| Gsv1990 a întrebat:

Iluzia vieții – Suntem suma gândurilor și a credințelor noastre. Credințe care au fost plasate în mintea noastră de părinți, școală, prieteni, filme, societate, de obicei fără acordul nostru, sau mai precis fără să fim conștienți de asta. Toate aceste credințe și condiționări formează tiparul. Tiparul care repetat la nesfârșit ne va crea iluzia vieții.Adevarat sau fals?
De ce este distrusa gandirea critica pe care orice copil o are in mod natural inca din scoli?
De ce se cauta inlocuirea "gandirii critice,, a omului cu "gandirea de turma,,?
Viata inseamna oare sa mergi la biserica,sa urmezi o scoala,apoi un liceu si sa fi pregatit pentru etapa urmatoare de neo-sclavi moderni ai corporatiilor, dupa sa intemeiezi o familie si sa ai un copil?
Credeti ca adevarul in aceasta lume barbara si mizerabila sta intr-un mar mestecat?
Ce inseamna viata? Care e sensul vietii?

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doamne, vii cu niste intrebari pe care filozofii le dezbat de sute de ani cautind raspunsul la ele, si vrei ca noi sa iti raspundem?

| sabin89 a răspuns:

"Iluzia vieții – Suntem suma gândurilor..." - Ce intelegi prin iluzia vietii?

| Idris a răspuns:

„Eu nu i-am creat pe djinni şi oameni decât pentru ca ei să Mă adore.ˮ [Traducerea sensurilor Coranului cel Sfânt, 51:56]

"Oare credeți cã v-am creat pe voi fãrã rost și cã nu vã veți
întoarce la Noi?" [Traducerea sensurilor Coranului cel Sfânt, 23:115]

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Nu te mai obosi că allah al vostru este la fel de imaginar ca și dumnezeul creștinilor.
https://adevaruldespreislam.blogspot.ro/

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul e atat de simplu: "‎Iar dacă vă îndoiți de cele ce le-am trimis Robului Nostru ‎‎[Mohammed], aduceți o sură asemenea lui și chemați martorii ‎voștri cei afară de Allah, dacă sunteți sinceri!‎"‎ [Quran 2:23]

Adu ceva argumente, dovezi, probe. Sa pari credibil in ochii celor care citesc, nu veni cu bazaconii.

Iar referitor la blogul pe care mi l-ai trimis, mersi. M-ai facut sa rad. M-ai facut sa rad copios. happy Transmite-i din partea ma ca, cunoasterea lui/ei echivaleaza cu greutatea pielitei samburelui de curmala. happy

Mai pe scurt, ceea ce credem, ne imaginam sau ne dorim sa fie prea putin conteaza. Istoria vorbeste de la sine, Cartile Sfinte vorbesc de la sine, si cei care au trecut pe acest pamant au marturisit cu privire la acestea. Ca tu faci niste afirmatii, care ti-ai dori sa fie si adevarate, sunt egale cu zero. Nu schimba cu nimic datele problemei, nici nu fac sa dispara adevarul. Moarte nu e imaginara, si nici nu o poti pacalii, nici nu o poti evita. De fapt, nici unul dintre noi nu poate. Asa ca fi cu frica de Ziua in care te va trebui sa dai o socoteala. Si ce grea va fi socoteala. Jur pe Allah ca va fi o socoteala dificila! Pentru fiecare dintre noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Ok, las la o parte faptul că probabil nu ai citit nici măcar primele 2 rânduri de la acel blog care nu reprezintă o dovadă destul de elocventă pentru capacitatea ta superioară. și gata este absurd din punctul tău de vedere.
Dar m-am gândit de multe ori, cum este posibil să iei de bună o religie apărută în secolul 7? Este ca și cum luna trecută a fost inventată o religie nouă și până luna asta a adunat peste 1 miliard de adepți. Explicația cea mai logică este faptul că ai preluat statutul de musulman de la părinții tăi, nu ai ales să fii tu musulman.
Ce-i drept, religia islamică este mult mai veche doar că acea religie islamică veche era păgână și avea o cu totul altă concepție dar după s-au băgat evreii pe fir și au corupt această religie antică și au transformat-o în islamul din prezent, un islam unde actele de viol asupra copiilor de 9 ani sunt sunt tolerate.
Eu zic să lași aroganța la o parte și să citești întregul blog și abia după să-ți dai cu părerea.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca ma crezi tu ca am citit sau nu, acea aberatie este strict problema ta. Eu iti spun omeneste si sincer ca l-am citit, si ti-am spus si concluzia mea.

