| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus este Dumnezeu?
Eu cred că DA dar am auzit multi oameni și aici și în alte părți pe net care nu cred asta.
De ce?
Eu cred că Iisus este chiar Dumnezeu întrupat, chiar El ne spune în Noul Testament că El și Tatăl și sunt UNA și tot El spune în tot Noul Testament că cine cunoaște pe El cunoaște pe Tatăl. Cine mai crede că Iisus Hristos este Dumnezeu întrupat? Și cine nu crede ce argumente aveți? Știu că doar iehovistii martori nu cred insa celelalte culte creștine cred că Iisus este Dumnezeu și mai ales Intruparea lui Dumnezeu pe Pământ.
Chiar Crezul Bisericii Ortodoxe ne spune că Fiul este de aceeași FIINTA cu Tatăl.

24 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu este, și ți-am spus de ce la altă întrebare. Încă o dată, de ce vorbea Iisus cu Tatăl Sau dacă El este Dumnezeu? Dumnezeu în Geneza cu cine vorbea?

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Iisus zice așa:Eu și cu Tatăl UNA suntem! Asta ar trebui sa te convingă! Ortodocșii,catolicii poate și unii neoprotestanti cred în dumnezeirea lui Iisus. Daca tu nu crezi, te asemeni cu martorii lui Iehova, că ei nu cred asta, tocmai asta înseamnă creștinismul, sa crezi in dumnezeirea lui Iisus.In Crezul ortodox SI catolic spunem că Iisus este de o Ființă cu Tatăl.In legătură cu ce ai spus tu, exista tâlcuire la teologi și la Sf.Parinti,ei explica de ce a zis atunci așa. Faza e că e nu te poți numi creștin daca tu nu crezi in dumnezeirea lui Iisus, martorii lui Iehova nu prea sunt creștini.Eu și Tatăl UNA suntem e foarte clar ce a zis aici și ce spune Crezul la fel.

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Chiar nu ai inteles despre ce este vorba. Nici mort nu cred ca Iahve este Iisus ''reincarnat''. Deci, crezi ca Dumnezeu s-a trimis singur pe Pamant?

,, 34. Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac...'' (Sfânta Evanghelie după Luca cap. 23)

,, 26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră...'' (Geneza cap. 1)

,,...17. Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; şi Eu lucrez.
18. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
19. A răspuns Iisus şi le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, dacă nu va vedea pe Tatăl făcând; căci cele ce face Acela, acestea le face şi Fiul întocmai.
20. Că Tatăl iubeşte pe Fiul şi-I arată toate câte face El şi lucruri mai mari decât acestea va arăta Lui, ca voi să vă miraţi.
21. Căci, după cum Tatăl scoală pe cei morţi şi le dă viaţă, tot aşa şi Fiul dă viaţă celor ce voieşte.
22. Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului.
23. Ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul nu cinsteşte pe Tatăl care L-a trimis.
24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă.
25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul şi acum este, când morţii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei ce vor auzi vor învia.
26. Căci precum Tatăl are viaţă în Sine, aşa I-a dat şi Fiului să aibă viaţă în Sine...'' (Sfânta Evanghelie după Ioan cap. 5)

Din toate acestea pe care ti le-am dat, mai crezi ca Iisus si Dumnezeu sunt aceeasi persoana, adica Iisus=Iahve?

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Iisus este de o FIINTA cu Tatal(Crezul ortodox). Asta cred eu.

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Primii urmaşi ai lui Iisus au fost convinşi că El este Dumnezeu în chip omenesc. Pavel a spus: „El este chipul Dumnezeului Celui nevăzut… în El locuieşte trupeşte toată plinătatea dumnezeirii". Ioan a spus că Iisus a creat lumea. Petru a spus: „toţi cei care cred în El primesc iertarea păcatelor în Numele Lui".

Dar ce a spus Iisus despre Sine? A spus vreodată că este Dumnezeu? Absolut. Mai jos sunt enumerate câteva dintre afirmaţiile pe care le-a făcut El pe când trăia pe pământ.

Cum a sugerat El faptul că este Dumnezeu:
„Iudeii I-au zis: «N-ai nici cinzeci de ani şi l-ai văzut pe Avraam!» Iisus le-a răspuns: «Adevărat, adevărat vă spun că mai înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt». Atunci au luat de jos nişte pietre ca să arunce în El. Dar Iisus S-a ascuns şi a ieşit din templu (Ioan 8:57-59).

