| anonim_4396 a întrebat:

Iisus Hristos chiar a existat ca persoană sau a fost doar un duh?

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Iisus nu a fost doar un duh, pentru că duhurile nu mor pe cruce, El a existat pe planul carnal.

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca a existat! Pana si ateii vorbesc de el dar binenteles altfel. Ei il modeleaza dupa cum cred ei...

| Digikey a răspuns:

Probabil ca a existat un Jeshua care a incercat sa elibereze Israelul de sub ocupatia romanilor si a sfarsit justitiat de romani pe un stalp.

| Algo098 a răspuns:

A existat doar ca persoana.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ca si persoana.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Împotriva acestei erezii dochetiste s-a luptat încă din primul secol creștin, chiar de catre Sfinții Apostoli. Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan spune în a doua epistola a sa: "Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; acesta este amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1, 7
Dochetiștii au fost anatemizați de Sfintele Sinoadele Ecumenice, laolaltă cu alți eretici.
Duhul nu are carne și oase, ne spune Hristos la Luca 24, 39. Duhul nu mănâncă și nici nu bea; duhul nu suferă patimi și nici răstignire; duhul nu transpiră sânge de frica morții.
Hristos este Dumnezeu adevărat și Om adevărat! Patimile Lui au fost reale și mântuirea, pe care a câștigat-o lumii cu sângele Său pe Sfânta Cruce, este reală!

| DuckDodgers0 a răspuns:

Ca persoana, Dumnezeu si om