| RAY a întrebat:

Iisus a anulat si sarbatorile din vechiul testament? De ce nu se sarbatoresc sarbatorile evreiesti? De exemplu tocmai ce a fost Shavuot https://www.youtube.com/watch?v=XEcwkaIjpmk

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Satbatorile CEREMONIALE care prefigurau venirea lui Mesia, Isus Hristos s-au IMPLINIT la CRUCE, mielul de Jertfa a fost JERFIT pe CRUCE deci acele LEGI si-au TERMINAT menirea prin Hristos.
LEGEA MORALA, cele 10 PORUNCI scrisa de Dumnezeu ESTE VESNICA.
CELE 10 Porunci RAMAN in vigoare pe VESNICIE, scrie in Biblie.

| RAY explică (pentru danut):

Acum 22 ore | AC4S4 a răspuns (pentru RAY):
Declară răspunsul câştigător
Nu. Acelea au fost doar pentru evrei, înainte de moartea lui Isus.
Asta nu înseamnă că acum putem ucide, fura, etc.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cele 10 porunci sunt dinainte de existenta evreilor si vor fi in vesnicie. Biblia spune. Ce spun altii este IRELEVANT.

| SG1995 a răspuns:

Nu Iisus ci Pavel.

| AC4S4 a răspuns:

Acele sarbatori sunt porunci. Insa, crestinii nu mai tin poruncile date in Vechiul Testament. Legea a fost implinita de Hristos. Cine este in Hristos, nu mai este sub Lege, dupa cum spune si in Romani.

| RAY explică (pentru AC4S4):

"Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu sunteti sub Lege, ci sub har"
care legi?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sub Lege, adica Tora. Tora, in ebraica, inseamna Legea.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Cele 10 porunci nu sunt incluse in lege?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ba da.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Deci ele numai sunt valabile in prezent?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Acelea au fost doar pentru evrei, înainte de moartea lui Isus.
Asta nu înseamnă că acum putem ucide, fura, etc.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pacatul nu va mai stapani datorita jertfei lui Hristos. Efectele stapanirii se intind pana dupa inviere pentru ca de fapt jertfa lui Hristos conduce omul la viata vesnica sau la perfectiune cand pacatul si moartea simpla nu va mai stapani. Legea suplimentara din vechiul testament de a aduce jertfe nu mai este necesara. Se refera la legea suplimentara.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Legea suplimentara?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Da, lege suplimentara. Era foarte greu sa aduca acele jertfe in comparatie cu un singur gand de credinta intr-o singura jerta adica jertfa lui Hristos in timp ce carnita o mancam noi si dispunem de ea dupa bunul nostru plac fara sa ne punem problema ca sa o ducem sa fie jertfita. happy Din asta reiese ca Dumnezeu e iubitor si cauta sa avem viata din ce in ce mai usoara. Dumnezeu nu le-a poruncit sa fie poligami ci doar le-a permis. Dumnezeu nu le-a poruncit sa-i faca templul acela sofisticat construit de Solomon. Ca sa faci se x cu doua femei sau mai multe pentru a le satisface nu e usor ci o munca grea. La evrei le dadea munci grele cu jertfele alea dar le facea si concesia de a fi poligami ca o compensare. Compensarea aparea si prin faptul ca pamantul era roditor si mai binecuvantat si Dumnezeu facea sa se nasca mai multe animale. Acum daca jerfim un animal nu mai avem ce manca. Ca sa ucizi oameni e o munca grea si Hristos ne-a scutit de o astfel de munca iubindu-ne dusmanii. Legea de a nu ucide era aplicabila doar intre evrei si strainii convertiti la evrei in vechiul testament. Treaba cu evanghelizarea s-a simplificat si ea datorita raspandirii Bibliei prin tiparnita, tipografii si internet. Acum sabatul e permanent si nu doar intr-o zi din saptamana. Pacatul e o munca istovitoare si un efort intelectual foarte mare.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Repet sunteti obsedati de pacate sau pacatuiti, ipocrizie.

| 6684464 a răspuns:

Vad ca unii oameni fac unele greseli...
Sunt legi in Vechiul Testament care spun ce sa faca omul dupa ce a pacatuit(eu as spune pedepse) si porunci.
Toata lumea stie ca Isus a luat tot pacatul asupra Lui(deci toata pedeapsa) si... ce a ramas?
Oricum, noi puteam la fel de bine sa nici nu fi stiut de Vechiul Testament pentru ca tot ceea ce trebuie sa stim se afla in Noul Testament. Ce s-ar fi intamplat cu cele 10 porunci? Galateni capitolul 5 nu este foarte diferit.