"Explicația cea mai logică este faptul că ai preluat statutul de musulman de la părinții tăi, nu ai ales să fii tu musulman. " - Te inseli, ceea ce ma duce cu gandul ca aceasta logica o aplici si in alte cazuri. Adica tu nici nu ma cunosti si spui ca nu am ales eu sa fiu musulman? Daca tratezi asa totul, inseamna ca tot ce ai spus pana acum a fost spus in acest mod, adica ai spus fara sa te informezi si sa vorbesti lucruri adevarate, ci ai vorbit din mintea ta.

"religie islamică veche era păgână și avea o cu totul altă concepție dar după s-au băgat evreii pe fir și au corupt această religie antică și au transformat-o în islamul din prezent, un islam unde actele de viol asupra copiilor de 9 ani sunt sunt tolerate." - 1) Adu dovezi pentru tot ceea ce spui, si te cred. 2) Islamul ca si religie si doctrina, de pe timpul Profetului si pana acum este acelasi. Acesta a mers din generatie in generatie de la om la om, de la profet, la companionii sa-i, la cei de dupa ei, pana la noi, si dupa noi va continua la fel. Asta ca sa stii. In islam, orice este spus, si nu duce ca si fir al naratiunii pana la cel care a spus, iar cel care a spus nu este demn de incredere nu este luat in considerare.

"Eu zic să lași aroganța la o parte și să citești întregul blog și abia după să-ți dai cu părerea." - Eu iti spun sa lasi tu banuiala la o parte, si sa vorbesti adevarul, daca esti intru dreptate. Nu judeca tu lumea dupa propriile tale idei. Esti pro*t, dar pro*t informat, dar ai impresia ca le stii pe toate. Ori aduci dovezi pentru ce spui, ori taci. Cu mine nu poti vorbi asa, doar pe ceea ce iti trece prin cap, pentru ca imaginatia noastra a oamenilor e foarte bogata. Si putem vorbi, vrute si nevrute dupa cat il duce imaginatia pe fiecare dintre noi. Ceea ce crezi tu, din mintea ta, fara sa te bazezi pe ceva concret este egal cu zero.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"1) Adu dovezi pentru tot ceea ce spui, si te cred."
Îți bați joc de mine? Tu nu vezi ce prăpăd fac musulmanii în Europa cu crimele și atentatele lor? Dar probabil tu vrei niște cazuri concrete.
https://www.rt.com/news/363890-iraqi-refugee-rape-austria/
http://www.zerohedge.com/......ls-austria
https://www.theguardian.com/......mming-pool
„Povestea Ursei:

Profetul a scris (contractul de căsătorie) cu Aisha în timp ce ea avea vârsta de șase ani și și-a consumat căsătoria cu ea când aceasta avea nouă ani, iar ea a rămas cu el timp de nouă ani (adică până la moartea lui)." Sahih Bukhari,  Volumul 7, Cartea 62, Numărul 88. -  însuși "profetul".

„Un bărbat se poate căsători cu o fată mai tânără de nouă ani, chiar dacă fata este încă un bebeluș care trebuie să fie alăptat. Unui bărbat, cu toate acestea, îi este interzis să aibă relații sexuale cu o fată mai tânără de nouă ani, alte acte sexuale, cum ar fi un preludiu, frecarea, sărutarea și pederastia sunt permise. Un om care are relații sexuale cu o fată mai tânără de nouă ani nu comite o crimă, ci doar o infracțiune, în cazul în care fata nu este permanent vătămată." – fatwa emisă de ayatolahul Khomeini

Eu când când am zis că la musulmani violurile sunt tolerate vorbeam foarte serios, nu din bănuială. Trist este că Europa le permite atacurile și nu-i sancționează nimeni.
Am zis și repet: A existat o religie arabă păgână antică care a fost distrusă și transformată în islamul din secolul 7 până în prezent.
https://adevaruldespreislam.blogspot.ro/......ranul.html
https://wikiislam.net/wiki/Pagan_Origins_of_Islam
Wikipedia: Paganism is a term that first arose among the Christian community of southern Europe during late antiquity as a descriptor of religions other than their own, or the related Abrahamic religions; i.e., Judaism and *Islam*.
Wikipedia: Paganism in Arabia
Even after Muhammad had destroyed the pagan idol and temple of Dhul Khalasa during the Demolition of Dhul Khalasa military expedition,[53][56][57] the cult of Dhul Khalasa was resurrected and worshipped in the region until 1815, when members of the Sunni Wahhabi movement organised military campaigns to suppress remnants of pagan worship. The reconstructed idol was subsequently destroyed by gunfire.
Apropo, dacă tot vrei să respingi o dovadă, adu măcar niște argumente, n-o contrazice doar de dragul de a-mi da mie peste nas.
Eu propun totuși să încheiem această discuție pentru că înafară de ceartă nu duce la nimic. Asta nu-ți va schimba ție sau mie și nimănui concepția despre religia islamică.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

