|

Iisus Hristos a existat.Dovezi:http://www.gotquestions.org/Romana/existat-Iisus.html

Mai cititi pe www.everystudent.ro articolul'' Dincolo de credinta oarba'' si multe altele despre Mantuitor.

Inca ceva niciun om nu a spus, niciun arheolog nu a negat existenta lui Iisus Hristos.Ba chiar arheologii au gasit mormantul lui Iisus,giulgiul,locul unde a fost rastignit si mai ales au confirmat veridicitatea existentei acestor locuri! Deci ce mai vreti? Ce parere aveti?

Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

23 Raportează Evaluează
23 răspunsuri:
| a răspuns:

Pun pariu ca oricate dovezi ai aduce niciun ateu nu va incepe sa creada in Dumnezeu.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Siteurile acelea au credibilitate nula. Daca erau siteuri istorice, atunci desigur aveau credibilitate, deoarece istoria este obiectiva prin propria ei natura si nu are nici-un scop sa modifice realitatea pentru a favoriza anumite "variante ale adevarului".

| a răspuns:

ADEVARAT CA ISUS TRAIESTE
http://www.youtube.com/watch?v=iVIIwqEoins
DE CE E INTUNERIC IN LUME:
http://www.youtube.com/watch?v=iVIIwqEoins

| a răspuns:

Nici un istoric nu a pomenit ceva de vreun mesia care invia morti, mergea pe apa, vindeca orbi etc
mesanici au existat multi asta o recunosc si evrei dar ei au fost doar simpli oamenii

| a răspuns:

"Cum putem crede în mod rezonabil că Isus Hristos a existat şi mai ales că a făcut minuni extraordinare, atunci când niciun istoric, niciun scriitor contemporan n-a vorbit de el, cu sau fără minuni?
Tacit, care a trăit între anul 54 şi 140, a cărui istorie abundă în detalii de mică importanţă, l-a ignorat pe Isus Hristos. Suetoniu (65-135), istoricul minuţios al doisprezece Cezari, l-a ignorat pe Isus Hristos. Quntilian, ilustrul orator, născut în timpul lui Claudius, l-a ignorat pe Isus Hristos; el a cărui carte „De l’Institution oratorie" (Despre oratorie), unul dintre cele mai frumoase monumente din literatura latină, a analizat toţi oratorii, avocaţii şi sofiştii-predicatori. Pliniu cel Bătrân, născut în timpul lui Tiberius, mort în timpul lui Titus, a fost un admirabil naturalist, îmbinând ştiinţa naturii cu povestiri ale faptelor celebre din timpul său şi el l-a ignorat pe Isus Hristos; şi nepotul său, Pliniu cel Tânăr, ale cărui nenumărate scrisori, vioaie şi instructive ca acelea ale Doamnei de Sévigne, acoperă totul, nu ştia nimic de Isus Hristos, chiar şi în scrisorile sale către Traian, unde pomeneşte creştinii ca pe o sectă desprinsă din Iudaism. Epictet, marele moralist, filozoful de analiza căruia nicio credinţă religioasă nu a scăpat, l-a ignorat pe Isus Hristos; el care s-a născut în Asia Mică, care a venit la Roma în timpul lui Nero şi a fost exilat în timpul lui Dominiţian, el ale cărui lucrări au fost păstrate de discipolul său Arrian. Pomponius Mela, care a scris în anul 43 (la zece ani după miracolele nemaipomenite din Vinerea Mare) marea si savanta sa lucrare „Descrierea Pământului", a scris geografia în maniera lui Strabon, adică a alăturat descrierii fiecărei ţări studiate de el principalele evenimente care s-au petrecut; şi este complet mut pe subiectul Isus Hristos, atunci când vorbeşte de Iudeea!
Şi Plutarh? S-a născut în anul 50, la ...2004 - 2210 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

