| TrăieşteClipa a întrebat:

Iisus cand se afla pe cruce, era evreu sau crestin?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

În Fapte 11-26 se spune -pentru întâia dată uceniclior li s-a dat numele de creștini în Antiohia.Creștin vine de la grececul christianos, înseamnă urmaș al lui Hristos. Evreu era sigur, nu era urmaș al lui Hrists, era pur și simplu Hristos.

| vocea a răspuns:

Iisus a fost evreu.

| Nilsson a răspuns:

E interesanta intrebarea. Cred ca vrei sa spui daca Iisus era un reprezentant al religiei iudaice sau al celei crestine (desi este impropriu spus, caci denumirea de crestin vine de la numele Lui: Christos).
Parerea mea e ca ambele variante sunt valide, deoarece cat timp a trait a respectat legea primita de la Moise: ``A venit in Nazaret, unde fusese crescut; si, dupa obiceiul Sau, in ziua Sabatului a intrat in sinagoga. S-a sculat sa citeasca.`` (Luc.4:16)
Dar mai mult decat atat, El a implinit legea vechiului testament dand legea dragostei, dar a implinit si legile ceremoniale cu privire la jertfele care ii prefigurau sacrificiul facut pentru omenire.
Deci rastignirea Sa pe Golgota reprezinta punctul de intalnire al iudaismului si crestinismului.

| Rocsid a răspuns:

Era suparat

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Eu cred ca era ateu, se credea dumnezeu

| TabletaSB a răspuns:

Iisus era evreu. Crestinismul a aparut dupa pogorarea Duhului Sfant, deci depa Inaltarea la cer a lui Iisus cel inviat.

| TronHD a răspuns:

Iisus era crestin
FUNDA?

| Dandanache a răspuns (pentru TronHD):

Tu stii ce inseamna crestin?

| Anirbas a răspuns:

Dar ce conteaza asta? In loc sa cautam sa intelegem si sa aplicam ce a incercat sa ne invete: iubirea adevarata, jertfa, smerenia... Ne gandim daca a fost evreu sau crestin?

| TrăieşteClipa explică (pentru Anirbas):

Nu crezi ca este importanta religia fiului lui Dumnezeu?

| Anirbas a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu. Pentru ca sunt Fii de Dumnezeu din toate religiile. Nu asta e esenta.

| Tony998 a răspuns:

Nicaieri in Biblie nu mentioneaza aceasta informatie deci, nu se stie

| marie123 a răspuns:

Crestin

| TrăieşteClipa explică (pentru marie123):

Merci "marie123"
Ti-am simtit lipsa.
Pe unde ai umblat?
Ai fost sa vezi cum decurg lucrarile la Catedrala?