| RAY a întrebat:

Iisus a inviat trup sau a aparut ca un spirit dupa moartea lui?

Iar si infatisarea lui era ca a fulgerului, iar imbracamintea lui, alba ca zapada.
Dn 10:6, Mt 17:2, Mc 9:3, Mc 9:29, Mc 16:1-5, Lc 24:1-4, FA 1:10

9 răspunsuri:
| RAY explică:

18 De fapt, însuși Cristos a murit o dată pentru totdeauna pentru păcate, a un om drept pentru cei nedrepți, b ca să vă conducă la Dumnezeu, c fiind omorât în carne, d dar făcut viu în spirit

34 Și faptul acesta, că l-a înviat din morți și că nu se va mai întoarce la putrezire, El l-a spus astfel: «Voi manifesta cu fidelitate față de voi bunătatea iubitoare pe care i-am promis-o lui David».a
45 Chiar așa este scris: „Primul om Adam a devenit un suflet viu".a Ultimul Adam a devenit un spiritb dătător de viață.c
2 Corinteni 5:16
16 Prin urmare, de acum înainte nu mai cunoaștem pe nimeni potrivit cărnii.a La fel și pe Cristos, chiar dacă l-am cunoscut potrivit cărnii, b acum nu-l mai cunoaștem așa.c
Ioan 6:51
51 Eu sunt pâinea vie care a coborât din cer. Dacă cineva mănâncă din pâinea aceasta va trăi pentru totdeauna. Și pâinea pe care o voi da eu pentru viața lumii este carnea mea".a
Matei 20:28
28 Nici Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujeascăa și să-și dea sufletul ca răscumpărare pentru mulți".
Evrei 9:11, 12
11 Totuși, când Cristos a venit ca mare preota al binecuvântărilor care s-au împlinit, prin intermediul cortului mai mare și mai perfect, care nu este făcut de mâini, adică nu este din creația aceasta, b 12 el a intrat în locul sfânt — nu cu sângec de țapi și de tauri tineri, ci cu sângele săud — o dată pentru totdeauna și a obținut pentru noi o eliberare veșnică.e

Luca 24:31
31 Atunci li s-au deschis bine ochii și l-au recunoscut, iar el a dispărut dinaintea lor.a

19 În seara aceleiași zile, prima a săptămânii, a când discipolii stăteau cu ușile încuiate de teamab iudeilor, Isus a venit, c a stat în mijlocul lor și le-a zis: „Pacea să fie cu voi!"d

Luca 24:30, 31
30 Și, în timp ce era întins cu ei la masă, a luat pâinea, a binecuvântat-o, a frânt-o și le-a dat-o.a 31 Atunci li s-au deschis bine ochii și l-au recunoscut, iar el a dispărut dinaintea lor.b

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A înviat in trup. Toma s-a lămurit când Domnul Isus i-a arătat semnul cuielor pe trupul Sau. După înviere atât Isus cat si cei care vor avea parte de ea vor avea trupuri nemuritoare care se vor manifesta la fel ca si in cazul lui Isus. Isus spunea ca după înviere oamenii vor fi ca îngerii din ceruri. Deci vor avea astfel de trupuri ca ale ingerilor.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Luca 24:31
31 Atunci li s-au deschis bine ochii și l-au recunoscut, iar el a dispărut dinaintea lor.a

19 În seara aceleiași zile, prima a săptămânii, a când discipolii stăteau cu ușile încuiate de teamab iudeilor, Isus a venit, c a stat în mijlocul lor și le-a zis: „Pacea să fie cu voi!"d

Luca 24:30, 31
30 Și, în timp ce era întins cu ei la masă, a luat pâinea, a binecuvântat-o, a frânt-o și le-a dat-o.a 31 Atunci li s-au deschis bine ochii și l-au recunoscut, iar el a dispărut dinaintea lor.b

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iisus aparea mereu in jurul lor si disparea, asa scrie in biblie numai fa tu aici blasfemi, lui toma ia aratat acele semne in spirit

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Arătările lui Isus după înviere
9 (Isus, după ce a înviat, în dimineaţa zilei dintâi a săptămânii, S-a arătat mai întâi Mariei Magdalena, din care scosese şapte draci. 10 Ea s-a dus şi a dat de ştire celor ce fuseseră împreună cu El, care plângeau şi se tânguiau. 11 Când au auzit ei că este viu şi că a fost văzut de ea, n-au crezut-o. 12 După aceea, S-a arătat într-alt chip la doi dintre ei pe drum, când se duceau la ţară. 13 Aceştia s-au dus de au spus lucrul acesta celorlalţi, dar nici pe ei nu i-au crezut. 14 În sfârşit, S-a arătat celor unsprezece, când şedeau la masă, şi i-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, pentru că nu crezuseră pe cei ce-L văzuseră înviat.

| RAY explică (pentru RAY):

[3] Căci v-am predat ca primă importanță ceea ce am primit la rândul meu: că Hristos a murit pentru păcatele noastre în conformitate cu scripturile, [nota 6] [4] și că a fost înmormântat și că a fost înviat. în a treia zi, în conformitate cu scripturile, [nota 7] [5] și că i s-a arătat lui Cefa, apoi celor doisprezece. [6] Apoi a apărut la mai mult de cinci sute de frați și surori la un moment dat, cei mai mulți dintre ei încă sunt în viață, deși unii au murit. [7] Apoi s-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor. [8] În cele din urmă, în ceea ce privește unul născut prematur, mi-a apărut și el. [40]

asta spune pavel ca o aparut, nu ca era trup, aparea in diverse ocazi

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Repet: Așa vor fi trupurile celor care vor avea parte de prima înviere. Se vor materializa, si dematerializa precum trupurile ingerilor. Daca nu puteți crede acest lucru este pentru ca Biblia se înțelege duhovnicește. Deci va trebui sa aveți Duhul lui Dumnezeu in voi.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu iti bati joc de biblie mereu, eu am dat versete clare, nu-mi pasa de ce scrii acolo cat timp biblia ta crestino te contrazice clar, el aparea in diverse ocazi si cum i-a aparut si lui pavel in spirit asa a aparut peste tot, primi crestini credeau ce cred si eu si apostoli lui credeau la fel, ce crezi tu nu e treaba mea