| AvalohAlyn a întrebat:

Și totuși dacă există viață după moarte? Ce faceți atunci?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce facem?
Traim! happy
Cum vom trai atunci, depinde de cum traim aici.

| doctorandus a răspuns:

Da, se poate să existe viață după moarte, dar care? Rai/iad, purgatoriu, înviere în trup, reîncarnare, stafii, etc.

Din moment ce nu se poate ști cu care zeu vom da față nu ne putem pregăti pentru ea. Că unui zeu îi place tocmai ce urăște altul.

| Algo098 a răspuns:

Daca exista ne vom bucura de ea. Parerea mea e ca nu exista pentru ca nu ar avea de ce sa existe asa ceva, iar "marturiile" despre viata de dupa moarte le consider niste simple falsuri.

| 33226633 a răspuns:

Daca vom ajunge in rai vom continua drumul spre desavarsire. Dumnezeu ajuta! Scopul este desavarsirea sufletului. Si comuniunea cu Dumnezeu.

| ralin337 a răspuns:

Viata de dupa moarte exista. Iisus Hristos s-a rastignit pe cruce pentru noi, biruind moartea, pentru ca noi sa ajungem prin El in Rai. Noi, cei care mergem in dreapta credinta (ortodox) trebuie sa ne pregatim traista cu fapte bune, sa ii acordm lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu (este mult mai profunda iubirea fata de Dumnezeu decat cele 10 porunci tinute cu sfintenie) si sa ne iubim aproapele ca pe noi insine (daca poti sa faci un bine sa il faci, daca nu, macar sa nu faci rau).

cei care vedeti raspunsul si sunteti ortodocsi va sfatuiesc sa va ingraditi de erezie, iar cei care nu sunteti ortodocsi, va puteti documenta de ce ortodoxia este singura credinta adevarata care tine toate sfintele taine pe care Dumnezeu ni le-a lasat.