„«Eu şi Tatăl una suntem». Evreii au luat din nou pietre ca să-L omoare. Iisus i-a întrebat: «V-am arătat multe lucrări bune care vin de la Tatăl Meu; pentru care din aceste lucrări vreţi să aruncaţi cu pietre în Mine?» Iudeii I-au răspuns: «Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru blasfemie, pentru că Tu care eşti om Te faci Dumnezeu»" (Ioan 10:30-33).

„Iisus a strigat şi a zis: «Cel care crede în Mine nu crede în Mine, ci în Cel care M-a trimis pe Mine. Şi cel care Mă vede pe Mine Îl vede pe Cel care M-a trimis pe Mine. Eu am venit ca lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric»" (Ioan 12:44-46).

„După ce le-a spălat picioarele şi Şi-a luat hainele, S-a aşezat din nou la masă şi le-a zis: «Înţelegeţi voi ce v-am făcut Eu? Voi Mă numiţi Învăţătorul şi Domnul şi bine ziceţi, căci sunt. De aceea, dacă Eu, Domnul şi Învăţătorul vostru, v-am spălat picioarele, şi voi sunteţi datori să vă spălaţi picioarele unii altora»" (Ioan 13:12-14).

„Iisus i-a zis: «Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, L-aţi fi cunoscut şi pe Tatăl Meu. Şi de acum încolo Îl cunoaşteţi şi L-aţi văzut». Filip I-a zis: «Doamne, arată-ni-L pe Tatăl şi ne este de-ajuns». Iisus i-a răspuns: «De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum dar zici tu să vi-L arăt pe Tatăl?»" (Ioan 14:6-9).

Cum S-a descris El pe Sine:
„Atunci Iisus le-a zis: «Adevărat, adevărat vă spun că nu Moise v-a dat pâinea din cer, ci Tatăl Meu vă dă adevărata pâine din cer, căci pâinea lui Dumnezeu este Acela care se coboară din cer şi dă lumii viaţa». Ei I-au cerut: «Doamne, dă-ne totdeauna această pâine». Iisus le-a zis: «Eu sunt Pâinea vieţii. Cine vine la Mine nu va flămânzi niciodată şi cine crede în Mine nu va înseta niciodată»" (Ioan 6:32-35).

„Iisus le-a vorbit din nou, spunând: «Eu sunt Lumina lumii. Cine mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lunima vieţii». Fariseii i-au spus: «Tu mărturiseşti despre Tine Însuţi; deci mărturia Ta nu este adevărată». Iisus le-a răspuns, zicând: «Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine Însumi, mărturisirea mea este adevărată, căci ştiu de unde am venit şi unde Mă duc, dar voi nu ştiţi de unde vin sau unde Mă duc»" (Ioan 8:12-14).

„Iisus le-a spus din nou: «Adevărat, adevărat vă spun că Eu sunt uşa oilor. Toţi cei care au venit înainte de Mine sunt hoţi şi tâlhari, dar oile n-au ascultat de ei. Eu sunt uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune. Hoţul nu vine decât să fure, să omoare şi să distrugă. Eu am venit ca oile să aibă viaţă şi s-o aibă din belşug. Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi dă viaţa pentru oi»" (Ioan 10:7-11).

„Atunci Marta I-a spus lui Iisus: «Doamne, dacă ai fi fost aici, n-ar fi murit fratele meu! Dar şi acum, ştiu că orice vei cere de la Dumnezeu Îţi va da». Iisus i-a spus: «Fratele tău va învia». Marta I-a zis: «Ştiu că va învia la înviere, în ziua de pe urmă». Iisus i-a spus: «Eu sunt învierea şi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi; şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?» Ea I-a răspuns: «Da, Doamne, cred că Tu eşti Cristosul, Fiul lui Dumnezeu, care trebuia să vină în lume»" (Ioan 11:21-27).

Ce a spus că a fost trimis să facă aici pe pământ:
„Iisus i-a chemat la El şi le-a spus: «Ştiţi că domnitorii naţiunilor stăpânesc peste ele şi că cei mai mari ai lor au autoritate peste ei. Între voi să nu fie aşa, ci oricare va vrea să fie mare între voi să fie slujitorul vostru; şi oricare va vrea să fie cel dintâi între voi să fie slujitorul vostru. Pentru că nici Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci ca El să slujească şi să-Şi dea viaţa ca răscumpărare pentru mulţi»" (Matei 20:25-28).

