| SaveTheNature a întrebat:

Imaginati-va ca Dumnezeu NU exista. Sau in fine sunteti atei si nu trebuie sa fa mai imaginati.
In acest caz priviti acest scenariu:
Pamantul- 7 miliarde de oameni. Inconjurat de urmatoarele realitati.
Sute de mii de biserici si locasuri religioase.(pentru inchinare Lui Dumnezeu).
Miliarde de oameni ce isi traiesc viata conform invataturilor si legilor lui Dumnezeu, a profetilor, a Sfintilor.
Oameni ce si-au daruit toata viata slujirii Lui Dumnezeu. Oameni ce au traiti intreaga viata in sfintenie(vezi, vietile sfintilor).
Papa de la Roma, si Vaticanul.(fara viata, fara femei, bautura, si alte placeri pe care noi le avem)
Biblia
Coranul.
Crucea.
Cele 10 porunci. perpetuate mii de ani, si aplicabile peste zeci de generatii.adevarate,necesare.
Sarbatorirea Carciunului(Nasterea lui Isus Cristos ) si Pastelui (Invierea Lui).
Simititudinilie dintre religii, Aproape toate religiile confirma existenta lui Isus Cristos pe pamant, si exista conform invataturilor pline de adevar si lumina ale Lui. pline de adevar si Intelepciune SUPREMA.
Impactul Lui asupra tuturor generatiilor acestui Pamant, si invataturilor lui perpetuate perfect de la o generatie la alta. peste 2000 de ani!
Adeveriri Biblice. Pocainta multora(devenirea lor din atei convinsi in slujitori ai lui Dumnezeu pe viata).

Imaginati-va toate astea pe fondul NEEXISTENTEI lui Dumnezeu. In acest caz miliarde de oameni sunt mintiti,"manipulati" si se mint in fiecare zi?
Nimeni nu poate opri aceasta "minciuna"?
Nimeni nu vine cu vreo "solutie suprema a adevarului". Care sa-i faca pe oameni sa creada ca Biserica minte.
Miliarde de euro se pierd in biserici, pentru,, nimic?
Inmormantari, botezuri, casatorii in intreaga lume, pentru...nimic?
Cum de nimeni de la o generatie la alta nu a reusit sa opreasca aceasta cacealma?
Oare miliarde de oameni sunt incuiati la minte, sunt "prosti"?
Oare Biblia este o inventie, perfecta? Cartea sufletului este o minciuna?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Aberezi. Dumnezeu chiar nu există.

| MortemAeternum a răspuns:

Da miliarde de oameni sunt retardati, asta e adevarul. Pana la urma toti merg dupa instincutul de truma, adica daca 1 milion x cred, eu de ca sa nu cred?
Biblia nu cred ca ai putea sa spui ca e perfecta, asta doar in caz ca nu ai citit-o atunci da, poti spune ca e perfecta si ca Dumnezeu e drept si iubitor, dar daca ai citit-o poti vedea ce tiran e cu adevarat Dumnezeul iudeo-crestin.
Oare cate mii de ani oamenii au considerat si au crezut ca pamantul e plat?
Doar cativa greci antici si-au dat seama ca forma pamantului este rotunda, chiar daca in relitate este geoid, dar totusi la acea vreme acum mai bine de 2300 de ani e ceva, aia sunt adevaratii oameni, restul au fost doar simple animale, ca nu au reusit sa contribuie cu nimic.
Eratostene din Cyrene a fost primul care a calculat circumferinta pamantului, distanta pamantului fata de soare si multe altele.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eratostene
Majoritatea de cele mai multe se inseala, daca te uiti in istorie, doar un grup mic de oameni cunostea adevarul, iar majoritatea traiau in minciuna.
Deci asta nu e un argument, ca miliarde de oameni cred in ceva de mai mult timp, poate unii ajung la concluzia ca majoritatea oamenilor sunt foarte prosti si au mereu nevoie de un stapan, fie el imaginar sau real.

| Nuvăsufăr a răspuns:

De ce nu arunci calculatorul la gunoi?
E de la Satana, vezi că ai prins virus de la Satana.
De ce troll-uieşti ateii?

| Vladuthz a răspuns:

Chiar daca eu ti-as spune ca se cheama spalare pe creier, tot ai nega, deoarece si tu te afli sub influenta religiei. Religia a fost buna pana intr-un anumit punct, punct in care scopul ei altruist a devenit un mijloc de manipulare, probabil cel mai bun. Uita-te la intrebarile mele, sa vezi daca mai am intrebarea cu varul meu, care a fost dus la socola din cauza religiei. Prea multa religie strica. Ca dovada sunt multe babe care se inchina la dumnezeu, dar ele habar n-au cine este de fapt acel dumnezeu si nimic macar nu stiu cine a scris biblia, sau cine sunt adam si eva. Cauta pe youtube cine a scris biblia si cine sunt adam si eva si minuneaza-te. Referitor la biblie, citeste deuteronom 13:6, care e unul dintr-o suta de ordine de ucidere ale lui dumnezeu, eu dupa ce am studiat biblia mi s-a intarit partea ateista si credinta asupra inexistentei lui dumnezeu, sau a oricarui alt zeu.

| soimos a răspuns:

Ce e aia cartea sufletului?
Cumva manualul de Psihiatrie?

