| soimos a întrebat:

Iata cum la o cercetare mai atenta a Bibliei, vedem ca adevarul iasa la suprafata ca uleiul, si astfel vedem cum intr-un moment de sinceritate, Isus recunoaste sincer ca scopul predicilor sale cu multe pilde este acela de a prostii lumea prin pilde astfel ca sa nu intelegeti nimic!

Acest fapt il vedem clar in Marcu 4;12 unde Isus raspunde intrebarii puse de ucenicii lui referitoare la motivul pentru care se exprima mereu in pilde.
Iata ce raspunde "prea sfantul Isus" ucenicilor sai:
"Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi SA FIE IERTATI

Asta este pesonajul care spune ca "Eu sunt Calea, adevarul si viata "?

Adica cel care recunoaste ca se exprime in pilde ca sa nu intelegeti, ca nu cumva sa "va intoarceti" de la el si sa fiti iertati/mantuiti (de Dumnezeu, singurul mantuitor Vezi Isaia 43.11) pentru ratacirea voasta, (aceea de a-l crede pe Isus "dumnezeu"!)

Deci iata cum vedem ca scopul declarat al lui Isus este sa va indeparteze de Dumnezeu !

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| miradoniz a răspuns:

...dupa care se apuca si explicawinking acele pilde...de rau ce e!

| SaveTheNature a răspuns:

Ai facut un scop din asta? un hobby?
Cauti atentie? sau cauti raspunsuri? E apreciabil,insa pana sa afli adevarul,pe care cu siguranta-l vei afla,caci cel ce cauta gaseste abtine-te din a lua in zadar numele Domnului si cele sfinte, caci esti departe de adevar si pe calea gresita.
Dumnezeu ne vrea fericiti,sa ne distram,si sa ne bucuram de viata la maxim,dar sa nu uitam de suflet. De ce esti atat de razvratit? Tu vezi in credinciosi o adunatura de prosti inhibati, melancolici, si naivi? wake up!

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

Mda!
Ai dreptate!
Sminteala nu este la mine ci la voi cei care il credeti pe Isus ca fiind Dumnezeu!
Asta desi in Biblie nu exista nicio un text care sa povesteasca despre "miraculoasa" lui nasterea lui din Treime!
Asa ca ar vfi cazul sa iesiti din ratacirea voastra si sa intelegeti sa faceti deosebirea intre Dumnezeu si Isus cel slavit ca Lucifer!

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică:

Uauauaua! Grav de tot!
Pai se vede ca tu nu ai inteles din ce cauza Isus se exprima prin pilde?
Poi tocmai din cauza ca sa te abureasca!
Si acum cand ai aflat asta, tu vii iarasi cu pilde?
Dar si aici sari peste cea mai importanta, ca dovada ca esti un mincinos diversionist:
14. Semănătorul seamănă cuvântul.
15. Cele de lângă cale sunt aceia în care se seamănă cuvântul, şi, când îl aud, îndată vine satana şi ia cuvântul cel semănat în inimile lor.
Poi nici atat nu te duce mintea sa faci legatura?

| soimos explică:

Hallo!
Nu ma intereseaza continutul daca este prezentat prin pilde care sunt spuse cu intentia vadita, declarata si asumata de isus, de a te prostii si mintii ca sa te indeparteze de Dumnezeu!]
Ce naiba nu ai inteles nimic din citatul biblic pe care l-am pus in intrebare?

| soimos explică:

Ptr mine NT nu este cuvantul lui Dumnezeui si vorbele Dracului!
Dumnezeu nu avea de ce sa isi faca Testamente ca doar nu era pe moarte, asa cu adevaratul sau cuvant il gasim in Pentateuchul din Tanach!
Asta ca sa nu mai aberezi!

| soimos explică:

Ce nonsensuri mai debitezi!
Poi daca "scriptura" ar fi fost insuflata de Dumnezeu, crezi ca autorii ei, respectiv rabinii care au scris-o in sute de ani, inspirati de intamplarile marcante pe care le-au trait, mai aveau nevoie sa CANONIZEZE ca sfinte teztele Bibliei?
Poi de ce s-o fi facut?
Nu erau destul de sfinte cuvintele lui Dumnezeu

| soimos explică:

Ceeee?
Minti ca o gazeta americana!
Ce spui tu si multe altele in plus se gaseau in Pentateuchul lui Moise!
Restul este poveste scrisa si compilata de rabini!

| soimos explică:

