| Steregoi a întrebat:

Ieremia 17:5:"5. Aşa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se încrede în om şi îşi face sprijin din trup omenesc şi a cărui inimă se depărtează de Domnul."

Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Se refera la oamenii de stiinta... adica sa nu crezi in ei si pe Dumnezeu sa-l indepartezi, ca pana la urma la asta ajungi!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încrederea noastră în oameni trebuie să fie limitată, și să nu o depășească pe cea care trebuie să o avem în Dumnezeu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Marele duhovnic Dumitru Staniloaie explica in una din cartile sale, despre prietenia pe care a aratat-o Hristos pe pamant si anume dragostea jertfelnica pentru semenii nostri.
Nu te bizuii pe priceperea omului si lasa deoparte pe Domnul. Nu te increde in om, ci increde-re in Dumnezeu, in caile tale.

Asa spune si Solomon:

"Pune-ţi nădejdea în Domnul din toată inima ta şi nu te bizui pe priceperea ta.''

Individualitatea este vindecata de dragostea jertfelnica, care inchide inima omului, sub puterea pomului cunoasterii. Adu-ti aminte de tatal minciunii care a scos oile din staul prin nesocotirea poruncilor lui Dumnezeu si increderea in cuvantul altcuiva(caderea Adamica).

Insa prietenia curata prin dragoste jertfelnica are bunuri duhovnicesti pe care la gasim in Biblie.