„El îi învăţa pe ucenicii Săi şi le spunea: «Fiul omului va fi dat în mâinile oamenilor, iar ei Îl vor omorî. Dar după ce-L vor omorî, va învia a treia zi». Dar ei nu înţelegeau aceste cuvinte şi se temeau să-L întrebe" (Marcu 9:31-32).

„Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Său Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viaţă veşnică. Căci Dumnezeu nu L-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El. Cine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede în El a fost deja judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu născut al lui Dumnezeu" (Ioan 3:16-18).

„Tot ce-Mi dă Tatăl va veni la Mine; şi pe cel ce vine la Mine nu-l voi izgoni afară. Căci M-am coborât din cer ca să fac nu voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. Voia Tatălui care M-a trimis este să nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci să-l înviez în ziua de pe urmă. Voia Celui care M-a trimis este ca oricine Îl vede pe Fiul şi crede în El să aibă viaţă veşnică, iar Eu îl voi învia în ziua de pe urmă" (Ioan 6:37-40).

Încă te mai întrebi dacă Iisus a fost Dumnezeu? Pentru a citi mai multe despre ce a spus Iisus şi pentru a înţelege de ce a venit în lume, citeşte Evanghelia după Ioan.

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Răspuns: Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact " Eu sunt Dumnezeu." Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem." La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând "Eu şi Tatăl una suntem" (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu". Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: "Domnul meu şi Dumnezeul meu" (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9, 17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Întrebare: „Cum a putut fi Iisus şi Dumnezeu şi om în acelaşi timp?"

Răspunsul nostru: Dumnezeu a putut deveni om din acelaşi motiv pentru care Iisus a putut face miracole şi pentru care Dumnezeu a putut crea universul din nimic, şi anume, pentru că Dumnezeu poate face tot ce vrea. El poate face tot ce nu este împotriva caracterului Său şi ar putea fi făcut. „La Dumnezeu, toate lucrurile sunt cu putinţă" (Matei 19:26).

Domnul Şi-a anunţat venirea cu mulţi ani înainte de a fi venit în persoana lui Iisus din Nazaret (vezi profeţiile Vechiului Testament). Apoi, când a venit, ne-a spus exact cine este. De exemplu: „Înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt" (Ioan 8:58), „Eu şi Tatăl una suntem" (Ioan 10:30) şi „Cine M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl" (Ioan 14:9). Pentru a fi clar înţeles, Iisus a făcut miracole pe care nu le mai făcuse nicio altă fiinţă umană, dintre care cea mai mare a fost învierea Sa din morţi.

Ne putem gândi la Iisus ca la Dumnezeul invizibil, care a luat un chip vizibil. El a făcut acest lucru pentru a ne comunica dragostea Lui, pentru a ne arăta calea spre El şi modul în care să lucrăm pentru Dumnezeu, precum şi pentru a ne oferi calea către Sine. El a făcut aceasta prin faptul că a permis să fie omorât, crucificat, pentru iertarea păcatelor noastre. Biblia spune că, în Iisus, Dumnezeu „S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a milit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce" (Filipeni 2:7-8).

În Iisus, Dumnezeul transcendent „a coborât între noi" pentru ca să moară în locul nostru, ca pod între noi şi El. Iată alte câteva texte din Biblie, care ne explică cine este Domnul…

La început era Cuvântul. Cuvântul era cu Dumnezeu şi Cuvântul era Dumnezeu… Cuvântul a devenit trup şi a locuit printre noi (Ioan 1:1, 14).

El [Iisus Cristos] este chipul Dumnezeului Celui nevăzut (Coloseni 1:15).

În El [Iisus Cristos] locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii (Coloseni 2:9).

El [Iisus Cristos] este oglindirea gloriei lui Dumnezeu şi reprezentarea exactă a Fiinţei Lui (Evrei 1:3).

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tot nu intelegi. Este exact cum spun eu in acel comentariu. Intreaba un preot crestin daca nu ma crezi.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ai dreptate, Iisus este Dumnezeu.
In Geneza scrie ''Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra''
De ce scrie ''sa facem'' si nu ''sa fac''? Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant sunt un Singur Dumnezeu in 3 Persoane. Precum soarele este unul singur dar care este si lumina, putere si caldura.
Exemplele tale sunt bune. Continua sa citesti noul testament.