A existat ca om, dar El e dintotdeauna Dumnezeu

| a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Isus nu este Dumnezeu.
Din sursele pe care le avem : religioase si istorice, el chiar s-a delimitat clar de pozitia de creator al lumii noastre, zeu, demiurg, etc.
Si-a asumat insa rolul si soarta de mesager, invatator si a schimbat lumea.
nu ma astept sa intelegi.
dar nu sta in greseala : Isus nu a vrut niciodata sa fie Dumnezeu, si nu este.
Citeste cu atentie Noul Testament, daca nu ma crezi pe mine.

| a răspuns (pentru Stelutza1990):

Ce gluma buna, am auzit altele si mai bune azi

| explică (pentru Stelutza1990):

Mda.Islamista?

| a răspuns (pentru AlinTigerofAtlantic):

Nu. Dar gandesc liber, in afara dogmelor.
Sunt ortodoxa, respect morala si traditia. Iau doar ce este bun de acolo.
Insa am educatie, cultura si capacitate de analiza + sinteza a informatiilor.

| a răspuns:

Cât de tare. Ne dai două site-uri care-s făcute special pentru a promova religia asta oribilă. Normal că tot ce scrie acolo sunt chestii de partea creştinilor. Nu o să vezi un articol care să pună la îndoială miturile acestei religii.
Şi eu cunosc arheologi care au negat existenţa lui Isus.

| a răspuns:

Pana nu vad filmare video eu nu cred!

| explică (pentru casablanca40):

SI cine ai vrea sa iti dea filmare video de acum 2000 de ani? Nu te gandesti la asta? Nu vrei si de la omul primitiv? Vezi ca l-a postat cineva pe youtube, il cheama Mangagou! Glumeam!

| a răspuns:

Nu am avut nevoie de o dovada mai mare precum Iisus Hristos chiar a existat si inca exista ca Sfanta Scriptura! happy

| a răspuns:

Parerea mea e ca esti dus cu pluta isus era un evreu ...nimic mai mult, ce s a scris dupa si cum a fost pusa in practica aceasta regie e altceva.

| explică (pentru victor987):

Parerea mea este ca ar trebui mai bine sa taci decat sa jignesti.Da? Stiam eu ca am inteles si ca nu mai ai nimic de obiectat.

| a răspuns:

Eu cred si fara sa citesc undeva ca el a existat si am murit pentru mine pentru ca El traieste deja in mine, Il simt si de multe ori l-am pus la incercare si el mi-a raspuns. El e totul pentru mine si nu imi trebuie dovezi sau cineva sa-mi zica deoarece eu m-am convins.

| explică (pentru euAdelina):

Da e adevarat.CREDINTA DIN SUFLET e cea mai PURA, RODITOARE! Dar nu strica daca cautam niste dovezi, argumente etc.Asta inseamna ca ne intereseaza subiectul ne pasa de Dumnezeu.Dovezile sunt peste tot, doar orbii nu vad.Un Creator, Dumnezeu exista!

Da exista dar eu nu stau sa caut dovezi ca exista Dumnezeu asta e pentru cei care nu cred ca el exista dar daca eu cred ca exista si cred in el de ce sa mai verific daca el exista asta inseamna ca nu cred de ajuns, in loc sa-mi pierd timpul cautind mai bine citesc din Biblie, ma rog sau ascult cintari si prin asta il cinstesc pe El.
ce religie esti?

Crestin ortodox, dar sunt genul de crestin mai liberal, mai tolerant.

Ai bravo, putini ortodocsi am gasit care sa creada cu adevarat in Dumnezeu. Toti pe care ii stiu bine adolescenti si tineri, nu am auzit pe nici unul sa vorbeasca de Dumnezeu si ei mai si injura si blastama pe Dumnezeu, multi zic ca nici nu cred in el doar ca sunt ortodocsi ca si strabunici lor au fost atita tot. Si la biserica merg doar la Paste si la Craciun bine nu am nimic cu ei dar ma mir caci putam sa dau pariu ca nu esti ortodocs si ma mir de tine. Bravo tie!

Tu ce religie?

Sunt penticostala.