| Meme10Memu a întrebat:

Iisus a spus ca cine e bolnav sa se duca la medic chiar daca e credincios. Sunt la urgente. M-au intrebat daca am calatorit in afara tarii si am spus ca nu. Am un junghi care ma doare foarte tare la plamanul drept cand inspir. Radiografia buna. Ce stiti, credeti?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un junghi intercostal!
Nimic de speriat sub soare, de altfel!
Ni se intampla tuturor acest lucru, la un moment dat in viata, odata sau chiar de mai multe ori... un simplu junghi intercostal, pentru care nu trebuie sa mergi nicaieri, doar sa te odihnesti si trece.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din cate stiu eu, plămânii nu dor. Acel junghi de care suferi poate fi o nevralgie intercostala.

| anonimg a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adica a stat in curent sau a facut o miscare brusca fara incalzirea mai dinainte a muschilor, lucru ce a dus la aceasta afectiune. Am fost si eu afectat incat nici nu puteam sa ridic mana deasupra capului. Va trece cam in 1-2 saptamani. Exista si unguente care fac sa nu se mai simta durerea asa tare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonimg):

Si eu am fost in situație de mai multe ori. Adevărul este ca de când am ales dieta total vegetariana nu mai am probleme, nici cu răceală, nici cu gripa, nici cu dureri articulare, nici nevralgii fie ele intercostale nici infrecții.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De cât timp ai devenit vegetariană?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Kevinn2000):

In iulie 1997 am renunțat la carne, si in iulie 2007 am renunțat si la lapte si oua. Este foarte sănătos. E adevărat ca am renunțat sa mai mănânc cu E-uri si legume si fructe tratate chimic.Le produc in gradina mea sau cumpăr de la fermieri care le produc bio.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aaa ok...

| Nilsson a răspuns:

Sper să te faci bine, poate ar trebui să mai consulți și alt medic pentru a doua opinie.
Cei drept, și medicii au limitele lor, până la urmă vindecarea este dată de Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns:

Zice bine Iisus. Nu poti sa stai acasa si sa te rogi ca sa se intample o minune. Doar la medic se pot rezolva problemele de natura medicala, evident in functie de dotarea tehnica, nivelul de pregatire si nu in ultimul rand de bunavointa personalului medical care depinde si ea de mai multi factori, nu rare ori fiind nevoie si de o stimulare consistenta din partea pacientului sau a apropiatilor acestuia in vederea valorificarii la maxim a capacitatii medicale existenta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu in biblie recomanda mersul la medic, biblia spune ca tot ce este adevarat si bun este de la Dumnezeu, tot Dumnezeu a lasat omului creierul cu care sa rezolve si sa previna problemele pana la un punct, doctorii trateaza, doar Dumnezeu vindeca. Roaga-te Lui Dumnezeu sa te vindece si sa le dea medicilor intelepciunea necesara pentru gasirea tratamentului potrivit.
Si nu uita, Iisus este langa tine, nu te-a parasit, inainte sa vina medicii si asistentele dimineata, Hristos este cel care a stat la capul patului tau toata noaptea si te-a vegheat. El te iubeste mai mult decat crezi sau iti inchipui tu, spune-i Lui situatia ta, roaga-te Lui, Domnul Iisus sa te binecuvanteze si sa iti dea insanatosire.

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu zic totuși să te și rogi la Dumnezeu ca doctorii să găsească o soluție să te facă bine.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu există acest verset de care știi tu din auzite. Vindecările miraculoase se fac prin punerea mâinilor, cuvânt rostit sau rugăciune, dacă bolnavul are credință. Dacă nu are, se duce la doctor sau se descurcă cum poate...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Cred ca se refera la afirmația Domnului Isus:"Doar cel bolnav are nevoie de doctor".