| SchizofrenicPsihedelic a întrebat:

Ideea de baza aici e ca tu nu-ţi traiesti viata, faci doar parte dintr-un spectacol, şi rolul care il joci a fost decis cu mult inainte.Suntem captivi intr-un decor ostil animat de un fals feeric in care ne-am pierdut mintiile si am devenit actori intr-un film in care altii au preluat controlul asupra noastra si a gandurilor noastre.In acest timp milioane de lasii, isi ascund faptele si genocidele dupa coroane de spini.Frica si ignoranta au pus stapanire pe noi, nascand un spirit de turma.Controlul mental este o problema reala.Foarte putini oamenii constientizeaza efectele controlului mental asupra lor. Diferite metode si tactici psihologice capabile de a slabi controlul individului asupra comportamentului, emotiilor si deciziilor sale.Am ajuns sa actionam impotriva propriei noastre vointe.Doctrina virala a "Pacatului Originar,,, "Liberului Arbitru,, "Judecata Divina,, sunt iluzii care nu au corespondenta in realitatea.Ce sanse sa ai in fata unui personaj conturat de propria ta imaginatie si incadrat in decorul din jurul tau? Ce parere aveti despre controlul mental si tacticile barbare de manipulare mentala a Religiei?

12 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Referitor la chestia aia cu vedem cand mori, trecand peste faptul ca cre(s)tinii isi traiesc viata degeaba, mi-am adus aminte de o maxima superba care este ideala in a-i caracteriza pe crestini:
Cand esti mort, tu nu stii ca esti mort, e mai greu pentru apropiatii tai. La fel se intampla si... cand esti prost! laughing)))

| DrunkenRat a răspuns:

Salvez compunerea asta intr-un text document si o dau la copii mei cand or fi in a 5-a.

| OOOLEOOO a răspuns:

Imi place ''compunerea'' ta despre religie.

Religia poate fii buna daca stii sa te folosesti de ea, in caz contrar te distruge.

| SchizofrenicPsihedelic explică (pentru OOOLEOOO):

Da perfect de acord cu tine.Traim inconjurati de fictiune in timp ce portavocea ''Divina,, ne dirijeaza si isi face treaba prin intermediul impostoriilor.''Religia,, este folosita cu scopul de a modela mintii si le sculpteaza in mod nemernic.In tot acest timp oamenii apartinand statelor din lumea a treia raman infometatii si sunt manipulatii in mod constant.In acest timp ar fi bine sa analazim pe ce criterii au cladit imperii ca ''Vaticanul,, care infinge moarte in multime si nu este un loc ''Sfant,, cum este el prezentat. Oamenii esueaza in constantarea realitatii pentru ca sunt captivi in basme.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru SchizofrenicPsihedelic):

Poti folosi religia ca sa modelezi lumea, sau o poti folosi cu scopul de a te corecta pe tine. Pentru asta ai nevoie de fiecare cultura/religie.

Fiecare religie este ca o piesa dintr-un puzzle, le adunam pe toate si vom gasi un punct comun.
Asta este ''filozofia'' mea.

| Silyca a răspuns:

Religia are o tactica foarte buna de manipulare in masa. Odata cazut in hipnoza e greu sa scapi si cei care scapa ajung cu moralul la pamant un timp.

| RAY a răspuns:

Ca religia e un virus ce infecteaza lumea

| LolaLollita a răspuns:

Poate ca fac parte dintr-un spectacol, dar e spectacolul vietii mele si am dreptul sa am rolul principal.

| savvy12 a răspuns:

De ce te complicici cu prostiile astea? Traiesteti viata... si asa traim pe perioada scurta, daca nu esti de acord cu religa, nu crede in Dumnezeu.Ai mai multe de facut in viata de cat sa iti imaginezi controluri diabolice ale mintii... Pa.

| SchizofrenicPsihedelic explică (pentru savvy12):

Eu nu imi imaginez.Luciditatea mea spre deosebire de altii chiar dureaza mai mult decat un fulger pe cer.Eu imi traiesc viata si profit de orice clipa pe care o am.Pentru mine nu exista trecut si viitor doar prezent. Nu am nimic cu credinta oameniilor in ''Dumnezeu,,.Nu incerca sa ma confunzi cu personajele de pe ''TPU,, care sunt preocupatii mai mult de ''Viata dupa Moarte,,. Aceste controluri diabolice ale mintii pe care mi le imaginez cum zici tu ti le pot demonstra si sunt foarte evidente.Ramai la discutii despre:''Rai,,,''Iad,, ''Demoni,, ''Viata dupa Moarte,, ''Reinvieri,, ''Minuni,,

| savvy12 a răspuns (pentru SchizofrenicPsihedelic):

Ciudat ca eu nu vorbesc de Iad, Demoni, Viata dupa moarte si ce ai zis tu acolo... si sa stai calm ca moartea le va rezolva pe toate si atuncea o sa vedem cine are dreptate si punct.

| SchizofrenicPsihedelic explică (pentru savvy12):

O sa ne oprim aici ca nu imi place sa intru in discutii contradictorii pe subiecte apartinand ''Religiei,,. Sunt constient ca ma ''pis contra vantului,, si nu imi place sa ma stropesc.Din moment ce imi zici ca o sa vedem cine are dreptate dupa moarte, numai pot continua.Omule cand te cureti si mori ce mai vrei sa vezi? Nu o sa mai vezi nici cum iti mananca viermii ''Ciocanul,, in groapa.