| dragos38 a întrebat:

Iata ce mesaj am citit de la un fost martor de a lui Iehova"Ma numesc Isfa Alin prin anii 90 a avut prima data un contact cu martorii lui Iehova"in fine dupa ceva vreme i-a aparut in minte niste intrebari si a trimis o scrisoare cu 12 intrebari la filiala din Bucuresti, nu a primit raspuns direct,ci supraveghetorul de circumpscriptie a fost insarcinat sa-i raspunda pe baza invataturilor din revista. Unele se contraziceau intre ele,altele contraziceau biblia/iar el normal ca a cerut lamuriri,in fine numai lamuriri nu a primit /dar iata la dezvaluiri a facut lumii dupa o perioada buna petrecuta in aceasta organizatie"Ei nu cred in iad,ei nu se tem de pedeapsa vesnica,dar se tem ca nuvor putea satisface standardele lui d-zeu pentru mantuire,In locul Iadului Russell a pus ceva mai ingrozitor,moartea sufletului si a trupului.Ce cred martorii lui Iehova:d-zeu va purta in curand un razboi impotriva omenirii, sau a lui Putin?laughing distrugandui pe toti cu exceptia martorilor,in primul rand vor fi distruse bisericile crestine(parca asta faceau si comunistii/sa fie oare Iehova de partea comunistilor? Transfuzia de sange,este un pacat grav,curvarii si hotii sunt iertati mai usor in comitetele de judecata ale turnului de veghe decat cei care au acceptat o transfuzie/Crestinismul dupa parerea lor crestinismul adevarat a disparut de pe suprafata pamantului dupa moartea apostolilor, celelalte biserici sunt unelte ale diavolului/surprize, surprize Cristos este printre noi s-a reintors in anul 1914 si domneste ca rege pe pamant prin intermediul societatii Turnul de Veghe Generatia oamenilor care au trait in vremea celei de a doua veniri(1914)nu va disparea inainte de consumarea armaghedonului (Matei 24:23)Cronologia:Martorii cred ca D-zeu are un calendar, ca sa vedeti cu se ocupa d-zeu (cititul calendarului)pt.toate evenimentele trecute si prezente, cele 7 zile ale genezi reprezinta de fapt 7000 de ani ce constituie o saptamana de patruzeci si noua de mii de ani. Adam a fost creat in anul 4026 i.h. si bla, bla bla /Crucea dupa parerea lor este un simbol pagan adoptat de crestini atunci cand Satana a preluat controlul autoritatilor ecleziastice. Cerul doar 144 de mii merg in cer... restul spera sa traiasca vesnic pe pamant laughing)))))) Nadejdea: "milioane din cei care traiesc acum pe pamant nu vor muri niciodata iar pe ceilalti d-zeu i va distruge, restaurand pe pamant o gradina a edenului, pentru martorii lui Iehova.Si in fine martorii cred ca d-zeu a infiintat aceasta organizatie pentru.a aduna impreuna pe cei ce vor fi mantuiti.Fiind agentia vizibila a lui D-zeu pe pamant.aceasta organizatie exercita autoritate completa asupra credinciosilor, emite legi judeca pe cei care le incalca conduc scolile imparatiei e.t.c. in paralel cu guvernul laic(asa inteleg ei faptele apostolilor 5:29sa ascultam mai mult de d-zeu decat de oameni)Marturie a unui fost martor a lui Iehova:
Iata una dintre cele 12 intrebari big grine ce se prezinta Avram,Isac si Iacov in regatul cerurilor,cand stim ca ei au speranta pamanteasca? Raspunsul :Avram il reprezinta pe Iehova(d-zeu)Isac pe Isus si Iacov pe cei unsi,astfel nu avram. isac si iacov vor fi in cer ci Iehova, Isus si cei unsi/(n-a te lamurisi acum? bre happy
si o alta intrebare la care nu a primit raspuns pentru ca in turnul de veghe nu era explicat si nici instructorii nu au stiut sa-i raspunda/,, pe cine reprezinta profetii din vechime care sunt pusi alaturi de acestia in relatarea paralela din Luca 13:29
Ce parere aveti despre aceasta relatare a unui fost martor este adevarata sau o fi vrut sa denatureze organizatia?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce face religia din oameni...

| dragos38 explică (pentru NOname):

Da,asta se intampla cu majoritatea credulilor, cum a fost si cazul acestei persoane, ce o fi in creierul lui, numai el stie.

| dragos38 explică (pentru NOname):

De fapt cred ca, pe asta se si bazeaza majoritatea sectelor, pe naivitatea oamenilor

| NOname a răspuns (pentru dragos38):

Religia în general, nu doar sectele.

| dragos38 explică (pentru NOname):

Da,ma gandeam, nu stiu la ce ma gandeam, la religii si am scris secte/dar daca nu ar fi existat sectele nu ar fi existat nici religile/ma refer la cele vechi iudaice din inainte de I.H.

| Holiday a răspuns:

Stii cum e aici, "rade ciob de oala sparta", sau "al meu o are mai mare, ba al meu"...toate sectele, cultele, bisericile au fiecare diverse fantezii bazate pe diverse povesti, sau variante ale aceleiasi povesti. Toate se bazeaza pe credulitatea unora...

| dragos38 explică (pentru Holiday):

Stii parerea lui Voltaire nu? religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost

| Mădă0611 a răspuns (pentru Holiday):

Toate promoveaza bunatatea (iubirea, pacea, bla bla), dar toate vor pedepsirea necredinciosului, chiar daca afirma contrariul. oh go on

| KhludCiprian a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt de obicei horror. I-am intalnit, si cand ajungem la exegeza de exemplu, efectiv cauta sa rupa discutia, mie imi cereau skype-ul si mi-au promis: am sa te adaug diseara, si asa se opreau toate discutiile.

Ei raspund doar daca se potriveste cu cartea: "Argumente" sau cu situl Jw.org, dar nu ca au opinii.

Si se irita mai ales (in viata reala) cand ii intrebi despre istoria lor, despre faptul ca nu citeaza corect cartiile stiintifice in literatura lor, sau de genul.

L-am avut intre contacte pe Alin pentru putin timp (pe Facebook), nu mi-a placut ca si om, dar cred ca zice adevarul, e similar cu experientele mele.

| dragos38 explică (pentru KhludCiprian):

Adica ce vrei sa zici ''similar cu experientele mele'' ai fost si tu martor, sau inteleg eu gresit?

| KhludCiprian a răspuns (pentru dragos38):

Nu, am interactionat cu martorii ca protestant (crestin baptist).

Acum sunt ateu, dar vreau sa confirm ca martorii de obicei ii vedeam foarte "slimy".

Isfa Alin avea un blog despre crestinatatea cum o intelegea el, dar nu imi placea atunci cand am interactionat cu el, ca dupa mine avea argumente foarte similar cu martorii cand am interactionat cu el (si implicit, desi nu l-am cunoscut complet), si daca scrie astea, chiar e probabil ca are dreptate ca si experienta lui (adica imi parea onest, doar putin habotnic).

| dragos38 explică:

Unele dintre intrebari as fi vrut sa le pun unor martori dar pt.ca deoarece, fiindca, in unele conversatii cu unii dintre ei le-am facut sange rau laughing mi-au dat ignor /deci m-au dat afara laughing probabil asa procedeaza si cu altii, care, fac parte din organizatia martorii lui iehova sunt dati afara daca le incalca legiile?

| dragos38 explică:

Vad ca nici un martor de a lui Iehova nu i-a pozitie, ma asteptam sa vina cu o replica asa taiosa, dar nimic, inseamna ca tipul are dreptate.