| Jardelin a întrebat:

Ia uitati ce zic astia...

http://www.independent.co.uk/......19221.html

Daca o zicea ziarul Lumina spuneati ca e fake. Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A study of 788 people in the UK, France and Spain concluded that atheists and agnostics think of themselves as more open-minded than those with faith, but are are actually less tolerant to differing opinions and ideas.
mai multi stau pe un bulevard din tm dar ei adunat doat 788 de persoane din UK, France and Spain, n-am cuvinte ce sa spun, daca maine ma duc sa vizitez o puscarie si iau interviu la 1000 de puscari e ok sa spun ca toti crestini sunt rai? ce parere sa am de catolici sa fim seriosi, un respect ce il am e pentru biserica penticostala unde mai merge mama si se ajuta resiproc intre ei dar nu catolici, nesimiti stau la aia in casa, casa donata de unu si acum le da afara pe toti care nu platesc din iubire, imi spunea tata care a lucrat la biserica catolica avea episcopul sacul plin cu monede de aur si stia ca are 3 copii si nu macar un cent nu-i datea in plus, nici sa aud de catolici si de bunatatea lor

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu spun ca toti sunt rai dar eu unu nu am gasit bunatate si toleranta din partea lor

| xerxes1 a răspuns:

"Universitate Catolica" adica plina de indoctrinati.
Ateii din pacate sunt destul de intoleranti cu cei care cred in spiridusi invizibili, serpi vorbitori, duhuri pedofile care lasa gravide fete de 12 ani(Maria).
Eu le-as interzice si dreptul la vot celor care sunt de acord cu crimele din Vechiul Testament.
Ne-am saturat naibii de atata prostie perpetuata de 2000 de ani.

| Darkmagic a răspuns:

In cinci ani de TPU, am identificat trei sau patru atei multilateral dezvoltati, (cultura, stiinta, etc).
Ia te rog la rand, ateii care posteaza pe aici j' de intrebari si raspunsuri, si verifica ce, si cat presteaza respectivii la capitolul "Stiinta", pe matematici superioare, fizica, chimie, etc.
Facem un top cu nume si prenume? big grin
Inca mai astept atei grei, (NU "verzele" din prezent), la un "combat" pe fizica cuantica...
Si noi cica suntem aia cu "zero ratiune"... laughing

| VelaJohnny a răspuns:

Experienta mea de viata spune contrariul. Adevarul e ca e limitata la cultura romana.

| Jardelin explică (pentru VelaJohnny):

Experienta mea de viata mi-a confirmat ceea ce se spune in articol. Ateii sunt chiar close-mind prin comparatie cu religiosii. Au cultura zero, sunt plini de sine, se dau destepti, nu au repere, nu au un discernamant sanatos, sunt intoleranti, violenti, vulgari, adica asa cum sunt in general cei care formeaza cohordele de spalati pe creier care isi pun pe piept bandelora cu #rezist.

| Jardelin explică (pentru VelaJohnny):

A, si inca ceva. se pare ca singura directie in care care ateii sunt opend mind e pacatul. Baute, droguri, smecherii, inselatorii, sex, etc. La ei nu e nici o problema sa fumezi un joint si sa faci un threesome pentru ca in minte a lor asta insemna sa fii liber.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Jardelin):

Hai să nu generalizăm. Până la urmă, ateismul nu este un stil de viață, ci un ansamblu de convingeri și/sau perspective. Nu poți spune că cineva este sau nu mai deschis la minte după convingerile pe care și le adoptă, indiferent de natura lor sau de relevanță.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

