| ImmaDucK a întrebat:

Iisus Hristos, un mit inspirat de la egipteni
https://www.youtube.com/watch?v=Z-17BNU7L6g
Ce parere aveti?
Am ajuns in anul 2012 si nu pot sa-mi imaginez cum atatia oameni de pe pamant inca mai cred in mituri vechi si se roaga la zei.
Uitati-va pana la capat.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Crestinismul nu se bazeaza pe adevar. Crestinismul nu este nimic mai mult decat o poveste romana dezvoltata politic.Cineva pe aici spunea ca chestiile egiptene sant fantezii.Sa caute mai bine si o sa gaseasca scrieri egiptene nu doar legate de Horus ci si de alte aspecte. Cele 10 porunci, ele sunt luate din Vraja 125 din Cartea Egipteana a Mortilor. Ceea ce in Cartea Mortilor era : "N-am sa fur!" devine "Sa nu furi", "N-am sa ucid" devine " Sa nu ucizi" "N-am sa mint" devine "Sa nu minti" si asa mai departe. De fapt, religia egipteana e fundatia primara pentru teologia Iudeo - Crestina. Botezul, viata dupa moarte, judecata finala, nasterea din fecioara, invierea, crucificarea, si foarte multe sunt atributele ideilor egiptene.Acum te intrebi cum de mai sant oameni care cred in povesti? Pai sant pentru ca o indoctrinare de mii de ani a oamenilor nu se poate asa usor schimba.Schimbarea deja exista insa are loc lent deoarece nu vine nimeni sa te forteze sa nu mai crezi in Isus.Chiar de o sa ii explici omului uite frate cam asa stau lucrurile el nu poate accepta o schimbare asa brusca.Gandestete ca crestinismul a fost impus cu forta cu ciomagu cu sabia si greu de tot a fost intaurat.Deci daca cu forta a fost foarte greu sa o faca acum cu vorba buna nu putem sa facem miracolo.Dar incet incet acesti crestini dispar usor usor.Generatiile tinere nu mai sant curioase de Isus, iar daca o sa mai gasesti asa tineri care mai spun ca ei cred este pentru ca au parinti care leau impus asta.DE fapt crestinii asta fac impun si acum cu forta sau mituind oamenii sa creada in povesti.

13 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Pai pina acum erau la moda stiri cu sf lumii in luna decembrie de au intrat ateii in colaps rolling on the floor ba din contra unii au inceput sa se pocaiasca si sa treaca iar la Ortodoxie Acum ateii iar o apuca,,,,,

| OOOLEOOO a răspuns:

Religia se naste din alta religie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce stii tu despre religii, cand singurul lucru care te intereseaza este crestinismul?

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu judeca alte religii ca fiind false...Fiindca nu cunosti decat crestinismul si esti convins ca aia ii limita.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu`i indeajuns sa le cunosti la superficial crezul sau Divinitatea, traiestele...toate merita atentie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Da.
Nu da ceva la o parte doar de ce ai fost invatat ca este rau.

| Dandanache a răspuns:

O aberatie. Am mai discutat deja de cateva ori pe TPU aceasta "asociere" Horus-Iisus. Nu e fundamentata pe dovezi reale, doar pe imaginatia unor scriitori din secolul XX. Sursa fanteziei: Gerald Massey.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_Massey

| ania a răspuns:

Ceva unic trebuie să fi fost în privința Lui din moment ce în linii mari o planetă întreagă ne calculăm erele după El.

| Duucu a răspuns:

Zeitgeit loveste cu efect...

| 1libercugetator1 a răspuns:

Doar isus? toata biblia e o copie mitologica isi recomand biblia si mitologia, miturii esentiale, mitologia crestina le gasesti pe net online

| SSFDVEQQQ a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Am si eu o intrebare pentru tine domnule ateu.Tu ai auzit macar vreodata un adevar despre Domnul Isus Hristos? Sau doar povesti si clipuri facute pe internet de catre troli si hackeri anonimi?

| GRs a răspuns:

Si egiptenii aveau hieroglife si scrieri care demonstrau ca zeii lor exista si care aratau tot ce au facut ei.
Acelasi sens cu ce-ai spus tu.

| SSFDVEQQQ a răspuns:

Amin!