| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus a dorit o Singura Biserica a Lui și noi pe Pământ suntem împărțiți în zeci de biserici, culte,secte și grupări creștine. dintre care două foarte mari (Biserica Ortodoxă și Biserica Catolica)și altele mai mici(cultele neoprotestante).Însă cum facem cu dorința și afirmația Mântuitorului? Care a spus că UNA singura e Biserica Lui și nu mai multe.
Eu sper că Catolicismul și Ortodoxismul sa se unească și să formeze Singura Biserica Dreapta,Apostolească, Soborniceasca și Mântuitoare Biserica iar celelalte culte neoprotestante sa adere și ei la noua biserica.Dar nu cred că va fi posibil. Iisus vine să-și ia Mireasa(Biserica) și nu miresele.De ce suntem așa împărțiți și divizati în mai multe biserici,culte,secte,grupări daca toți pe Iisus Hristos Dumnezeu Îl avem că Domn și Mântuitor? Iisus oare ne va găsi așa divizati, creștinii lui divizati și împărțiți între ei sau va găsi o singura Biserică a Lui?

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Eu sper că Catolicismul și Ortodoxismul sa se unească și să formeze Singura Biserica"
Asta s-a intamplat inca din 2014 dar se vede ca nu urmaresti stirile.
"Dreapta, Apostolească, Soborniceasca și Mântuitoare Biserica"
Aici mai ai de asteptat pana la Judecata Finala. Apropos, Hristos mantuieste, nu Biserica.
"Iisus oare ne va găsi așa divizati, sau va găsi o singura Biserică a Lui?"
Si una si alta, divizati dar Hristos ARE deja o Biserica a lui dar nu este o Biserica cu o catedrala mantuitoare fiindca NUMAI Dumnezeu MANTUIE.

| doctorandus a răspuns:

De fapt, nu, Isus nu a dorit Biserica, el dorea ca iudeii sa ramana iudei pana la venirea Apocalipsei, iar neamurile oricum nu contau, el comparandu-le cu cainii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. In functie de zona georgafica, de istorie, de cultura, fiecare si a inventat religia si biserica. Atat tot. E simplu.

| anonimg a răspuns:

Niciodată biserica adevărată nu a făcut parte din biserica majoritară; nici la începuturile ei, și nici la sfârșit.
Apostolul Pavel îi spunea lui Timotei:
"De altfel, toţi cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus vor fi prigoniţi." (2Timotei.3:12)
Întotdeauna, într-o formă sau alta, cei care iubesc pe Dumnezeu vor fi prigoniți de cei ce reprezintă majoritatea, chiar și dacă această majoritate se declară creștină. Acest lucru se întâmplă de la început, de la Abel care a fost omorât de Cain tot din pricina credinței lui (chiar dacă Cain aducea și el jertfă lui Dumnezeu); profeții și proorocii au fost persecutați, apostolii la rândul lor împreună cu creștinii care au trecut de partea lor ieșind din biserica majoritară. La fel se întâmplă și astăzi, și așa va fi până la sfârșit.
Orice om care se va întoarce la Dumnezeu, care se va pocăi, va simți ura și disprețul celor dragi. Va exista acel sentiment de despărțire de lume și de oameni, sentiment care îi făcea pe colegii mei de muncă și rudele să îmi zică: "Poți să iubești pe Dumnezeu și în religia, credința în care te-ai născut." Dar era imposibil acest lucru. Când un om ajunge să iubească pe Dumnezeu, va trebui să se rupă de lume; altfel va cunoaște că nu va fi primit de Dumnezeu, și va rămâne în lume, chiar și dacă această "lume" se declară creștină. Lumea și lucrurile din lume n-au de-a face cu Dumnezeu.
Când un om va iubi pe Dumnezeu, el va iubi și mai mult pe oameni, chiar dacă se va rupe de obiceiurile și tradițiile lor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista o singura biserica pe pământ numita si trupul lui Hristos. Ea este formata din toți creștinii adevărați indiferent din ce denominațiune fac parte sau de locul unde se afla pe globul pământesc. Creștinul nu trebuie sa se afle scris in registre pământești ci in cartea vieții.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Uite ca 1.5 miliarde de islamisti
500 milioane de budisti
1 miliard de hindusi
1 miliard de atei / agnostici samd
vreo 380 milioane de chinezi care au religiile lor
te contrazic.
practic cam 70 % din populatia lumii te contrazice

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Eu consider ca Dumnezeul Bibliei Iehova este cel adevărat.In acest context am raspuns.

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai incepe cu "Eu cred ca... " E mai corect asa

| Helper07 a răspuns:

Unirea bisericilor va avea loc, dar nu va fi un lucru bun, vei vedea. Una dintre biserici va refuza sa se uneasca - Biserica lui Dumnezeu. Apoi o sa treaca printr-un timp de stramtorare. Sti ce vor avea in comun toate bisericile a
unite? Ziua de odihna - Duminica. Biserica lui Dumnezeu va pazi Sabatul Biblic - semnul poporului lui Dumnezeu.

| EduardEdyP a răspuns:

Când Isus a spus "să fie una" S-a referit la biserica Universală ( totalitatea creștinilor, sfinților, ce îl așteaptă și ce au fost răscumpărați prin jertfă). ATENȚIE! Nu religia sau confesiunea sau biserica Mântuie, cu doar Hristos prin credință.