| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus e cea mai cunoscuta personalitate din toată omenirea și din toate timpurile daca ne raportam la nr.de oameni care au auzit de El de-a lungul a 2020 de ani și Cel de care s-au vorbit atât de mult, a fost reprezentat în atât de multe imagini(icoane) încât și numărătoarea anilor majorității țărilor se face după nașterea lui Iisus.
Deci este un Rege, un BOSS, un brand dar mai bine zis un simbol important poate cel mai important al civilizației ultimilor 2000 de ani.
Cum vă explicați asta? Putem spune că Iisus are și a avut cea mai mare influenta asupra oamenilor mai ceva decât celelalte personalități ale istoriei.
Ce credeți despre Iisus, cum a ajuns Iisus cel mai mare "influencer"al ultimilor 2000 de ani?
Răspunsul e simplu:A avut ceva DIVIN in El, e divin, altfel nu îmi pot explica de ce succes răsunător are numele și persoana Lui și de ce miliarde de oameni s-au rugat si se roaga Lui.

https://m.youtube.com/watch?v=wbdtqaBkOpI

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Nenea bați câmpi cu grație, Jesus e cunoscut pentru că civilizația greco-romană în primă vază a preluat ideologia iudeo-creștină și mai apoi a fost impusă cu forța pe întreg cuprinsul imperiului roman, mai târziu când se formau primele imperii coloniale popi au împraștiat religia cu forța, vezi spre exemplu inchiziția spaniolă în America, imperiu englez în India, influența americană în China, Japonia, se cheamă interacțiune culturală, de fapt în cultura asiatică Jesus e un non-subiect, mai important pentru cultura asiatică fiind Budha, Iisus are mai mare influență în cultură americo-europeană și orientul mijlciu, majoritatea războaielor din ultimele 2 mileni sunt cauzate de creștinism, astăzi Iisus e un personaj de cultură pop, la fel de relevant ca Superman sau Harry Potter, cam cu aceeași existență istorică între noi fie vorba.

| mentholinks a răspuns:

Nu neaparat, multi il vad doar ca a biruit moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a devenit celebru numai la mult timp dupa moartea lui, odata cu aparitia si raspandirea crestinismului., Moartea lui a fost elementul ce a adus la faima de azi, a reprezentat o moarte martirica "Sacrificiul" ce a devenit filosofie pentru a tine crestinii uniti., rezistenti la persecutii., dupa anii 300` Crestinismul a fost acceptat de imperiul roman., Iar dupa cadirea Romei., Triburile germanice au preluat multe obiceiuri romane printre asta se numara si religia :crestinismul. raspandindu-l in toata europa centrala si vestica, concomitent in est In Constantinopol crestinismul s-a dezvoltat/evoluat extins. Asa au aparut Catolicii si Ortodoxii

Răspuns utilizator avertizat