| RoxanaRox1245y5 a întrebat:

Il iubesc atat de mult pe Dumnezeu, si ii simt foarte bine dragostea in inima, nu stiu ce sa fac pentru el, postesc, ma duc la Biserica,am avut parte de multe minuni din partea lui nu mergea telefonul s-a inchis dintr-o data si m-am rugat lui ca Maine dupa ce vin de la scoala sa mearga si a mers si multe altele! Iubesc pe toti cei de sus cateodata ma gandesc si la Iisus si imi doresc sa il imbratisez cand am necazuri, pot spune ca atunci cand plang,ori ma suna cineva ori ma gandesc la altceva si dupa ma opresc dintr-o data si incep sa zambesc,daca continui asa poate sa-mi îndeplinească dorințele? Sunt mare credincioasa stiu in fiecare zi vorbesc cu Dumezeu, chiar si zile intregi, voi ce parere aveti, sfaturi? Dau funda

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu băga în seamă comentariile răutăcioase. Ele nu sunt de la Dumnezeu ci de la cel rău care caută să îndepărteze din om orice urma de dragoste față de Dumnezeu.
Ai nevoie să începi sa citesti Biblia. Prin ea Dumnezeu ti se descoperă si-L vei putea cunoaște mai bine, si astfel credința în El se va întări.
Vor veni zile in care pur si simplu nu vei mai simti nimic pentru Dumnezeu; vei simti ca El te-a părăsit, ca te-a lăsat singură. Sa nu te neliniștești de lucrul acesta. Dumnezeu nu părăsește pe nimeni, căci asa a spus El. Iar pentru ca sa crezi asta trebuie sa citesti Biblia. Dumnezeu este dragoste; asa spune Biblia. Dar dragostea nu este sentiment. Credința în Dumnezeu nu trebuie sa se bazeze pe sentimente. Căci atunci când sentimentele vor dispărea si credința noastră este pusa la încercare, atunci vom cădea și noi odata cu sentimentele de care ne-am agatat.
De aceea credința noastră trebuie să fie bine ancorata in Cuvântul lui Dumnezeu, in Biblie, in ceea ce sta scris si nu in ceea ce simtitm.
Sentimentele au si ele rolul lor; dar nu acestea reprezintă credința.
Chiar si Domnul Isus S-a aparat împotriva celui rau cu ceea ce sta scris.
Continuă să-L iubești pe Dumnezeu si sa ai experiențe cu El.

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Esti credincioasa. E frumos. Si bine. Dar nu mare credincioasa. Daca ai fi, te-ai intreba care sunt dorintele Lui ca sa le indeplinesti. Dar, pana ce inca astepti ca El sa iti indeplineasca dorintele, inca exista o doza de egoism in inima ta, pentru ca inca esti axata pe ceea ce vrei tu, si de aceea nu esti o mare credincioasa. Si daca chiar ai fi, nu ai observa acest lucru, pentru ca cea mai mare calitate a unui credincios e smerenia, adica se vede mai prejos decat este. Marii credinciosi nu s-au vazut cum erau, dimpotriva, se vedeau cei mai de jos, cei mai pacatosi, cei mai mizerabili. Abia atunci cand te vei vedea si tu asa, vei fi o mare credincioasa. Dar, pentru inceput, e foarte bine! Ma bucur ca exista credinciosi ca tine!
Iarta-ma daca cumva am fost prea direct...

| doctorandus a răspuns:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| Clorox a răspuns (pentru doctorandus):

De parca n-ar fi tot aia, in spiritism comunica ambele parti...

| danay72 a răspuns:

Daca studiezi cu atentie Biblia poti afla ce anume cere Dumnezeu din partea noastra. Esti de apreciat ca esti credincooasa. Putine persoane manifesta azi credinta in Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Asa sunt toti crestini pana i descoperi si vezi ca sunt ipocriti, falsi, mincinosi, cu o mie de fete, barfitori

| RAY a răspuns:

Si iuda spunea asta pana la vandut

| Drimmero a răspuns:

Dumnezeule,, cat de mare esti Tu!

| T0T a răspuns:

Psiholog.

| xerxes1 a răspuns:

Este vorba doar despre o usoara forma de psihoza.
Iisus a fost un om normal nicidecum fiu de zeu.
Iar asa-zisul zeu biblic nu avea nimic de divin in el.
Nu zic ca nu exista Dumnezeu.
Spun doar ca cel biblic era paralel.
Deci iubesti o fantoma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai văzut vreodată? Cum arată? Dar vocea i-ai auzit-o? Dacă vorbeai cu el ce ți-a zis? De unde știi că era el?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il poti "vedea". Dar nu cum te astepti, ci cu ochii sufletului. Ca atunci cand, niste copiii mici fiind legati la ochi, au trecut mai multe femei prin fata lor mingiindu-i, una fiind mama lor, si toti, dar toti absolut au recunoscut-o pe cea care le era mama.
Cum arata? Ca prezenta iubitei tale linga tine dupa ce zile in sir ai fost singur. Ca stringerea de mina a tatalui cand erai mic si treceai pe linga un grup de pustani care, de nu erai cu tatal tau, te-ar fi batut. Ca maretia muntelui ce iti taie rasuflarea cand urci pe el. Ca sfatul unui prieten atunci cand ai mai mare nevoie de el.
Ii poti auzi vocea. In o mie de feluri. Intr-un gind din minte. In constiinta. Intr-un sfat dat de cineva. In spusa unui copil (a fost un caz extrem de real, al sfintului Augustin). Intr-o fraza dintr-o carte. In imprejurarile vietii. In... liniste. Oricum ti-ar vorbi, intotdeauna vei stii. Vei stii ca El a fost cu vocea Sa. Nu vei avea nici un dubiu. Si ceea ce va urma in viata ta va demonstra ca El a vorbit, fie ca se va implini ce a spus, fie ca schimba ceva inlauntrul tau pentru a face fata provocarilor ce vin.
Ce mi-a zis cand am vorbit cu El? Mereu ca ma iubeste. Orice mesaj ar fi fost, acesta a fost leit-motivul. Si de mii de ori a si dovedit-o
De unde stiu ca era El? E inconfundabil. Ca si atingerea iubitei, ca si paharul de apa baut pe sete, ca si albastrul cerului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pe Dumnezeu Il iubesti "atat de mult", ci pe tine! De aceea te si lauzi, ba ca postesti, ba ca esti "mare credincioasa", ba ca Dumnezeu iti face cu dedicatie minuni pe banda rulanta.
Il "iubesti" pe Dumnezeu, ca si fariseul care se batea cu pumnul in piept de mandrie ca posteste si da zeciuiala din tot ce castiga, iar vamesul nici nu indraznea sa ridice privirea si sa batea cu pumnul in piept de durere, nu de mandrie, spunand "Dumnezeule, fii milostiv mie, pacatosului!" Si, zice Scriptura, ca vamesul a plecat acasa mai indreptat. - Luca 18, 10-14
Iisus Hristos, care este Dumnezeu, spune: "Oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta." Luca 18, 14
"Dumnezeu celui mandru ii sta impotriva, iar celui smerit ii da har". - I Petru 5:5
De unde se vede ca un om iubeste pe Dumnezeu? Din fapte! Ca spune Iisus: "Cel ce are poruncile Mele si le pazeste, acela este care Ma iubeste" Ioan 14, 21
Degeaba postesti, daca n-ai smerenie! Decat sa spui ca postesti, mai bine mananci de trei ori pe zi carne, cum spun Sfintii Parinti in "Patericul Egiptean".
Ortodoxia este smerenie!

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ortodoxa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Nu e ortodoxa? Pai atunci la ce Biserica merge, ca asa zicea, ca merge la Biserica...nu cumva, la capistele sectante sau ale papistasilor? Alea nu sunt Biserici!
Biserica Ortodoxa de Rasarit este singura Biserica a lui Hristos! Hristos este Adevarul si nu are partasie cu minciunile sectantilor, nici cu ereziile papistasilor!

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica Catolica este cea adevarata.
Poti sa ma contrazici? Exact.

| Elide a răspuns:

Sunt mulți închinători la idoli pe site u asta adică se închina diavolului, nu exista mai mare alinare la durere decât Dumnezeu și Fiul Său, atunci când eram mai mica mă jucam cu, copii de vârsta mea de.a vați ascunselea și când mă duc să.i caut am împins o creanga la un copac și mi.a venit în ochi mă ustura îngrozitor îmi lacrima ochiul am zis că o să rămân chioara, dar m.am rugat la Isus sa-mi treacă să nu pățesc nimic și ce să vezi in clipa aceea a dispărut și lăcrimarea și usturimea îți jur nu.mi venea să cred îți dai seama că puteam sa pățesc ceva sa mi înroșească ochiul rău sau sa-mi rămână o pata de.aia roșie dar nimic dacă mă vedea cineva nu credea că mi.a intrat ceva în ochi, Dumnezeu este permanent cu noi ne iubește necondiționat asta o vad in fiecare zi prin Creația Sa, mi.as dori ca cei care nu cred sau de îndoiesc de existenta Sa să.si deschidă sufletul să cunoască pe Dumnezeu, nu exista mai mare bucurie să iubești pe Creator care ți.a dat suflare de viata!

