat si fitos, vrei sa iesi cu ceva in evidenta sa de-a bine in cartier la gagici, va insusiti tot felul de cacaturi religioase sa fiti unii mai ai dracu decat ceilalti, na ca am zis-o. Nu-i nimic o sa-ti revii.

| OOOLEOOO explică (pentru Hombre):

Ops incepi sa fi cam deranjant!, vorbesti despre viata mea de parca as fi fratele tau mai mic. Nu vreau sa fiu mai bun ca nimeni si nici nu vreau sa dau bine la nimeni...este vorba de o arta de a-ti trai viata.

| OOOLEOOO explică (pentru Alphawolf):

Rastafarienizmul nu e o religie, ci un stil de viata.

| suffarstar a răspuns:

Mda...cam asta spunea si Pico Della Mirandola.Gandurile influenteaza realitatea, dar intr-un anumit procent doar.Nu suntem creatorii realitatii, suntem sclavii ei.

| Alphawolf a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Dar si crestinismul sau oricare alta religie indica un stil de viata.

| OOOLEOOO explică (pentru Alphawolf):

Intr-adevar

| OOOLEOOO explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Daca vrei sa cunosti viata lui Robert Nesta Marley, iti recomand sa te uiti la documentarul Marley 2012.
Nu sa iei cine stie ce informatie de pe internet si sa mi-o arunci in fata.

Official Trailer
http://youtu.be/IJ7U_3bJoBk