E adevarat intr-o anumita masura ceea ce spui, multi sunt plini de prejudecati, dar nu generaliza. Am prieteni atei, cu care discut lucruri despre religie, Biblie, stiinta, lucruri pe care cu un religios nu imi permit sa le dezbat. In plus, imi respecta convingerile. Stii, tot conflictul asta intre atei si religiosi are la baza greseli facute de ambele parti. Ca sa ilustrez, in manualele de istorie romanesti, turcii sunt descrisi drept lacomi de teritorii, cruzi, ingusti la minte, campaniile lor fiind nonsensuri, in timp ce romanii sunt bravi, curajosi, etc. Manualele nu mentioneaza ce au facut europenii cu turcii in timpul cruciadelor si nu numai, cand gloate de „crestini" marsaluiau si ucideau „pagani" cu masele. In manualele turcesti de istorie cu siguranta sunt scrise lucrurile astea. Revin, la fel si cu conflictul asta, crestinii sunt cei ce i-au facut pe multi sa devina atei, BOR si-a atras ura multa si o parte din acea ura se bazeaza pe motive reale (o parte este si inventie), sunt crestini care urasc atei, ii insulta, probabil ca raspuns la insultele lor, sau nu neaparat, si evident ajung victime tot crestinii, pentru ca nu isi pot apara convingerile cu adevarat. Daca intrebi pe multi de ce cred anumite lucruri nu stiu sa iti raspunda. Faza e ca daca unul dintre clanuri ar inceta sa mai puna paie pe foc, conflictul ar disparea, dar asa e hranit si de o parte si de alta. Cearta este numai in doi. Obiectiv vorbind, crestinii ca intreg nu trebuie sa faca pe victimele, pentru ca sunt si ei la randul lor agresori. Luati individual, nu toti crestinii se fac vinovati de conflict, la fel cum nici toti ateii nu au vreo vina pentru ca exista certurile astea. No, asta e viziunea mea, uita-te cati cocalari poarta cruci, cati pustani injura de Dumnezeu, si chiar si persoane adulte, la stiri majoritatea celor ce fac crime si infractiuni sunt crestini, ce atractie ai pentru crestinism cand privesti lucrurile exterioare? Eu am fost ateu, inteleg cum este sa fi astfel, si a fost o perioada cand luam in ras convingerile crestinilor doar pentru ca nu le intelegeam. Persoanele care sunt diferite de noi, pentru a face pace, trebuie intelese. O persoana open-mind nu are prejudecati si ura fata de altii. Repet concluzia, vina este de ambele parti. Daca crestinii ar fi oameni cu adevarat spirituali, nu ar avea ce sa li se reproseze. Chiar daca din viziunea unui ateu, convingerile sunt nefondate si false, va aprecia ca nu sunt ipocriti, ci datorita convingerilor lor religioase sunt persoane bune si morale.

| Jardelin explică (pentru VelaJohnny):

"Manualele nu mentioneaza ce au facut europenii cu turcii in timpul cruciadelor si nu numai"
Otomanii au aparut dupa cruciade.

"si nu numai"
Adica, ce au mai facut europenii turcilor?!

"crestinii sunt cei ce i-au facut pe multi sa devina atei"
?! Aberatii! Ateii au devenit atei pentru ca il neaga pe Dumnezeu.

"BOR si-a atras ura multa si o parte din acea ura se bazeaza pe motive reale"
Serios? Am doua intrebari aici:

1. Daca BOR ar fi fost o institutie perfecta ar mai fi existat atei?

2. BOR nu e Dumnezeu. Este un cult. Crestinii nu trebuie sa creada intr-o institutie, nimanui nu i se cere sa creda in BOR, ci in Dumnezeu. Deci, ce legatura directa are BOR cu datoria primordiala a unui om de a crede in Dumnezeu? Dumnezeu este perfect, nu greseste niciodata si iubeste neconditionat pe toti oamenii, prin urmare de ce nu cred oamenii in Dumnezu? BOR greseste, dar Dumnezeu cu ce greseste de nu cred oamenii in El?

"crestinii ca intreg nu trebuie sa faca pe victimele, pentru ca sunt si ei la randul lor agresori"
Scuza-ma, ce fumezi? Unde naiba vezi tu crestini agresori?!

"uita-te cati cocalari poarta cruci, cati pustani injura de Dumnezeu, si chiar si persoane adulte, la stiri majoritatea celor ce fac crime si infractiuni sunt crestini"
Eu cred ca nu numai fumezi dar iti bagi si in vena, altfel nu delirai in halul asta! Bai fratioare, hai sa-ti explic. Aia de poarta cruci si fac tampeniile pe care le enumeri tu mai sus NU sunt crestini! Pentru ca definitia intrinseca a termenului de crestin este cea a unei persoane practicante, oneste si cu o conduita morala. Punct. Aia la care te referi tu sunt pseudo-crestini sau mai direct niste atei care se declara cica, crestini. Nu au nici o treaba cu credinta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

Despre cruciade, documentează-te să vezi ce orașe au încercat să cucerească "creștinii". Vezi daca e vreunul din Turcia, și vezi daca au fost sau nu urâți datorită convingerilor lor de către "creștini".
Repet, religiile se pricep bine la a îndepărta oamenii de Dumnezeu. Dacă nu ajung atei, precum câțiva colegi de școală de-ai mei, ajung să păstreze o distanță rece față de tot ce înseamnă religie, gen tata și mulți alții. Darwin de ce crezi că a căutat alternative la existența lui Dumnezeu pentru a explica apariția vieții. Nu intru în detalii, o dăm din subiect în altul pentru că nu vei accepta ce am să îți spun.

