| anonim_4396 a întrebat:

Iisus este plin de dragoste? imi puteti arata un verset in care sa fie dragostea lui, iisus chiar este dragostea? El ne iubeste? Ma iubeste?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ioan3:16 arata ca ne-a iubit atât de mult încât si-a dat viata pentru noi. Dragoste mai mare ca aceasta nu exista, ca cineva sa moara chiar și pentru dușmanii lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus nu a scris, nu a ramas nimic scris de EL>Tot ce a propovaduit a facut-o in PREZENTA SOBORULUI a comunitatii!
Nu vorbea pe la colturi!
Totusi au existat cativa evanghelisti care sa redea faptele si vorbele SALE!
Desigur, ca ne si te iubeste!
Toate, Toate, Toate actiunile si vorbele Lui sunt Un act de IUBIRE DUMNEZEEASCA!
Vin eu si te intreb! Arata-mi doar o vorba sau vreun act al LUI care sa fie plin de ura sau deznadejde!
Nu te astepta ca la Rugaciuni sa-ti raspunda decat prin indeplinirea dorintelor absolut MORALE, nu sa vina la tine sa te mangaie ca o fata sau un baiat; in calduri".

| AC4S4 a răspuns:

A suferit pentru fiecare om desi n-o meritam. Da, este dragoste.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Există creștini care au murit în condiții de mii de ori ma groaznice ca Iisus, și întrebarea se pune:

De ce sacrificiul unui individ e mai important ca sacrificiul celor care au murit în numele lui?

| AC4S4 a răspuns (pentru SG1995):

Da, au fost si altii (unii apostoli de exemplu) crucificati dupa El. Crucificarea mi se pare cruda pentru timpul indelungat de durere. Poate exista si metode mai crude astazi, nu stiu.

Ideea e ca Isus nu era doar un individ oarecare, El era Fiul lui Dumnezeu, fara pacat. Daca murea un simplu om, nu avea nici o valoare.

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu au fost doar crucificați, uni au fost decapitați, alți băgați în acid. Deci sunt multe, multe metode de tortură mai rele ca crucificare.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Tare chestia cu acidul, de care fel era?

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Acid sulfuric, și nu e tare, de fapt era o moarte lentă și dureroasă să fii băgat în acid.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Si de unde aveau anticii acid sulfuric si in ce vase il tineau si in ce vase ii bagau pe respectivii sa faca bai acide?

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Acidul sufluric mai e numit si pucioasa, de unde aveau ei acid, si unde il tineau nu stiu.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Pucioasa, formidabil si chestia aia care se folosea la pustile de acum 200 de ani oare cum se numea, o fi aceiasi pucioasa de acum 2000 de ani cum susti tu? Oare de ce au trecut 1500 pentfu a face pusti cand aia aveau pucioasa de pe vremea lui Hristos? Ce va invata idiotii aia la scoala de spui asemenea bazaconi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate vindecarile pe care le-a facut Iisus sunt din dragostea Lui pentru oameni. Sunt multe versete care descriu minunile pe care le-a facut Iisus, din dragoste pentru oameni. Pai ce interes ar fi avut el sa faca din tina ochi orbului din nastere, decat dragostea pentru om? Sau sa invie pe Lazar a 4-a zi de cand acesta murise si care deja mirosea...
Iisus Hristos este Dumnezeu, le are pe toate, nu are nevoie de nimic de la oameni. Iisus Hristos este cel mai mare Doctor fara de arginti.
Sfanta Scriptura este Cartea dragostei lui Dumnezeu pentru oameni.

| Maryyys a răspuns:

Unicul bine este Viata. Cat traiesti Isus e cu tine si te iubeste. Daca si tu il iubesti multumesti in fiecare zi

| donionela6 a răspuns:

Dar tu imi poti da vreun verset in care sa fie scrisa ura deznadejdea si indiferenta lui!?
Desigur ca Iisus ne iubeste si te iubeste pentru el toti suntem egali.Versetul este atunci cand el s-a mantuit pentru noi si pentru a noasttra mantuire de a ne izbavi de pacat.

| Spenser_Edmud_1998 a răspuns:

Ioan 3- 16. Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.