| RAY a întrebat:

Ia uitati cum isi vede un crestin aproapele care aproape e un ateu
eu inteleg ca e o categorie unde fiecare se poate exprima dar sa spui ca atei sunt niste nimicuri nu cred ca e foarte civilizat
Problema ateului, daca Dumnezeu nu se arata inseamnca ca nu exista!
Tu crezi ca nici un ateu nu s-a intors la Dumnezeu? Se caiesc ca au ascultat pe oameni, se credeau cineva dar sunt niste nimicuri!

https://www.tpu.ro/......edeti-voi/

Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege? El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este narea şi întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprinde toată legea şi proorocii" (Matei 22, 36-40; Marcu 12, 28-31).
" Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi",
" Aţi auzit că s-a zis: Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău. Iar Eu vă zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc" (Matei 5, 43-44; Luca 6, 27-28).

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Exista oameni care se numesc crestini, dar ei incearca doar sa-si impuna parerea altora si sa se creada superiori celor ce nu cred in vreo religie.
Un adevarat crestin nu ar trata pe altcineva astfel.

| SG1995 a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu e vorba de-a fi adevărat sau nu, e vorba de-a nu fi fanatic.

16 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Si care este dilema ta? Coboara printre noi si ajuta-ne sa te intelegem ce vrei de la noi(TPU).

| RAY explică (pentru Ironwin):

Ca nu sunt de acord cu jigniri de astea

| RAY explică (pentru Ironwin):

In regulamentul TPU scrie ca fiecare se poate exprima liber atata timp cat respecta regulamentul TPU, ce intrebate e aia ce vrei de la noi

| Ironwin a răspuns (pentru RAY):

Scuza te rog expresia "ce vrei" (nu doream sa sune asa dur, am scris rapid) si inlocuieste cu "ce te putem ajuta noi"

| xByte a răspuns:

Se numeste confirmation bias; Ca sa isi auto-justifice alegerea simte nevoia sa te faca si pe tine sa crezi ca alegerea lui este cea corecta, iar orice altceva este gresit ( lucru tipic atat crestinilor, dar si ateilor ). Daca nu iti place termenul de confirmation bias poti sa ii spui si ipocrizie, fiindca de fapt pe asta se bazeaza acest confirmation bias.

| RAY explică (pentru xByte):

Chiar nu stiam multumesc de informatie, isi place psihologia?

| xByte a răspuns (pentru RAY):

Oarecum. Ma pasioneaza doar subcategoria de rationament uman si asa zisa gandire "libera".

| RAY explică (pentru xByte):

Crede-ma ca as cauta argumente de exemplu contra evolutiei sa spunem dar sunt irationale acele argumente nu prezinta dovezi, sunt argumente mincinoase, desi nu ca eu nu sunt deschis dar sunt deschis spre ratiune, ok teoria evolutiei e gresita hai sa gasim altceva nu sa punem un inteligent desigen ca explicatie da sunt si atei dogmatici cei drept pe site uriile atee nu se discuta despre evolutie, big bang de parca ar fi dogmatice, eu mereu incerc sa caut informatie noua dar e greu sa gasesti si informatie corecta

| xByte a răspuns (pentru RAY):

Depinde de tine din ce punct de vedere cauti acea "informatie corecta". Ai fi surprins dar "adevarul" in anumite situatii poate sa fie acelasi lucru cu "minciuna"

| RAY explică (pentru xByte):

Minciuna fara dovezi nu poate fi adevar

| xByte a răspuns (pentru RAY):

Adevarat. Desi opusul este posibil; Adevarul cu dovezi poate fi minciuna.

| RAY explică (pentru xByte):

Nu chiar si trebuie ca teoria aia sa fie mai imbunatatita, stiinta nu-i dogmatica mereu se descopera ceva nou

| kratos1234 a răspuns:

Ce ai inteles tu in raspunsul meu?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru kratos1234):

Asa cred si restul adeptilor celorlalte religii despre tine, ca esti un nimic ca nu crezi in divinitatea lor, esti un nimic prin simplul fapt ca îi judeci pe altii.