| anonim_4396 a întrebat:

Iluziile optice și hipnoza sunt păcat?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iluzia (optica) este o inselatorie (minciuna) deci o incalcare a Legii lui Dumnezeu, Porunca: Sa nu mintiti, evident ca este un pacat.
Hipnoza este dorinta si de multe ori chiar reusita in a prelua controlul asupra mintii unei persoane supunand acea fiinta la actiuni nedorite de ea. Hipnoza face parte din Satanismul pur si este evident ca este un pacat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Prostia, da.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Prin hipnoza se înțelege o stare particulara de somn, produsa artificial, cu ajutorul sugestiei de către o alta persoana, sau de către subiectul însuși. Este incontestabil faptul ca hipnoză exista si ca ea poate produce modificări spectaculoase ale proceselor psihice si ale comportamentului.Se pot astfel obține iluzii, halucinații, accentuarea sau reducerea sensibilității, modificări ale atentiei sau ale memoriei, acceptarea unor situații anormale ca fiind perfect logice, menținerea timp îndelungat a unor poziții incomode precum si modificări ale comportamentului afectiv.Hipnoza se bazează pe supunerea unei persoane a voinței si autorității alteia,individualitatea persoanei supuse, confundandu -se cu a celei care hipnotizează. Subiectul ( persoana hipnotizata) acționează la voința hipnotizatorului, devine instrumentul lui, făcând orice sugerează inductorul transei somnambulice.
'Fie ca transa hipnotica este indusa prin autohipnoza sau prin hipnoza spiritista, ea constituie o supunere a subconștientului sugestiilor de comanda ale spiritului invadator, care uneori folosește ocazia. Înrudirea acestor operații cu spiritismul este incontestabila.' Hereward Carrington, "Cazul pentru supraviețuire", pag.142, 143.
'Când subconștientul se afla sub hipnoza el devine susceptibil (deschis!) la sugestii din afara.Cum putem fi siguri ca vreun contrabandist astral din lumea spiritelor nu va pătrunde in subconștient in starea de transa hipnotica,exercitând arta lui oculta,așa cum face cu mediumul in transa?' -De Witte Miller, " Teoria reancarnarii"
De.J.A. Whieldon (Ohio State Universsity Hospital,Colombo) avertizează contra pericolului hipnozei psihice: "Hipnoza psihica este cel mai puternic mijloc de sugestie.Ea este impunerea voinței unei persoane asupra alteia si supunerea eului unuia, celuilalt.Cel hipnotizat renunța la discernământul personal si-si supune autonomia. După ce cineva a fost odată hipnotizat,este mai ușor sa fie hipnotizat a doua oara,persoana fiind mai vulnerabila la sugestie si mai puțin independenta, ceea ce este periculos pentru independenta emoțională si responsabilitatea personala'.(Referat prezentat la Institutul de Igiena Mintala, Harding Sanitarium, Worthington, Ohio, 12-15 Nov. 1956)

| Octavian199 a răspuns:

'Mirajule, vezi ca iluzia e pacat' rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Irinele, vezi ca satanel nu exista. Vezi ca pot sa iti dau replici? rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Iluziile optice nu cred, daca nu au sens satanic. Dar despre hipnoza nu stiu ce sa spun, am o cunostinta care a fost medic in acest domeniu si a asistat la o astfel de operatiune si a spus ca ceva nu este curat acolo, de multe ori pacientii auzeau voci si vorbeau cu cineva prin gandurile lor, uneori se certau, deveneau nervosi, personal cred, si din ce mi-a spus acel barbat, ca aceasta operatiune are o nuanta ciudata, nu stiu cine iti raspunde la intrebari atunci cand esti sub hipnoza, ce voci auzi, cu cine vorbesti in gand cand esti sub hipnoza, dar este o operatiune riscanta oarecum si pentru corpul uman, psihic, si nu foarte ''ortodoxa'' nu cred ca biblia incurajeaza asa ceva.

| Superior a răspuns (pentru Irinel15123532):

Faza cu hiponza mi-a dat fiori big grin

| Helper07 a răspuns:

Probabil hipnoza.