| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus este împotriva afacerilor și imbogatirii,negustorilor care umfla preturile sau a marilor concerne care nu se mai satura de bani și sunt din ce in ce mai avide de bani.

Putem spune că Iisus Hristos este împotriva afacerilor?

Dovada:
Și intrând El în Ierusalim, toată cetatea s-a cutremurat, zicând: Cine este Acesta? Iar mulțimile răspundeau: Acesta este Iisus, proorocul din Nazaretul Galileii. Și a intrat Iisus în templu și a alungat pe toți cei ce vindeau și cumpărau în templu și a răsturnat mesele schimbătorilor de bani și scaunele celor care vindeau porumbei. Și a zis lor: Scris este: „Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceți peșteră de tâlhari

Și să nu uităm că tot Iisus Hristos a zis că e mai ușor să treacă o cămilă prin urechile acului decât să intre un bogat in Împărăția Cerurilor.

Nu v-ați săturat de afaceriștii și toți cei ce te jupoaie de bani sau cei ce le dai bani multi și ei oferă putin la schimb?
Afacerile și afaceriștii sunt cei mai mari materialiști din câți există,nu se mai satura de bani, vor cat mai multi și într-un timp cât mai scurt și într-um mod cat mai ușor și fac și reclama agresiva.Plus ca reclamele ar trebui interzise zise sau împuținate,prea multe și prea agresive sunt, unele chiar mincinoase d.p.d.v al calității reale al produsului.

Afacerile au înnebunit lumea și banii dețin cea mai mare putere.

Adevărul este că lumea "se închină la bani foarte mult" și asta e unul din semnele sfârșitului.

Nu credeți?

Ce părere aveți?

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Posibil, dar sa nu uitam ca Dumnezeu controleaza comertul. In Apocalipsa scrie clar cat trebuie sa fie o masura de grau.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand nu, nu cred ca Iisus e impotriva afacerilor. Nu e nimic gresit sau imoral in a avea o afacere prin care castigi bani pentru familia ta. Imoral este atunci cand bogatia devine idolul si dumnezeul tau. De exemplu in vechiul testament Iacob, Isaac si multe alte personaje care erau drepte in ochii lui Dumnezeu faceau afaceri. Cumparau si vindeau animale si aveau turme numeroase. Diferenta este ca nu au facut din averea lor un idol. Dumnezeu nu a creat nimic rau. Banii nu sunt rai in sinea lor. Nimic nu e rau in sinea lui. Raul este doar pervertirea a ceea ce e bun. Iisus nu s-a suparat pe vanzatorii din templu pentru ca faceau afaceri, ci s-a suparat pe ei ca faceau afaceri intr-un loc sfant, in casa Tatalui Sau. E ca si cum ai creste animale in casa lui Dumnezeu. Hristos a spus ca e mai usor sa treaca o camila prin urechile acului decat sa ajunga un bogat in Imparatia lui Dumnezeu pentru ca atunci cand acumulezi avere exista pericolul sa te lasi dus de val si sa incepi sa vezi averea ca pe un idol.

| fllu07 a răspuns:

Nu, nu este împotriva afacerilor. Situațiile a care tu ai facut referire, unele, sunt ilustrari. parabole, si s-a folosit de ele pentru ai învăța pe oameni adevăruri importante.
Am putea spune că Isus este împotriva practicilor necinstite, si a lăcomiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus a avut idei ce ar putea fi considerate comuniste: egalitatea de rasă și gen, egalitarism, ajutor social, criticarea capitalismului și a lăcomiei de bani.

| alex598 a răspuns:

Eu nu cred că să faci afaceri este rău în sine. Poate fi făcut din motive rele sau cu scopuri rele dar nu este din start un lucru rău. Cât despre episodul cu schimbătorii de bani din templu problema lui Isus acolo nu era faptul că se făceau vânzări și cumpărări. El era deranjat de faptul că făceau asta în templu care este "o casă de rugăciune' și nu o piață. Biblia spune că să lucrăm cu mâinile noastre, să avem pentru noi și să avem să dăm și altora (Efeseni 4:28).