| Mircea08 a întrebat:

"Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 6/5-7)
Cunoasteti religii in care sa existe fatarnici carora le place sa se roage prin sinagogi sau prinalte pariti in vazul oamenilor?
Daca da, de ce credeti ca fac asta desi stiu ca o fac degeaba?

3 răspunsuri:
| RaulAlmășan a răspuns:

Aici nu trebuie sa se facă confuzia cu Evanghelizarea.
E drept ca oamenii domnului să nu stea sa predice doar in Biserica, restul lumii nu va veni fără o chemare pe care o face Domnul prin oameni, sau Domnul face chemarea si prin alte lucruri, dar una din datoria predicatorilor e sa vestească evanghelia.
Dacă el o vesteste 10 ani la aceeasi oameni, înseamnă că nu a mai vestit evanghelia.
Rugăciunea in public, e condamnată atunci când oamenii o fac, spre ridicarea lor in ochii celorlalți si nu in fata lui Dumnezeu.
Dar nu sunt prea multi cărora se le placa in ziua de azi, sa se roage in public.

| Mircea08 explică (pentru RaulAlmășan):

Treaba apostolilor este sa propovaduiasca Evanghelia, adica sa o vestesca si sa o explice celor ce vor sa asculte.
"Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultaţi pentru că nu sunteţi de la Dumnezeu."
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 8/47)
Evident ca acest lucru nu are legatura cu rugaciunea. Eu intrebam de ce unii oameni nu fac asa cum spune Iisus, si se roaga pe unde cred ei ca ar fi mai bine
In perioada Vechiului Testament templul, sau cladirea bisericii cum ii spunem noi, era locul de rugaciune :
"Şi-i învăţa şi le spunea: Nu este, oare, scris: "Casa Mea casă de rugăciune se va chema, pentru toate neamurile"? Voi însă aţi făcut din ea peşteră de tâlhari."
(Sfânta Evanghelie după Marcu – 11/17)
Dupa Iisus, crestinii se adunau pentru a auzi si invata cuvantul lui Dumnezeu - Evanghelia :
"Iar în sâmbăta următoare, mai toată cetatea s-a adunat ca să audă cuvântul lui Dumnezeu".
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 13/44)
"Şi venind în Capernaum şi îndată intrând sâmbăta în sinagogă, îi învăţa."
(Sfânta Evanghelie după Marcu – 1/21)
"În fiecare zi eram la voi în templu, învăţând, şi nu M-aţi prins."
(Sfânta Evanghelie după Marcu – 14/49)
Nu exista nici un verset din care sa se inteleaga ca oamenii se duc la biserica sa asiste la ritualuri sau sa faca slujbe. Ce slujbe? a sluji lui Dumnezeu inseamna a face voia lui. A depasi ceea ce este scris in Evanghelie nu este pentru un crestin modest :
"Cugetaţi acelaşi lucru unii pentru alţii; nu cugetaţi la cele înalte, ci lăsaţi-vă duşi de spre cele smerite. "
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 12/16)

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Mircea08):

Oamenii care nu fac după cum scrie in Biblie, e clar ca sunt in ratacire fie fără voia lor fie cu voia lor in spre a obtine ceva lumesc.