"Profetul a scris (contractul de căsătorie) cu Aisha în timp ce ea avea vârsta de șase ani și și-a consumat căsătoria cu ea când aceasta avea nouă ani, iar ea a rămas cu el timp de nouă ani (adică până la moartea lui)." Sahih Bukhari, Volumul 7, Cartea 62, Numărul 88. - însuși "profetul". - Cu am mai spus, aceasta practica era o practica comuna acelor vremuri. In islam este permisa casatoria a doua persoane ce au ajuns la varsta pubertatii si isi pot da acordul pentru asta. Asadar nu e nimic in neregula cu aceasta casatorie. State din SUA pana in anul 1880 avea ca lege, ca fete se pot casatori la 8-9 ani, 11 ani si asa mai departe. Nimic anormal, daca sunt indeplinite conditiile mentionate.

"fatwa emisă de ayatolahul Khomeini" - nu aduce astfel de personaje in discutie. Khomeini este shiit. Shiiti sunt departe de Islam. Ei se inchina oricui altcuiva in afara de Allah, si urmeaza orice altceva decat ceea ce a adus Profetul Muhammed. Dar asta e un alt subiect.

"Eu când când am zis că la musulmani violurile sunt tolerate vorbeam foarte serios, nu din bănuială. " - Violul se pedepseste conform legii. Prin lapidare sau biciuire, depinde de circumstanta. Ceea ce vezi tu pe net, poate fi datorita traditiilor unor tari, triburi si asa mai departe. Ne avand nici o legatura cu religia islamica. Arata-mi un singur verset din Qur'an sau Sunnah care permite violul si te cred, pentru ca in fond pe asta se bazeaza Shari'ah. Pe Quran si Sunnah.

Cat despre ultima parte a postului tau, nu am mai comentat pentru ca nu are sens. Adu dovezi concrete din Qur'an si Sunnah care sa sustina ceea ce spui. Pentru ca in fond Islamul pe asta se bazeaza. Ceea ce nu este in Qur'an si in Sunnah nu poate fi atribuit islamului sub nici o forma. Si oricine face altfel decat asa va avea respins de la Allah.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Ți se pare că violarea copiilor de către islamiști la piscinele publice din Austria ți se par o tradiție al unor triburi? WTF? De unde ai mai scos-o și pe asta? Acelea sunt niște știri cu ce fac refugiații în Europa și situația nu doar că este foarte reală, dar este și destul de gravă. Nu prea știu eu ce zice coranul despre viol dar probabil tu ar trebui să știi că bănuiesc că l-ai citit. Părerea mea este că asta se întâmplă datorită statutului inferior al femeii în fața bărbatului în religia islamică, lucru total anormal din toate punctele de vedere.

Dacă tu nu poți dovedi contrariul celor spuse de mine în partea a doua a comentariului asta nu înseamnă că nu are sens.
Tu vrei să-ți dau citate din coran care să susțină că religia islamică a furat simboluri din islamismul antic? Este ca și cum ai întreba un parlamentar dacă fură.
Zici că orice nu este scris în coran nu ține de islamism? Păi asta este logic având în vedere că atât în creștinism cât și în islamism oamenilor le este dat să știe doar ce se vrea ca ei să știe. Doar nu te aștepți să scrie în coran cum triburi de oameni au omorât mii de arabi păgâni pentru a le fura și corupe religia.
Tu crezi că cei care au scris coranul erau așa de proști încât să scrie în el și ce au furat de la islamismul păgân? Asta ar fi fost mai mult decât dubios pentru adepții care citesc coranul.
Cum religia creștină și creștinii n-o să recunoască niciodată că nimbul care există pe capul sfinților este un simbol păgân antic, așa n-o să recunoască niciodată religia islamistă și musulmanii că simbolul religiei islamiste (semiluna și cu steaua) sunt furate de la babilonienii și sumerienii antici.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ți se pare că violarea copiilor de către islamiști la piscinele publice din Austria ți se par o tradiție al unor triburi? WTF? De unde ai mai scos-o și pe asta? Acelea sunt niște știri cu ce fac refugiații în Europa și situația nu doar că este foarte reală, dar este și destul de gravă. Nu prea știu eu ce zice coranul despre viol dar probabil tu ar trebui să știi că bănuiesc că l-ai citit. Părerea mea este că asta se întâmplă datorită statutului inferior al femeii în fața bărbatului în religia islamică, lucru total anormal din toate punctele de vedere." - Islamistii care violeaza, nu pot fi asociati cu Islamul. Sunt romani care fura in occident, sau cloneaza carduri, sau se prostitueaza. Pot spune despre tine ca esti hotz, sau traficant de droguri sau proxenet? Nici decum. Nu este nici logic, nici moral, nici etic. Femeia in islam are un statu special. Ea reprezinta jumatate din societate, si tot ea se ocupa de dezvoltarea celeilalte jumatati. Iar privilegiile femeii in Islam sunt multe. Din invidie, mass-media calomniaza femeile musulmane. Zi de zi femei europene intra in ISlam, iar cele care sunt musulmane nu s-au gandit nici o clipa sa il paraseasca. De ce?