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Preoții ortodocși cred că Iisus este Dumnezeu, de aceea au scris și Crezul său Simbolul Credinței care scrie așa:Iisus, Fiul, Cel de o FIIINTA cu Tatăl)

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dragul meu prieten, asa este, Iisus este Dumnezeu. Inteleg ca este destul de greu de digerat pentru noi acest lucru, si nu te condamn pentru ca in trecut si eu credeam ca si tine, dar am aprofundat cuvantul Lui Dumnezeu si am inteles adevarul.
Hai sa vedem cateva versete biblice.
Ioan 1:1 '' La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate au fost făcute prin El şi nici un lucru care a fost făcut n-a fost făcut fără El.''
Vedem din acest verset scris de Ioan ca, Iisus (cuvantul) era de la inceput cu Dumnezeu, care inceput? Inceputul oricarui inceput, adica din infinit, pentru ca Dumnezeu nu are inceput si nu are sfarsit. Si Ioan mai spune ''Toate au fost făcute prin El şi nici un lucru care a fost făcut n-a fost făcut fără El'' Toate lucrurile, ingerii, noi, planetele, absolut tot din ce a fost facut vreodata nu a fost facut fara Iisus, de aici se intelege ca Iisus nu are inceput, pentru ca, cum ar putea Dumnezeu sa il creeze pe Domnul Iisus, daca nimic nu a fost creat fara Iisus? Adica Iisus a fost creat fara Iisus? Nu.
''Toate au fost făcute prin El şi nici un lucru care a fost făcut n-a fost făcut fără El''
In Ioan 1:30 citim '' El este Cel despre Care spuneam: «După mine vine un om Care este înaintea mea, pentru că era înainte de mine. Nici eu nu-L cunoşteam'' Ioan spune ca, Iisus era mai dinainte ca sa se fi nascut El, Ioan fizic, era mai batran ca Iisus pe vremea aceea, si totusi Ioan spune ca Iisus este mai dinainte sa fi existat Ioan. Ceea ce inseamna ca Iisus nu a luat fiinta in momentul nasterii din Fecioara Maria, ci a existat din vesnicii.
„Eu și Tatăl Meu una suntem" (Ioan 10, 30). «Legătura Tatălui cu Fiul și a Fiului cu Mângâietorul (Sfântul Duh) unește pe Cei Trei unul cu altul. Aceștia Trei sunt una, nu unul, după cuvântul: „Eu și Tatăl Meu una suntem", una după unitatea Ființei, nu după unitatea numărului.

Recomand urmatorul articol crestin :

https://doxologia.ro/......t-persoane

Toate cele bune draga prietene, ma bucur ca activitatea ta este din ce in ce mai crescuta pe categoria Religie, Domnul sa iti dea putere sa aduci raspunsuri pline de har, Dumnezeu sa te binecuvanteze. Sa nu eziti sa imi scrii pentru orice intrebare, o putem dezbate impreuna, numai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu stiu daca s-a inteles, dar eu cred ca Iisus este Dumnezeu. Dumnezeu cred ca este practic un grup de 2 sau 3 persoane, nu sunt sigur ca sunt 3 pentru ca Duhul Sfant de la Tatal purcede. Deci, Iisus, Iahve si Duhul Sfant alcatuiesc Sfanta Treime sau grupul numit Dumnezeu. Corect? Am spus ceva gresit, sincer?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Draga prietene, se pare ca am inteles total gresit ceea ce ai vrut sa spui, inteleg ca de fapt te-ai referit la faptul ca Iisus nu este aceeasi persoana cu Dumnezeu Tatal, in sensul ca Iisus este Dumnezeu, dar o persoana a Sfintei treimi, si ca este de fapt vorba despre 3 Persoane, Dumnezeu Iisus, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Duhul Sfant. Imi cer mii de scuze, nu stiu de ce am inteles gresit, nu cred ca am fost atent la detalii si am interpretat gresit.
Ai perfecta dreptate, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant sunt persoane diferite si totusi un singur Dumnezeu, asemenea soarelui, caldura, lumina, putere.
Imi cer din nou scuze pentru ca nu am fost atent si am inteles gresit, promit ca nu se va mai repeta, voi fi mult mai atent si nu voi mai interpreta pana nu voi citi cu mare atentie. O seara frumoasa in continuare draga prietene.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nicio poblema Irinel. O seara frumoasa si tie iti dorescwinking!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus a fost pe deplin om, altfel nu ar fi putut lua locul omului si sa aducă omenirea inapoi la Dumnezeu.El Isus trebuia sa fie, la momentul critic al testului ( răstignirea) total despărțit de ajutorul spiritului lui Dumnezeu.
Insa vedem ca Isus a trebuit sa fie pe deplin divin, in sensul ca el a posedat in natura Sa spirituala chiar natura lui Dumnezeu.Natura Sa divina a fost esențială pentru salvarea noastră.El a trebuit sa fie pe deplin uman,dar si pe deplin divin.Dar era El omnipotent,autocunoscator si omniprezent asemenea lui Dumnezeu? Daca a fost, atunci cum a putut fi pe deplin uman? Natura umana este limitata. Mai mult,daca Isus a fost atotputernic si a posedat toată cunoștință,atunci in ce sens a putut fi El despărțit de Dumnezeu la cruce?
Adevărul este ca Isus a lăsat de-o parte puterea Sa divina, Slava Sa divina.
A venit pe pământ ca om, numai ca om, limitat la fel ca si noi, născut din femeie. Daca Isus ar fi posedat in Sine Însuși toate puterile atotputernicului Dumnezeu, atunci toate suferințele Sale nu ar fi demonstrat nimic.Isus nu a luat locul omenirii care este sub influența harului.El a luat locul nostru pe care-l meritam, total despărțiți de Dumnezeu, si fara ajutorul Spiritului Sfânt. Acesta a fost înțelesul acelui îngrozitor strigat de pe cruce:"Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? Extras din cartea Divina Vindecare de David Clayton

