| IceRope a întrebat:

Iisus a fost un om al vremii sale, care a dorit o trezire a conștiinței la nivel planetar. Părerea mea.
A dat greș?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus e un personaj de poveste care cel mai probabil nici nu a existat. Așa cum Dumnezeu e un personaj imaginar, tot așa e și Iisus. Conducătorii folosesc asemenea povești pentru controlul mulțimii naivilor creduli și neștiutori. Dumnezeu nefiind real, nu face nimic, nu confirmă, nici nu infirmă nimic și de aceea fiecare poate spune ce vrea în numele lui Dumnezeu și avem mii de religii. În acest fel Dumnezeu e doar justificarea dorințelor și acțiunilor omului viclean, mincinos, nesimțit, nerușinat și neserios. https://www.youtube.com/watch?v=k2FrLIlQCDo

Iisus nu a dat greș. Iisus e doar minciună, iar minciuna are picioare scurte. Tot ce nu are o bază solidă are un sfârșit mai rapid. Dacă era mai mult decât o poveste și exista un Dumnezeu atotputernic și iubitor, atunci nu mai aveam neștiință, sărăcie, primitivism, hoție, minciună, înșelătorie, tâlhărie, boli, războaie, purici și păduchi.

Se putea face mai mult? Evident că nu. Omul e o viețuitoare și la fel ca orice viețuitoare face tot ce se poate face pentru a supraviețui, pentru a strânge resurse și pentru a se înmulți. Prin urmare atât a putut face omul. Ceea ce se vede e maximul posibil. Dacă omul era mai performant, probabil că niște povești primitive și absurde s-ar fi bucurat de mult mai puțină audiență.

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe cuvantul tau ca sunt manipulabili crestinii? Doamne ce am ras la fraza ta, ori naiva, ori de o prostie fara margini...este exact invers; oamenii faraDumnezeu sunt extrem de manipulabili, pe cand cei cu Dumnezwu nu stau sa creada toate minciunile narate de manipulatori

| halogen001 a răspuns (pentru AliGab):

Cel ce crede într-o minciună e gata manipulat, deci nu se mai pune problema că nu ar fi manipulabil. Care e minciuna? Dumnezeu, viața veșnică, Raiul și Iadul, toate sunt minciună. De ce e Dumnezeu minciună? Pentru că e atotputernic, iubitor, invizibil, mut, a făcut purici și păduchi, omul păcătos și lasă omul iubit în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie. Dumnezeu e o minciună, pentru că e invizibil și mut. Oricine poate spune ce vrea în numele lui și zeul din poveste nu confirmă și de asta avem mii de religii. Dumnezeu e simbolul neștiinței, minciunii, neputinței, primitivismului, nerușinării, nesimțirii și absurdului. Mai marii bisericii știu că e minciună și de aceea se înconjoară de bogăție și lucruri scumpe, pentru că știu că nu există nici un Dumnezeu și nu țin cont de "cuvântul domnului":
Matei 19:23-24 NTR
Isus le‑a zis ucenicilor Săi: – Adevărat vă spun, cu greu va intra cel bogat în Împărăția Cerurilor! Din nou vă spun, este mai ușor să treacă o cămilă prin urechea acului, decât să intre cel bogat în Împărăția lui Dumnezeu!
Ar renunța ei la viața veșnică pentru câțiva ani pe Pământ? Nu, dar știu adevărul și fac tot ce e posibil ca să trăiască cât mai bine.