1. Datorită ei, slabe șanse.
2. Oamenii de la care se așteaptă să trăiască cel mai aproape de normele divine, dar care nu fac lucrul ăsta, slăbesc credința celorlalți. Știi și tu despre preoți când fac anumite greșeli și dau dovadă de anumite defecte grave, ce mediatizează mass-media și ce accent pune, influențând opinia publică. Ipocrizia celor religioși a fost un factor pentru care am devenit ateu. Cu siguranță nu-mi înțelegi punctul de vedere din moment ce pui sub semnul întrebării ceea ce afirm.

Ai grijă la limbaj. Am spus mai sus, sunt creștini care îi urăsc pe atei și îi înjură, cunosc personal. Inchiziția catolică a fost pașnică? Războaiele între creștini și musulmani sau evrei pașnice? Revin in timpurile contemporane, majoritatea răufăcătorilor de la știri, sunt atei sau creștini?

Chiara daca nu sunt in sens absolut creștini, pătează imaginea religiilor cărora aparțin, pentru că arunci când merg la biserică iau imagine de îngeri, preotul o să facă pentru ei orice ritual creștin ca pentru un creștin adevărat, plătesc cultusul. Deși acum îi renegi, în rest ii accepți sunt sigur.

Ce concluzie să trag eu apoi despre tine, îmi permit să fac in glumă și eu pe victima, deși nu mă doare nicăieri, dar cum ar fi fost să te fiu făcut eu pe tine drogat? Astea-s vorbe de creștin? Uite Iuda 9 din Biblia Ortodoxă

"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!"" - hulă = insultă.

| Jardelin explică (pentru VelaJohnny):

Din toate mesajele tale reiese ca tu esti ateu din cauza bisericii si a crestinilor. Mie mi s-ar fi parut mai logic sa te declari ateu din cauza lui Dumnezeu. Adica lui Dumnezeu sa-i fi gasit niste greseli, nu oamenilor. Ce treaba au oamenii si biserica cu relatia ta cu Dumnezeu? Oameni si biserica nu sunt perfecti, tu dupa ei te ghidezi? Tu trebuie sa te gandesti la Dumnezeu sa cauti raspunsuri la El, nu la lume. Eu unul asa fac, desi iubesc oamenii si respect preotii si biserica, ma raportez mereu la Hristos pentru ca El este perfect. Ma rog Lui, discut cu El si il port mereu cu mine. Oamenii gresesc, spun prostii, smintesc pe altii prin ceea ce debiteaza, Biserica se straduieste sa fie cat mai buna dar uneori sunt preoti care decad... Ce sa fac? Care e parerea ta? Ar trebui sa il reneg pe Dumnezeu pentru ca nu stiu care preot a luat-o razna si se *** cu barbati? Ar trebui sa nu mai cred in Dumnezeu pentru ca niste asa-zisi crestini au furat niste bani? Atunci cand luam o decizie la cine ne raportam la lume sau la Divinitate?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

„esti ateu" - eram. Nu mai sunt, dar nici nu simpatizez prea mult invataturile si practicile care m-au determinat sa fiu ateu. In prezent, datorita Bibliei si a oamenilor care o pun in practica sunt crestin.

Stiu care e logica, ca nu trebuie invinuit Dumnezeu pentru actiunile oamenilor, dar uita-te si tu in jur. Nu asta e tendinta oamenilor? Cand vad ipocrizie la preot, de ce sa mai vina la biserica spre exemplu? La asta ma refer, sunt indusi in eroare. Plus, nu se ingrijeste nimeni de ortodoxii de rand, sunt ca niste oi fara pastor, maleabili la aproape orice informatie, fara o temelie puternica in crestinismul autentic, cel care se gaseste in Biblie. Am stat de vorba cu multi oameni, nu cintesc din Biblie deloc, daca le pui o intrebare simpla nu au habar sa iti raspunda. Vox Populi a facut treaba buna aratand in ce stare deplorabila se afla crestinii de la sat in special din Romania, care cred ca Eminescu a scris Biblia, care nu stiu pentru ce sarbatoresc pastele s-a.m.d.

