| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ia uitati ce zice Iisus.Asa o fi? La implinirea legii uitati-va https://prnt.sc/rqxy64

53 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Matei 5:17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; Una a spus si alta a facut. A schimbat toata legea absurda a lui Moise. Biblia spune ca Isus a fost fiul lui Iehova care era unul dintre Elohim(i). Elohim(i) erau oameni in carne si oase, "veniti de sus".

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

La aia cu fllămânzii, am niște indoieli (maaari)

| GicaGigekGica a răspuns (pentru sierra1):

Stii, trebuie sa si intelegi. Nu se refera ca ii satura pe Pamant, li se va da viata vesnica in Rai.

| sierra1 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

"li se va da viata vesnica in Rai"

aha, acum e clar

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru sierra1):

Cei flamnzi si insetati DE DREPTATE

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei ce stăteau și îl ascultau pe Isus erau din cei ce sunt acolo enumerați. Ca să aibă audiență, dorea să îi încurajeze pe toți. Deci, marketing de entertaimnent business. Așa era bine pentru el, avea un interes să zică așa. Dacă conducea un function de MLM, zicea altceva.

| minrest a răspuns:

Da, spune clar ca toate poruncile din VT trebuiesc respectate, si trebuie sa ii inveti si pe altii sa le respecte. Iar TOATE bisericile crestine invata ca poruncile din VT nu trebuiesc respectate. Isus: ''Biserica, mireasa mea, de ce inveti exact contrariul a ceea ce ti-am poruncit?''. Biserica: ''Pentru ca pot, evreeias paduchios!''.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ma intrebi pe mine? Eu iti spun ce zice Isus, in textul dat de tine. Rau comunicantule. Sa stii ca, pana acum maxim trei sute de ani, NU EXISTAU atei; ca sa fi ateu ai nevoie de multe concepte si cunostinte pe care nu le poti creea de unul singur, si nici unul din aceste elemente nu era scris nicaieri, si nu facea parte din nici o cultura; asa ca tu imi spui ca VT cere uciderea unei categorii inexistente; hai da si referinta.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alea da, existau, fireste. Cu ce m-ar deranja asta? Atei insa nu existau, cum sa omori ceva ce nu exista?

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Existau numai religii. Ca sa fi ateu trebuie sa concepi macar posibilitatea de a nu exista zei. Acum stim ca omul a aparut prin evolutia altor specii, dar atunci nu se stia asta; e doar unul, din mii de elemente de care ai nevoie ca sa fi ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu este, este foarte rau. Eu nu ti-am spus nicaieri ca ar fi bine, dar daca tu nu stii sa citesti, eu ce sa iti fac. ''Cu siguranta'', ce argument e asta, rau comunicantule? Eu ti-am explicat DE CE nu puteau exista, de asemenea ateii nu sunt mrntionati in nici o sursa, antica sau medievala.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acuma sunt, normal, caci acum exista toate conceptele si cunostintele de care ai nevoie ca sa fi ateu.

| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce legatura are sclavia? Ti-am aparat eu slavia? Cred ca vorbesti in gol, fara sa citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis eu ca nu e crima, naucule?

| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu iti spun ca nu scrie in VT ca trebuiesc ucisi ateii, caci nici nu existau atei. Iar tu zici ca acum exista, si ca, dupa Biblie, ar trebui ucisi, chiar daca in Biblie nu scrie asta. Tu, fiind rau comunicant si incult, nu intelegi ca, daca iti explic ce vrea sa spuna Isus, in textul dat de tine, nu inseamna ca spun parerea mea,; spun parerea lui Isus, cum mi-ai cerut. Bineinteles ca sclavia e o crima, ca si uciderea cu pietre, dar cand am sustinut eu crimele astea, sarman analfabet functional, ce esti?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In vechiul testament aproape orice pacat se pedepsea cu moartea. Fetele de preot care curveau erau arse pe rug. Blasfemia era pedepsita prin lapidare. Pedepse foarte uzuale la acea vreme.
Cristos a implinit legea, a implinit profetiile. A adus legea iubirii care iarta pacatele ce inainte se pedepseau cu moartea.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da-mi citatul, unde l-am periat eu, te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa nu uitam ca a distrus toate vietatile de pe pamant prin potop. Doar Noe si familia lui a scapat. A fost primul moment in care si-a pierdut speranta in umanitate si i-a parut rau ca ne-a creat.
Se cerne populatia si acum prin boala cum a facut prin potop.
Imi pare rau dar la Dumnezeu nu exista cale de mijloc. Isus ne-a impacat cu Tatal prin jertfa de pe cruce. Pana la Isus nimeni nu a mai intrat in rai. Era inchis prin neascultare. Isus si talharul de pe cruce au fost primii care au deschis usile raiului de la Eva si Adam incoace.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Interpretarea unui text, distinctia intre ce sustine autorul si ce relateaza ca ar sustine altcineva, nu tine de cultura, dupa parerea ta? Daca vad ca nu poti face aceasta distinctie, intre ce cred eu si ce spun ca zice Isus, am considerat ca iti lipseste cultura, desi as vrea sa ma insel.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. De altfel am avut multe raspunsuri in care combat religia, bigotismul si in special crestinismul. Chiar in raspunsul care te-a deranjat pe tine, aratam ca una credea Isus, si exact contrariul cred crestinii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Vrajeala.

| Meme10Memu a răspuns:

Citeste Biblia si apoi sa vii sa spui ce spune Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Detaliaza. Nu fii zgarcit in exprimare. Care print?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie despre niciun print.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Printul e facut din biblie." - exprimare neclara.

Răspuns utilizator avertizat
| skull12 a răspuns:

Tot ce scrie in Biblie se va implinii, Orice cuvant.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt ale lui Dumnezeu. Noi singuri ne ucidem devenind robi pacatului

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai cum?