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeirea nu reprezinta o Persoana ce indeplineste 3 roluri ci 3 Persoane ce indeplinesc acelasi rol. Sa ti minte asta.

| Raullalu a răspuns:

Isus este Fiul Lui Dumnezeu.
Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul sunt doua persoane.

| AvalohAlyn explică (pentru Raullalu):

Dar tot Dumnezeu este și Dumnezeu Fiul deci.Aceeasi Ființă cu Tatăl cum spune crezul Bisericii ortodoxe.

| Raullalu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai intai hotaraste ce alegi sa crezi.
Alegi scrierile din mintea omului sau Cuvantul Lui Dumnezeu?
Daca spune asta crezul Bisericii ortodoxe, ortodocsii mai at Inca mii de erezii pe care le adora.
Nu au nici o autoritate sa schimbe Cuvantul Lui Dumnezeu.

| AvalohAlyn explică (pentru Raullalu):

Catolicii si ortodocsii sunt vechi de 2000 de ani, sunt bisericile pe care le-au infiintat Apostolii lui Hristos.Nu e nicio erezie nicaieri, mult mai multe greseli si erezii sunt la neoprotestanti care s-au desprins din biserica MAMA. Ortodoxia e DREAPTA credinta iar Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat si Cel de o FIINTA cu Tatal.

| Helper07 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bisericile pe care le-au infiintat apostolii? De unde ai mai scos-o si p-asta?

| EduardEdyP a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bisericile înființate de apostoli au ascultat de apostoli și de ceea ce le scriu eu. Citește epistolele lui Pavel, către toate bisericile ce au fost înființate de el, și punele în comparație cu bisericile de 2000 de ani așa cum le spui. Eu nu vad nici-o asemănare.

| Raullalu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Frate,Apostolii predicau si raspandeau Evanghelia.
Nu aveau preoti ortodocsi sau catolici.
Apostolii au infiintat biserici conduse doar de Cuvantul Lui Dumnezeu.
Activitatea din Biserici era rezumata doar la Cuvantul Lui Dumnezeu.
Dar in secolul 4 Romanii au stricat crestinismul.
Atunci bisericile au devenit idolatrice, si sau introdus tot felul de ritualuri si invataturi omenesti care contrazic Sfintele Scripturi.
Coloseni caoitolul1 versetul 8
,,Daca in inger din cer, altcineva sau chiar unul dintre noi (apostolii)vom veni sa vestim o alta Evanghelie decat ceea ce a fost scris, sa fim anatema".
Anatema -respins, blestemat.
Aici apostolul Pavel spune clar ca doar Evanghelia noului testament este cu adevarat ghidul nostru spre mantuire.
Nici macar ingerii nu au autoritatea sa vesteasca ceva diferit.
Iar Evanghelia este calea spre mantuire.
Orice adaugat pentru mantuire sau scos te face anatema.
Analizeaza daca religiile traditionale respecta Biblia sau preotii care sunt oameni, si gresesc

| EduardEdyP a răspuns:

Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu! El spune: " Eu și Tatăl, Una Suntem"!
Nu trebuie să creadă altcineva în locul tău, tu trebuie sa crezi! Și dacă crezi că Isus e Fiul Lui Dumnezeu și că El a murit în locul tău din cauza păcatelor, poți fi iertat de ele și primești Viața Veșnică! Citește Noul Testament! Adevărul te va face slobod!