Daca nu au radacini adanci in Biblie, si cine ii incurajeaza sa faca lucrul asta (ia o persoana care merge mereu la biserica si intreab-o cum isi sustine cu Biblia convingerile religioase, sunt 100% ca nu e in stare) cum de ai pretentii ca daca a fost dezamagita de conducatorii religiosi, sa iti mai vina la biserica?

| Jardelin explică (pentru VelaJohnny):

Numai un prost poate sa gandeasca asa, nu te supara. Cum adica de ce sa mai vii la biserica? Ce legatura are comportamentul personal al unui preot cu mersul meu la biserica? Cum adica, daca un preot a luat-o razna trebuie sa o iau si eu razna si sa renunt la biserica? Daca un pastor face niste pacate credinciosii nu trebuie sa mai vina la adunare?

Mi-a placut o vorba citita recent pe net. "Preotii sunt ca avioanele, se vorbeste despre ei numai cand cad. Dar sunt mii de preoti care zboara." Plecand de aici trec la exemplul concret, sunt milioane de curse si avioane care zboara anual. Si tot anual auzim de accidente aviatice. Ce faci nu mai zbori cu avionul?

Si mai am de zis ceva. Cum iti spuneam eu iubesc biserica si respect preotii. Eu unul in toata viata asta a mea nu m-am intalnit inca cu vreun preot care sa ma dezamageasca. Toti cu care am interactionat au fost oameni de treaba. In plus mersul la biserica este ceva firesc in viata mea. Este locul unde ma umplu de bine, liniste si pace. Ascult si cand impreuna cu celalti in tampul slujbelor si imi place sa ascult predicele preotului. E un preot destept, traitor, si modest. Daca stau bine si ma gandesc, numai prostii nu se duc la biserica pentru ca au vazut ei la televizor ca nu stiu care preot de nu stiu unde a fost filmat cum se arde cu un barbat. Dar pana la urma cred ca e bine asa. Biserica nu are nevoie de prosti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

„Numai un prost poate sa gandeasca asa, nu te supara" - nu ma supar, dar asa gandesc multi ortodoxi. Sa inteleg ca sunt prosti.

„nu m-am intalnit inca cu vreun preot care sa ma dezamageasca" - largeste-ti orizonturile atunci, si intreaba oamenii. Am stat de vorba cu un cuplu care au in jur de 50 de ani. Au zis ca fiul lor a facut teologia, insa trebuia sa plateasca bani pentru a ii da o parohie. Asa ai facut si tu? El nu a platit, acum e in strainatate la munca. Dupa expresiile de pe fete, si felul in care relatau, in care isi manifestau dezamagirea, clar nu aveau cum sa minta, mai ales ca puteau prezenta multe dovezi in acest sens.

„Biserica nu are nevoie de prosti" - permite-mi sa te completez „nu are nevoie de prosti... care sa mearga la biserica". Insa „prostii" aia platesc cultusurile preotilor, sustin financiar marile sarbatori anuale cumparand lumanari, platind preotii sa isi faca obligatiile gen ceremonia de nunta, botez, inmormantare. Tot ei merg ocazional in pelerinaj la manastiri sau moaste. Datorita „prostilor" ortodoxi care platesc binecuvantare pentru casa, masina etc. „desteptul" de Daniel si altii din clanul lui, care merg regulat la biserica, se umplu de bani, fara sa mai mentionam donatiile de duminica la biserica, cand se plimba un slujitor al bisericii cu o tava in care se arunca de la 1 leu la 50 chiar de la cei mai instariti din auditoriu. Banu-i ochiul dracului? De ce se invart in organizatiile religioase? Daca e vorba de o renovare a bisericii, sa cumpere enoriasii. Daca e factura la curent, sa o faca ei. Lumanari de acasa nu-i voie in unele biserici, is curios cu ce verset din Biblie sustin asta. Nu cred ca o sa ma intelegi vreodata, dar toti preotii fac lucruri dubioase cu banii. Cei ce nu vor sa faca asta, nu au ce cauta in BOR. Lucruri de genul ii fac pe multi sa devina atei, sa nu mai mearga la biserica, sa-si schimbe religia, iar apoi tot voi ii judecati si ii faceti prosti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Au zis ca fiul lor a facut teologia, insa trebuia sa plateasca bani pentru a ii da o parohie. Asa ai fi* facut si tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt ateii nu sunt chiar asa open-minded, adica mai mult poti discuta cu un crestin pe subiecte religioase si Spirituale totodata decat cu un ateu care-l ia pe "NU" in brate si respinge ideea de "puterile mintii", in afara de Pagan cred ca cea mai buna pozitionare ar fi agnostic.