Nu Biblia nu este o minciuna perfecta pentru ca daca ar fi perfecta nu as gasi atetea prostii si contradictii in ea!

Da prostia este cea mai raspandita boala de care sufera umanitatea!

Religia a "trait" si s-a dezvoltat atat pentru ca este un mijloc de manipulare si prostire a maselor, adica exact unealta potrivita a politicienilor pusi pe capatuiala!
Chiar Eminescu facea afirmatia :
Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Puteti contesta genialitatea lui Eminescu?
Religia

| SaveTheNature explică (pentru soimos):

Banuiesc ca tu descoperind adevarul,sau in fine stiindu-l de la inceput esti mai inteligent decat cei care cred.
Si Papa de la Roma este un sarlatan,cardinalii la fel si episcopii. Vaticanul intreg este o sarlatanie gorsolana.O minciuna pe fata manipuland"prostii" Nu uita si cercetatori, doctoranzi, si multi oameni de calitate cred in Dumnezeu si multi dintre ei cu tarie.
tu practic trimit miliarde de oameni la psihiatrie. Voi considerati ca ateismul e inteligenta? si credinta e prostie? oare sa fie asa? tu macar te intrebi de ce atat de multi oameni cred? Ai vorbit cu vreau intelept credincios sa vezi pe ce se bazeaza cand crede? sau vorbesti doar cu copii pe3 TPU, si te bazezi pe faptul ca ei nu au contraraspunsuri?
Tu ai vazut oameni plini de har(sper ca intelegi cuvantul har) langa care stai,si care doar cu prezenta lor iti transmit adevarul. Ai avut ocazia sa vezi ce iese din gura unor oameni ce si-au dedicat toata viata studiintd cu adevarat Biblia, itoria religiilor, vietile sfintilor?
Eminescu e si el Om, Petre Tutea e si el om.si tu si eu, suntem oameni.
Si nu exista oameni destepti si prosti, ci Orbi(oameni plini de ei) si Oameni cu har ce nu tin cont de criteriile sociale, ci isi iubesc semenii neconditionat.

| kamykaze88 a răspuns:

Sincer frumos ai pus problema. eu sunt cam de acord cu ce ai intrebat
oare nu se va trezi unu sa zica ba gata ca e prea intuneric

| alyzee a răspuns:

Si scopul acestui post ar fi?
Fiecare e liber sa creada in ce sau in cine vrea, va pierdeti timpul aiurea pentru ca nu se poate ramforsa credinta cu forta( d.v. toata istoria).
Doar pentru ca tu crezi in Dumnezeu asta nu inseamna ca trebuie sa creada toata lumea si inainte sa-mi sari in cap tin sa te anunt ca nu sunt atee, pur si simplu cred in libertatea omului de a decide pentru sine ce e mai bun.

| DanAmarandei a răspuns:

happy cartea sufletului? cui? mie imi pari extremist. Nu trebuie sa fii nici ateu, nici indoctrinat fervent. Si totodata faptul ca ceva e "comercial", raspandit si vechi nu inseamna ca e si adevarat sau bun. Ia spre exemplu rasismul, antisemitismul, discriminarea sexuala (care, desigur, e foarte avantajoasa pentru barbati, care sunt intr-atat de inteligenti cat sa dea vina pe religie pentru inferiorizarea femeii) Doctrina nu da loc progresului si fara progres noi nu am mai comunica pe TPU sau nu am mai exista deloc. Din acelasi timp cu biblia sau poate de mai demult exista prostitutia. Si aia se practica fara probleme si azi si tot asa cenzurat, intr-o forma acceptata (vezi toate domnisoarele la brat cu barbati care le-ar putea fi tati). Si pentru prostitutie exista lacasuri special destinate, asa ca ce ai spus tu mai devreme nu reprezinta nici un argument ca religia e buna sau ca Dumnezeu exista in forma si cu restrictiile in care este promovat. A. inca ceva. Ai omis aspectul economic: religia face bani. Oamenii platesc pentru penitenta, pentru cainta, sunt dispusi sa plateasca cu bani grei. De ce sa nu fie cineva acolo dispus sa primeasca si sa foloseasca acei bani? laughing

| SaveTheNature explică (pentru DanAmarandei):