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Desi cei care nu sunt cu iisus sunt cu satanel? asta inseamna ca 5 miliarde de persoane sunt cu diavolul wow dar voi nu, voi sunteti sfinti, nu voi ati macelarit 200 de milioane de nevinovati in cruciade si alte minuni,nu voi ati eliminat popoare intregi,rase intregi as putea spune,nu voi omorati in prezent milioane de persoane anualnu voi ati tinut milioane de persoane ca sclavi nu voi,da cine? iubire crestina? voi intre voi va urati si tu imi vb de iubire crestina,va barfiti intre voi, sunteti cu o mie de fete, ipocriti, falsi, mincinosi etc

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Vad că ești tare pornit împotriva creștinilor, e treaba ta dacă vrei să.l iubești pe Creator sau sa.l urăști să sa nu crezi in el numai incerca sa-mi aduci argumente d.astea copy paste sau sa reproduci ce au zis alții ca cu mine n.o să meargă!winkingwinking

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Eu sunt tare pornit impotriva ipocritilor nu a crestinilor, tu ai scris ca 5 miliarde de persoane sunt niste diavoli pe lumea asta nu eu, eu am spus ca crestinismul nu e religia iubiri si am spus adevarul ce anume nu e adevarat din ce am scris? Ce copy paste vezi tu acolo de ce minti? Eu nu urasc ce nu exista urasc ce a urat si iisus ipocriti, farisei, mincinosi, falsi

| Nitroblast a răspuns:

"postesc,ma duc la Biserica"
"Sunt mare credincioasa stiu"

La nivelul asta de mandrie...as tinde sa cred ca nu vorbesti tocmai cu Dumnezeu... fiindca daca ai fi facut-o, erai mult mai smerita. Ori cu tine insuti, ori cu "alalalt".

Nu ai citit partile alea din Sf. Scriptura in care se vorbeste de farisei? Nu mi-o lua in nume de rau, dar ori le-ai citit si nu ai inteles absolut nimic, ori nu le-ai citit.

Si dorintele... care-s? Nu de alta, dar nu e Dumnezeu masina de indeplinit dorinte, asa, random, arunca peste tot cu trifoi cu 4 foi gen spiridusii irlandezi. Nope, nu asa merge. Dumnezeu te ajuta in calea spre mantuire, ce nu iti e de folos n-o sa iti dea.

| cristi202 a răspuns (pentru Nitroblast):

E perfect adevarat ce zici tu, dar hai, nu fii asa de "nitro" cu ea. Credinciosii sunt si ei cu virste ca si oamenii. Un bebe sau un copil in credinta stie doar sa ceara de la Dumnezeu, si se gindeste mai mult la el. Exact ca un copil: "vreau aia!", "vreau la mama!" "mi-e foame!", etc. Dar asta nu inseamna ca nu este a Lui. Dumnezeu il iubeste si pe el, desigur, cu marea dorinta ca el sa inainteze pe calea credintei, a smereniei, a altruismului.

| RoxanaY a răspuns:

Sunt de acord cu anonimg! Si mie mi-a facut Domnul multe minuni! Uneori chiar cand ma asteptam mai putin! Azi m-am rugat la Domnul sa nu facem geografia sau daca o facem sa facem doar jumatate de ora sau chiar mai putin si astazi, cand am avut ora de geografie ne-a preat profesorul, si dupa ce ne-a predat, la jumatatea orei, profesorul ne-a spus:,, Plecati acasa ca fac pregatire cu cei de la olimpiada" si eu eram in sufletul meu:,, Doamne, iti multumesc ca mi-ai ascultat rugaciunea si ca mi-ai fost alauturi! Slavit sa fie numele Tau! M-ai facut nespus de fericita!". Eu te cred ceea ce ai spus tu si chiar as vrea sa povestim mai mult impreuna! Si pe mine ma cheama tot Roxana ca pe tine! Este o coincidenta incredibila! Eu cred ca Domnul a vrut asa caci chiar am nevoie de ajutorul cuiva. Si eu postesc mult. Am unele momente in care ma prabusesc si simt ca nu mai pot face nimic, dar Domnul ma ridica si ma intareste! Cum facem sa vorbim? Te pup! kiss