| Jardelin a întrebat:

Ieri am primit de la un frate drag un mesaj cu urari si o colinda deosebita, si pentru ca lucrurile frumoase este bine sa fie cunoscute tuturor, v-o impartasesc si voua impreuna cu traditionala urare "Sarbatori fericite!".

http://www.youtube.com/watch?v=NZCt5P51w48

Pentru semenii mei care nu cred in Iisus si viata vesnica, pe care eu ii iubesc pentru ca si ei sint fiii lui Dumnezeu, am o intrebare. Chiar este asa de greu sa Il lasati pe Hristos Mintuitorul sa se nasca in inimile voastre?

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Parca s-a intamplat o minune Jardelin. Doar 2 au pus mana pe piatra pana acum.
Totusi in perioada sarbatorii, cred ca cel mai bun lucru pe care il poate face un crestin pe TPU este sa se retraga.

| CoquineNoire a răspuns:

N-avem utere in inima.

| RAY a răspuns:

Nu mai bine ai intreba tu de ce sarbatori ceva pagan nu biblic si beti, mancati si atat? 99, 8 sunteti crestini intrebarea pentru cine e? restul de 0, 2 sunt si deisti si atei, agnostici, cand o sa vad crestini adevarati ma calugaresc dar cand vad ca crezi din interes nu vad de ce sa am dea face cu religia voastra

| Jardelin explică (pentru RAY):

Pagin nepagin, mie Craciunul imi place! Ma gindesc in aceste zile mereu la Hristos Domnul si la contextul in care a venit atunci in lumea noastra. Eu unul realmente traiesc in aceste zile sarbatorind Nasterea Domului! Cit despre mincare, sa stii ca ortodocsii care sint cumpatati in general sint cumpatati si la sarbatori. Nu se dedau exceselor alimentare pentru ca este imbuibare si nu se potriveste cu a atitudinea generala a unui ortodox autentic.

Pe de alta parte este firesc ca la astfel de sarbatori sa se pregateasca anumite feluri de mincare, sa se organizeze niste mese traditionale insa repet, oricit de multa mincare ar exista pe masa si oricit de variata ar fi, un crestin ortodox autentic nu maninca mai mult decit intr-o zi obisnuita.

Si la mine in casa s-au pregatit mai multe feluri de mincare, am dat si la altii, si noi la rindul nostru am primit de la niste surori, dar daca avem mai mult in aceasta perioada nu inseamna ca stam calare pe mincare. Referitor la bautura, la fel, cu masura, nu pentru ca nu beau niciodata ci pentru ca nu sint deprins cu aceasta indeletnicire. Pe deasupra mai sint si pretentios: consum numai bauturi de calitate, nu orice mi se pune in fata!

P.S. Daca ar fi posibilitate te-as invita intr-un an sa faci un Craciun in familia mea sa vezi cum e. Dar fii atent Ray ca trebuie sa mergi si cu noi la biserica!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si fratii care nu cred in dumnezeu sau iisus, iti ureaza si ei sarbatori fericite!