"Tu vrei să-ți dau citate din coran care să susțină că religia islamică a furat simboluri din islamismul antic?" - Te rog din suflet sa faci asta. Da-mi citate

"(semiluna și cu steaua) sunt furate de la babilonienii și sumerienii antici." - Semiluna si steaua nu au nici o legatura cu Islamul. Pe timpul Profetului Muhammed (SAW) acestea nu erau simboluri ale islamului, ci acestea au fost folosite ca si simbol de Imperiul Ottoman mult mai tarziu.

Ne invartim in jurul aceluiasi lucru. Acela ca orice nu tine de Qur'an si Sunnah nu poate fi asociat Islamului. Arata-mi cel putin o relatare in care pe timpul Profetului erau folosite steaua si semiluna, sau arata-mi unde mi se cere sa ma incin idolilor si tot ceea ce pretinzi. Foarte multe lucruri sunt atribuite in mod gresit islamului. Informeaza-te ca e pentru binele tau. Nu vei pierde nimic, ci din contra, vei capata cunostiinta! Insha'Allah

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Ai spus ceva mai sus că încă din vremea profetului până în prezent, islamul a fost același. Să spui că semiluna și steaua nu au nicio legătură cu islamul este cam ciudat (ce-i drept și trebuie recunoscut este că au fost adoptate ca "stemă" abia prin secolul 20)
Dacă este așa, de ce a permis Allah ca aceste simboluri să ajungă "drapelul" religiei islamice?
Cât despre cum s-au furat simboluri din islamismul păgân antic, ți-am zis mai sus deja care este treaba. Nici la creștini nu scrie nicăieri în biblie că împodobirea bradului și ghirlandele de crăciun (sărbătoare pesemne sfântă) reprezintă tradiții păgâne antice.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă este așa, de ce a permis Allah ca aceste simboluri să ajungă "drapelul" religiei islamice?" - Pai arata-mi tu care este drapelul religiei islamice. Ca anumite tari in care majoritatea populatiei este de religie islamica au drapel cu aceste simboluri nu inseamna ca acesta este drapelul islamului. La fel de bine sunt tari in care majoritatea populatiei este de religie islamica si nu au drapel cu aceste simboluri.

| KiszMy a răspuns:

"Suntem suma gândurilor și a credințelor noastre" = fals

| Anirbas a răspuns:

''Iluzia vieții – Suntem suma gândurilor și a credințelor noastre.''
Daca te uiti la discutiile dintre cei care se cearta, o sa vezi ca nu sunt de acord unul cu celalalt. Acceptam doar credintele si gandurile cu care rezonam. Daca nu ne-am potrivi cu ele, le-am refuza. Facem asta de cand ne-am nascut, si daca din copilarie avem un gand/credinta implementat /a de catre o persoana importanta, o trecem prin filtru cand crestem si o consideram falsa sau adevarata. Noi si numai noi insine formam ''iluzia''.

Gandirea critica te ajuta sa nu mai fi manipulat, de asta. Asta raspunde si la urmatoarea.

Viata inseamna sa evoluezi tu ca om, dar nu ma refer la din astea superficiale, mers la biserica, pupat moaste, obligatoriu familie, obligatoriu la birou pentru un banut.

Nu sta intr-un mar mestecat.

Viata inseamna un test. Sensul vietii, la general vorbind, inseamna evolutie. Specific vorbind, fiecare om are stilul lui de a evolua.