Chiar din "cartea sfântă" se vede cum Dumnezeu cel atotputernic și atotștiutor, creatorul Universului nu are de unde da o bucată de pământ roditor unor oameni, atotștiutorul nu știe ce e pe acel teren și sugerează trimiterea de iscoade ca să vadă dacă pământul e bun și dacă oamenii de acolo sunt slabi ca să poată fi deposedați de pământul lor prin tâlhărie, furt și război.
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13
Creatorul Universului, atotștiutorul și garantul corectitudinii și dreptății nu știe, trimite iscoade, îndeamnă la furt, tâlhărie și război și promite unor oameni pământul altor oameni pe care să-l obțină prin tâlhărie și război.
E ca și cum eu aș avea o fabrică de mașini, fiind marele creator și când un om are nevoie de o mașină eu îi spun, du-te la câteva străzi mai în colo, și dacă vezi o mașină frumoasă și omul din ea e slab, aruncă-l afară din mașină și mașina e a ta pentru că ți-o dau eu.
Cred că de aici vine vorba Dumnezeu îți dă dar nu-ți bagă și în traistă. Te trimite la furat, la tâlhărit, la cerșit, la război și în cel mai bun caz la muncă.
Ce e Dumnezeu? E o minciună absurdă util[ omului mincinos, nesimțit și necinstit pentru ați justifica dorințele și acțiunile. Pentru cine nu gândește merge foarte bine.

| AliGab a răspuns (pentru halogen001):

Curentul nu este invizibil si mut? Si totusi el face sa se aprinda lumina din tavan, sa cante un radio sau sa folosesti orice aparat electrocasnic. Tot el te poate electrocuta sau poate face un scurtcircuit in urma caruia sa arda toata agoniseala omului de o viata... oare nu-i la fel si cu Dumnezeu? Il "vezi", Te vede si te asculta, iti "vorbeste" prin oameni si aprinde faclia sufletului prin rugaciune. Il faci minciuna, El te lasa sa iti vezi de ale tale, respecta liberul arbitru. Adevarata Dragoste a lui Dumnezeu se arata in Noul Testament, pentru ca atunci ni S-a aratat Cuvantul, Calea, Adevarul si Viata.

| halogen001 a răspuns (pentru AliGab):

Curentul e ceva real, previzibil, calculabil și utilizabil.
Dumnezeu e o minciună care servește interesele omului mincinos, nesimțit, neserios și necinstit.
Când vorbim de curentul electric, plătești curentul și îți faci treaba.
Când vorbim de Dumnezeu vorbim de înșelăciune primitivă.
Omul naiv, credul și neștiutor plătește, execută ritualuri primitive și nu se alege decât cu minciună, cu bani și timp pierdut. E foarte bine. Asta merită omul naiv și neștiutor. Dacă nu e în stare să facă diferența dintre minciună și adevăr, nu are decăt să-l plătească și să-l asculte pe omul mincinos.

| AliGab a răspuns (pentru halogen001):

Lasa ca sunt necrestinii astia de la guvern tare sinceri...la fel as putea jigni si eu ateii, dar iti doresc sa ai parte numai de crestini adevarati, poate te vei convinge cat de multe jigniri nejustificate dai din sufletu-ti...ca fiecare da ce are.

| halogen001 a răspuns (pentru AliGab):

E vorba de Dumnezeu care e minciună, nu de oameni care sunt de toate felurile.
Din moment ce e invizibil, mut, atotputernic, iubitor și inteligent, e clar că e vorba de minciună. A spune că există Dumnezeu e același lucru cu a spune că am un portofel gol cu 10000000000 lei în el.
Totul se rezumă la fapte. Vorbele nu au valoare în absența faptelor.
Un Dumnezeu atotputernic, iubitor, atotștiutor și creator al Universului care n-are de unde da o bucată de pământ unor oameni și îi trimite la furat și la tâlhărit https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13 nu e altceva decât o minciună care să justifice voința și faptele unor oameni necinstiți, mincinoși, nerușinați și neserioși.
Dacă exista un Dumnezeu adevărat, atunci nu aveam purici și păduchi, neștiință, primitivism, sărăcie, boli, înșelăciune, hoție, tâlhărie și războaie.
Pentru omul simplu, merge bine și o minciună mobilizatoare cum e Dumnezeu. Îl pui la muncă și îi promiți viață bună după ce a murit, adică niciodată și omul naiv și neștiutor având gândire și putere de înțelegere foarte redusă (aproape de zero), totul e perfect și omul viclean și mincinos își face treaba.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... Isus avea perspectiva despre lume si viata a unui lider militar taliban ceva mai inteligent.

| ania a răspuns:

Nu cred ca isi facea mari iluzii cu privire la reusita oamenilor de a trai la nivelul imperativelor constiintei.
" nu vreti sa veniti la Mine ca sa aveti viata vesnica"(Ioan 5: 40)
" voi umblati dupa gloria pe care v- o dati unii altora si nu cautati gloria care vine de la singurul Dumnezeu"( Ioan 5 : 44)
" pe Mine ma uraste( lumea) pentru ca marturisesc desore ea ca lucrarile ei sunt rele"( Ioan 7:7)
" odata venita Lumina( adica El) in lume, oamenii au iubit mai mult intunericul decat lumina, pentru ca faptele lor erau rele. Oricine face raul nu vine la lumina ca sa nu i se vada faotele"(Ioan 3 : 20)
Stiu ca n-aveti in voi dragoste de Dumnezeu.( Ioan 5 42)

| ania a răspuns:

" larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare si MULTI sunt cei ce intra pe ea.Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata si PUTINI sunt cei care o gasesc"( Matei 7 : 13, 14)
" cand va veni Fiul Omului va gasi El c redinta pe pamant?"( Luca 18 : 8)
Spune El ce a dorit:
" Eu sunt Usa oilor. Daca intra cineva prin Mine, va fi mantuit.Eu am venit ca oile sa aiba viata si s- o aiba din belsug.Eu sunt pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi.Imi dau viata ca iarasi s- o iau.Am putere s - o dau si am putere s-o iau iarasi.Ioan 10

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A dat greș? Nu. Dar nici nu a reușit. Părerea mea. De ce? A fost prea plin de sine.

| IceRope explică (pentru sadrian46):

Prea plin de sine? Nu cred. Mai degrabă a fost prea încrezător în reușită. Oare, lumea de atunci nu era pregătită așa cum credea el, cât de cât, la nivel mental?

| sadrian46 a răspuns (pentru IceRope):

Eu ți-am spus părerea mea, nu trebuie să să mă crezi pe mine. Ce a căutat când a intrat în Ierusalim?

| Holiday a răspuns:

Povestea lui Isus de fapt a fost "fabricata". E adevarat ca a existat unul (dar nu singurul) in perioada aia care a facut pipi contra vantului, dar de aici pana la aberatiile care se scriu despre el, e cale lunga. De fapt a fost doar un, ceea ce numim azi, "sectant".
Daca te gandesti cum poate fi fabricata o astfel de poveste, e relativ simplu. Ia exemplul legionarului imbecil Arsenie Boca, de exemplu, din care au facut misticii ortodocsi un fel de sfant de pe urma caruia fac o gramada de bani pe seama cretinilor care pun botul la povesti de genul asta. Si vorbim de sec. 20-21.

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Tare exemplul cu Arsenie Boca. Omul a fost un preot cu preocupari administrative, adica cladiri si gospodarirea bunurilor bisericii cu munca enoriasilor, cu idei teologice un pic excentrice, care a si renuntat la preotie. Au facut un sfant din el doar din imaginatie. E clar, se face ce e nevoie din orice material.

| mastadont a răspuns:

De aceeași părere sunt și eu. Lumea din vremea aceea nu era pregătită pentru o trezire a conștiinței, oamenii cunoscând prea puțin despre lume pentru a-și face o părere despre acest univers, nici măcar nu știau că pământul e rotund, ce să mai vorbim despre legile fizicii de exemplu.
Dacă-l comparăm pe Iisus cu buddha observăm că acesta din urmă a avut ceva mai mult succes în a face oamenii să privească lucrurile dintr-o altă perspectivă, cred eu că datorită faptului că indienii au fost mereu un popor axat pe spiritualitate, tehnicile de meditație derivate din învățăturile sale având aplicații practice care se văd cu ochiul liber, accentul punându-se pe a căuta, a cerceta în interiorul tău, a-ți pune întrebări și a analiza fiecare gând precum și modul de funcționare a minții, în loc să se axeze pe cunoașterea unui dumnezeu distant, exterior ființei, buddhismul încurajează cunoașterea propriului sine. Ba chiar buddha spunea că el nu e zeu și că orice om care alege această cale trebuie să-și pună întrebări despre orice, chiar și despre învățăturile lui Buddha.
Cei mai interesanți oameni pe care i-am întâlnit, cei mai stabili psihic și emoțional precum și cei mai fascinanți au fost toți practicanți a unei forme de meditație sau alta, și eu practic de niște ani buni și am mers uneori la întâlniri cu oameni asemenea mie, energia din timpul acelor discuții și momente de meditație e pur și simplu incredibilă, e ca și cum ai lucrat de 10 ani la aceeași fabrică infectă respirând un aer saturat cu substanțe poluante și te trezești brusc pe un vârf de munte unde nu locuiește nimeni respirând un aer atât de pur încât îi poți simți gustul.
Populația țărilor estice precum india, japonia, china, etc, este după părerea mea mult mai avansată spiritual decât noi pentru simplul fapt că s-au concentrat pe adevărurile percepute în propria ființă, pe căutarea în propriul sine ci nu în niște cărți. Creștinii au o doctrină strictă care nu poate fi chestionată și care trebuie urmată orbește, creștinul căutând în van să avanseze spiritual abandonând rațiunea și analiza în favoarea urmării unor sisteme stricte, rugăciunile există de mii de ani și au o formă bine definită pe când meditația este întruchiparea libertății, slujbele sunt aproximativ la fel, nu e de mirare deci că religia creștină e ca o bicicletă pentru sport în casă, la care oricât ai da din pedale rămâi tot în același loc. Nu e vorba că creștinismul nu are potențial, însă strictețea cu care trebuie urmată această religie, șablonul cu formă fixă nu lasă loc de nici o schimbare de paradigmă, lucrurile neconforme cu doctrina fiind automat considerate păgâne și desconsiderate. Și buddhismul a avut un sistem de doctrine în trecut, însă, în zilele noastre, observăm că evoluția merge spre libertatea de a crede în ce vrei, de a-ți găsi propriile adevăruri, propriul drum, tehnicile de bază de meditație, de disciplinare a minții și de accesare a stărilor mentale asociate cu aceasta fiind tot ce ai nevoie pentru a te îmbarca într-o călătorie pe viață prin propriul tău sine, călătorie cu hopuri și obstacole, însă acestea fac parte din experiență căci doar trecând singur peste ele, realizând singur adevărurile de care ai nevoie devenim mai puternici și avansăm din punct de vedere mental și spiritual.

| mastadont a răspuns:

Ah, și să nu mai vorbim de musulmani, care nu doar că au o doctrină strictă, rigidă și neschimbată de la întemeierea religiei dar mai și impun cu forța tuturor să se supună acesteia, rămânând în consecințe la nivelul la care eram noi în evul mediu, țările lor fiind răvășite constant de conflicte și războaie interminabile, unii fiind atât de îndoctrinați încât își dau viața fără șovăire pentru ca lucrurile să rămână mereu la fel, pentru ca doctrina lor să dăinuie și să se răspândească ca un cancer oprind și ciuntind definitiv abilitatea acelor oameni de a gândi singuri, de a realiza judecăți indiferent de subiect și de a căuta soluții și rezultate prin prisma rațiunii, aceasta fiind înlocuită de îngustul obiectiv al doctrinei.

| AliGab a răspuns:

Pun pariu ca nu poti pune tigara pe mine...asa ca voi completa scurt si la obiect.
Iisus Hristos a fost si este un om si un Dumnezeu al tuturor timpurilor si nu poate da gres...este fara pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El a venit pe pământ pentru a ne salva, pentru a muri pentru noi și astfel, prin jertfa Lui, sa ne ierte păcatele si sa ne vindece.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

De unde vrei sa stim, daca adevarul nu i detinut de nimeni?happy

| danuttttts a răspuns:

Iisus a fost si este Dumnezeu in trup, El este adevarul. a murit pentru oameni. si a inviat, nu a dat gres, a castigat, cine nu-i urmeaza, acela a pierit, urmeazal.