| anonim_4396 a întrebat:

Iadul a fost creat doar pentru satana si ingerii lui?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Categoric si absolut Da. Iadul a fost creat doar pentru satana si demonii lui. Iadul nu este pentru om, Dumnezeu nu vrea ca omul sa ajunga acolo, este alegerea omului, nu a Lui Dumnezeu.
In Ezechiel 33:11 Domnul Dumnezeu spune asa:
''Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?''

Dupa cum vezi Dumnezeu face un apel foarte direct si puternic spre oameni, El spune foarte clar ca nu doreste moartea pacatosului, nu doeste moartea numanui.
2 Petru 3:9'' Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă.''

Dumnezeu nu doreste cu nici un chip ca oamenii sa moara, Dumnezeu vorbeste direct si spune hotarat ca vrea ca nimeni sa nu ajunga acolo.
Dumnezeu a pus in mana fiecaruia din noi, la venirea noastra pe acest pamant, 2 bilete doar dus, unul spre rai, si altul spre iad, omul este cel care alege unde vrea sa mearga. Un om care toata viata l-a respins pe Dumnezeu, nu va incepe brusc sa il iubeasca cand va muri, noi ne putem pocai si intoarce la Dumnezeu doar cat suntem in trup, pe pamant. Desigur, judecata va fi diferita fata de fiecare dintre noi, altfel va fi judecat un om din africa, si altfel vom fi judecati noi cu biblia pe telefonul mobil.
Dumnezeu doreste, Dumnezeu vrea, ca toti sa vina la pocainta, Domnul Iisus a spus ''Caci am venit sa nu pierd nici macar un suflet''
Ca un om sa ajunga in iad, este nevoie ca omul sa aleaga in mod deliberat, este nevoie de o respingere, de o alegere deliberata si in cunostinta de cauza, in mod constient si voit sa aleaga sa il alunge pe Dumnezeu din viata lui pe veci si sa respinga jertfa suprema de dragoste facuta de Domnul Iisus pe cruce, ca plata pentru toate pacatele noastre, singura cale de mantuire. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da-mi un singur verset unde scrie ca dumnezeu a creat iadul sa il vad si eu

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

2 Petru 2:4 ''Căci dacă n-a cruțat Dumnezeu pe îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat în Adânc, unde stau înconjurați de întuneric, legați cu lanțuri și păstrați pentru judecată''

Proverbele 15:11 ''Locuința morților și Adâncul sunt cunoscute Domnului, cu cât mai mult inimile oamenilor!''

Aici se vorbeste despre Lucifer.
Isaia 14:12-15 ''Cum ai căzut din ceruri,
luceafăr strălucitor, fiu al zorilor!
Cum ai fost doborât la pământ,
tu, asupritorul neamurilor!
Tu ai zis în inima ta:
‘Mă voi înălţa la cer;
îmi voi ridica tronul
mai presus de stelele lui Dumnezeu!
Voi şedea pe muntele adunării,
pe înălţimile din nord!
Mă voi înălţa deasupra norilor,
şi mă voi face asemenea Celui Preaînalt!’
Dar ai fost coborât în Locuinţa Morţilor,
în adâncimile mormantului.''

Vedem aici o foarte mica descriere despre rascoala lui satana.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sectanctule ai adunat unle versete care ti au convenit tie si gata, asa faceti voi mereu

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iadul NU EXISTA (este o inventie Catolica pentru a-si justifica aberatile religioase) DAR va lua fiinta pentru o perioada (NU VESNIC) la Judecata Finala cand cei nelegiuti impreuna cu Satan si Ingerii sai vor fi arsi oadata cu planeta noastra si intreg sistemul solar.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Atunci unde este tinut Satan si ingerii lui?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum sunt e Terra.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unde sunt basme sectancte, iahve nu a creat nici un iad, cei morti numai stiu de ei doar cei vii atat, nu exista nici un iad nici un rai, sa vad si eu ca scrie in biblie asemenea erezi ce scriu sectancti pe aici

| RAY a răspuns:

Iahve nu a creat nici un iad, da-mi tu mie un verset unde scrie asa ceva, in geneza nu apare ca ar fi creat asa ceva

| RAY a răspuns:

La Judecata Finala cand cei nelegiuti impreuna cu Satan si Ingerii sai vor fi arsi oadata cu planeta noastra si intreg sistemul solar.

cei morti vor fi lasati morti, cei scrisi in cartea vieti sunt inviati simplu, dar asta scrie in ioan, iisus nu a spus asa ceva, iisus a spus ca se va reintoarce pe pamant atat

| RAY a răspuns:

Acum sunt e Terra.

cate blasfemi scrieti pe aici, totul se voia lui iahve

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da? De catre cine?rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Lasă că și tu o sa fi acolo în curând, așa că...

| Superior a răspuns:

Iadul este separare de Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Adica.Zeul evreu te baga acolo daca nu il perii?

| Superior a răspuns (pentru Octavian199):

Nu,te lasa sa te duci acolo daca nu-l vrei.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu exista iad, exista locuinta mortilor, un loc de purificare a sufletului apoi disparitia lui definitiva atat

| Panamax a răspuns:

Iadul a fost creat de crestini.
Apoi in ignoranta lor au facut o tocana din satana, diavol si Lucifer.
Dupa mintea lor este acelasi lucru, un fel de Bau Bau.

| EduardEdyP a răspuns:

Și pentru cei ce fac fărădelegi. Noi suntem născuți în păcat. David spune că în păcate ne-a zămislit mamele noastre. Deci, noi trebuie să alegem o viață pentru Dumnezeu pentru a ajunge in Rai și asta e posibil doar prin Domnul Isus Hristos! Prin Jertfa. Cei ce trăiesc după lume, ce trăiesc că robi ai păcatului și a stăpânirii veacului acestuia, vor ajunge in iad.