Pe ce baza sa cred o asemenea BLASFEMIE facuta lui Dumnezeu?
Pe baza de "credinta a proasta"?
Ma mir ca tu crezi asemenea gogomanii desii stii prea bine ca in Biblie nu exista absolut niciun text care sa descrie povestea cu nasterea lui Isus din Treime, si asta ar fi fost singura baza ca sa poti sustine prostia pe care tocmai ai debitat-o!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu stiu ce religie esti si nici nu ma intereseaza dar as vrea sa intalengi intai un lucru, Isaia face parte din vechiul testament! atunci nu era Iisus e si normal ca Dumnezeu sa fie mantuitor, Dupaia cand a aparut Iisus a devenit el noul mantuitor! in locul tatalui sau Dumnezeu. deoarece e si normal ca un fiu sa urmeze cea ce a facut tatal.intelege asta odata deoarece am vazut ca ai pus accent pe problema asta de mai multe ori.

in al doile rand acolo scrie 1 „Vouă", le-a zis El, „v-a fost dat să cunoaşteţi taina Împărăţiei lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sunt afară din numărul vostru, toate lucrurile sunt înfăţişate în pilde;
1Cor 5.12; Col 4.5; 1Tes 4.12; 1Tim 3.7;
12 pentru ca, „măcar că privesc, să privească şi să nu vadă, şi măcar că aud, să audă şi să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă la Dumnezeu şi să li se ierte păcatele."

Adica cei ce sunt din afara din numarul vostru? Da! cei pacatosi cei care nu merita imparatia lui Dumnezeu cei care is condamnati deja la IAD el vorbeste in pilde asa fel incat doar cei ce asculta cu sufletul si se uita cu sufletul nu cei care privesc si privesc dar nu vad, aud dar aud si nu inteleg ca nu cumva sa se foloseasca de pildele astea ca sa se intorca la Dumnezeu deoarece nu merita!

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

Cum adica?
Vrei sa spui ca Isus l-a detronat pe Dumnezeu din functia de Mantuitor?
Oare de cand Diavolul ajunge sa-l detroneze pe Dumnezeu!
Sa nu-mi vi cu minciuna cu Isus este Dumnezeu pentru ca este facut din Treime, ca te trimit la colt si te pun sa rasfoiesti Biblia pana cand gasesti idiotenia asta care nu exista in Biblie decat in credinta voastra aberata!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru soimos):

Ce spun eu si ce intelegi tu -.- ti-am mai explicat,hai sa-ti explic alcumva, Un fermier(Dumnezeu) seamana niste seminte in pamant(Terra),din semintele alea se va naste un POm(Iisus),primul pom,din pomul acela va iesi o floare,apoi un fruct,fructul cade la pamant si din fructul acela semintele vor intra in pmanat,deoarece lui Iisus ii se mai spune semanator,si din semintele alea se vor naste altii pomi! cum sa-ti spun Mana lui Dumnezeu l-a trimis pe isus prin fecioara Maria,Fiinca el nu mai e pe pamant nu mai are cum sa ne mantuiasca,Isus a crescut mare si a inceput sa semene credinta in oameni,oameni aia sa`u pocait si au devenit oameni a lui Dumnezeu, (Altii Pomi) si oameni aia (Pomii) vor semana alte seminte deoarece el ne invata sa fiim semanatori! Si acum nu-mi spune ca pomii aia vor fii ca primul deoarece a fost doar un exemplu -.- Cea ce incec sa-ti spun este ca Dumnezeu l-a dat pe Iisus fiul lui sa ne mantuiasca,asa cum Tu ca tata iti trimiti fiul sa te ajute cu munca ta! nu stiu cum sa-ti mai explic e foarte usor de inteles dar foarte greu de explicat Dumnezeu l-a dat pe Iisus sa ne mantuiasca ca sa ne Demonstreze cat de mult ne iubeste, Deoarece DA! ne iubeste si-a dat tot cea ce a avut el mai bun pentru noi, noi nu suntem in stare sa facem asa ceva!

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

Din principiu nu citesc pildele, pentru ca insusi Isus m-a invata ca prin pilde poti sa minti mai bine lumea!
Asa ca nu te supara, nici macar nu imi pierd timpul citind pilde, ci doar raspunsuri la tematica in discutie!

| мίяωηα a răspuns:

Iisus se scrie cu doi de ''i"winking

| soimos explică (pentru мίяωηα):

Asta ai inteles tu din intrebarea din titlu?
Mai mult nu te duce mintea sa spui?

| мίяωηα a răspuns (pentru soimos):

Bai, ma duce mintea la mai mult, dar doar ti-am spus, dar daca tu esti asa de idiot asta e roblema ta, deci taci ***** din gura...

| мίяωηα a răspuns (pentru мίяωηα):

Problema*