Acelasi raspuns si pentru tine, cel care l-am dat pentru soimos mai sus.

| DanAmarandei a răspuns (pentru SaveTheNature):

Omule, nu mai fi asa de patimas sa-mi demonstrezi mie ca Dumnezeu exista, asta e per ansamblu una dintre marile probleme ale religiei. Se baga pe gatul oamenilor cu forta. Eu nu cred in Papa si in biserica. Sau poate nu cred in religia ta, si da, din acest punct de vedere sunt ateu, DAR asta nu inseamna ca eu nu am credinte, nu cred ca lumea incepe si se termina cu mine, nu sunt asa arogant. Dar ca in loc de sfantul nu-stiu-care eu cred in diviziune celulara, in teoria haosului, in echilibru, in metaolismul anaerob al bacteriilor din supa primordiala si asa mai departe. Si da, imi iubesc aproapele, sunt mai decent decat multi oameni pe care ii cunosc, respect natura si lumea in general, apreciez grandoarea lumii in care traiesc. Dar daca eu nu atribui toate astea lui Dumnezeu nu sunt idiot. Si nu te impacienta, vreau sa cred, am cautat si caut inca argumente plauzibile peste tot unde pot, cu pustnici abstinenti si cu diversi, chiar si pe TPU. Doar ca sunt cateva aspecte care nu se leaga si poate sunt si eu mult prea analitic. Calmeaza-te, e loc suficient pe lumea asta si pentru mine, si pentru tine, si pentru cineva care nu respecta nici una dintre credintele mele sau ale tale.

| SaveTheNature explică (pentru DanAmarandei):

Sunt calm deja. Nu sunt razvratit impotriva ateilor.Sa nu crezi asta.
Nu ma ghidez dupa religii eu.
In schimb nu suport oamenii zgarciti, avizi dupa bani,oamenii dusmanosi care barfesc,care nu ajuta si nu se vad decat pe ei insusi, sau doar familia lor, si cativa prieten. Si in rest ceilalti nu conteaza.
Nu suport oamenii care fac din viata o pornografie totala.
Si de ce atribui eu toate faptele bune si oamenii buni lui Dumnezeu? Pentru ca intocmai cele 10 porunci ale lui Dumnezeu sunt impotriva rautatilor oamenilor.
Si daca un om, nu face rau cu vointa sau fara vointa respecta cele 10 porunci ale lui Dumnezeucare pana la urma sunt si o lectie de moralitate foarte aplicabila asupa momentului.
De asta.

| delya91 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu vorbi despre religie pe acest site, acest site este pentru iluminarea oamenilor, pentru ajutarea lor in anumite cazuri, nu pentru indobitocirea lor cu ajutorul conceptelor tale regigioase, ori cu scenarii aberante zis 'apocaliptice'...

| SaveTheNature explică (pentru delya91):

Buna delia. Nu vorbesc despre religie. nicidecum. Ci doar incerc sa explic oamenilor cat de bun este Dumnezeu. Si sa impartasesc oamenilor bucuria de a-l cunoaste pe Dumnezeu. Si cat de bun si iertator este cu noi.
Si daca eu l-am gasit pe Dumnezeu, nu vreau sa stiu numai eu de el. Dumnezeu e pentru toata lumea. De la Dumnezeu vine dorinta mea de a-l face cunoscut tuturor.
Din bunatate fata de semenii mei, vreau sa-l fac cunoscut pe Dumnezeu.Imi iubesc semenii,te iubesc si pe tine, si Dumnezeu ne iubeste pe toti.
Si nu uita cand ti se va parea ca oamenii nu mai sunt alaturi de tine Dumnezeu va fi.
Si nu uita viata e scurta,e foarte scurta si Dumnezeu ne asteapta la el! Viata este o trecere, dupa care Dumnjezeu ne asteapta cu drag, cu bratele deschise cu iubire! Viata este un test, o prregatire pentru viata vesnica.
In viata asta 2 lucruri sunt importante Sa ne iubim semenii(adica pe toti oamenii) si pe Dumnezeu. Si chiar daca nu crezi in Dumnezeu iubindu-ti semenii(adica pe oameni) Dumnezeu te va rasplati pentru bunatatea tahappy.

| delya91 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Scuze, la inceput tu ai pus niste intrebari. Tu poti sa raspunzi la ele? la fel si eu am pus o intrebare, ca sa inteleg despre ce tot vorbesti tu pe aici... daca tu cunosti ceva, asta nu inseamna ca toata lumea cunoaste sau ar trebui sa cunoasca acel ceva, mai intai da o explicatie pe intelesul tuturor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba ai tu cu cele 7 miliarde cand mantuirea este personala?

| delya91 a răspuns:

Despre ce religie vorbesti pe aici?