| anonim_4396 a întrebat:

Il vreau pe Dumnezeu.M-am saturat de zbuciumul lumii acesteia și de zbuciumul meu interior. Vreau pacea lui Dumnezeu,vreau sa am o relație părintească cu Dumnezeu.
Vreau pace,liniște, am obosit din cauza a toate.
Nu vreau să mă călugăresc
Îl vreau pe Dumnezeu aici în lume.
Ce sa fac? Cum sa Îl am pe Dumnezeu aproape?
Chiar obosit,de mine,de lume,de toate,sa alerg după dorințe materiale etc
Vreau pace, familie.și Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Invata rugaciunea lui Iisus (trebuie sa te gandesti in fiecare zi, cel putin):
,, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul ''
Invata mai multe rugaciuni cum ar fi: Crezul, Tatal nostru, Doamne Doamne ceresc tata, etc.
Invata cele 10 porunci, pe acelea care sunt bune.
Cateodata nu este nevoie doar sa te inchini, sau sa mergi la biserica, trebuie doar sa te gandesti la El. Sunt multe de spus, dar cam asta este tot pentru inceput.
Succes.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Fac pariu că mașina de spălat îți trimite mai multe semne și mesaje decât Dumnezeu.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer nu poti avea o relatie cu Dumnezeu. Poti avea o relatie cu o carte (Biblia) sau cu o biserica/secta, dar nu poti avea o relatie cu Dumnezeu.

| aditimus a răspuns:

Mergi la biserica, gaseste un duhovnic si restul vine de la sine.

| doctorandus a răspuns (pentru aditimus):

După cum am mai spus, poți avea o comunicare mai intensă cu mașina de spălat decât cu Dumnezeu.

| aditimus a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu e in tot si toate.
Asa ca data viitoare cand vei comunica cu masina de spalat sa intelegi ca fiecare componenta este din materie,

| doctorandus a răspuns (pentru aditimus):

Mașinile de spălat comunică mesaje oamenilor.

Dumnezeu nu comunică nimic nimănui.

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Muzica aia e kitsch.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citește Evanghelia, Vestea Bună pentru orice om. happy

| tudorvolcano a răspuns:

Citește, frate, Sfinții Părinți, și fă ascultare de învățăturile lor, și vei fi aproape de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ești sigur că nu ajunge direct la pușcărie dacă ascultă de Sfinții Părinți? Știi că între timp legile s-au mai schimbat și dacă aplică ad litteram ce a citit acolo poate ajunge la pușcărie.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

De ce?