| anonim_4396 a întrebat:

Imi arati verseturi din biblie dar din gura scoti doar cuvinte rele. Ce crestini buni exista in 2017 straight face
Ati intalnit persoane de genul?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ai dreptate, toti crestinii sunt RAI, DAR acesta este motivul pentru care s-au crestinat, sa devina din RAI, oameni BUNI. Cum pot altfel sa se transforme din rai in buni decat crestinandu-se.

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Prin educatie, nu prin religiewinking

| danut a răspuns (pentru Clorox):

Este imposibil ceea ce spui tu, se aseamana cu incercarea de a amesteca doua vopsele cenusi pentru a obtine alb. Daca mergi cu autobuzul ai sa observi din ce in ce mai putini tineri care cedeaza locul unor oameni in varsta, asta este educatia actuala datorita lipsei de educatie oferita de parinti acasa ca la soala, vai de mama lor.

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Sa inteleg ca religia te educa cum sa lasi oamenii in varsta in locul tau? Nu prea cred...
Irelevant.

| danut a răspuns (pentru Clorox):

Religia te educa in general, amanuntele raman la nivelul tau de perceptie.

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Nu prea a reusit cu tine laughing

| danut a răspuns (pentru Clorox):

Ce ti-am spus ramane valabil in continuare, la tine intelegerea este la mintea purtatorului de coarne (ca in poza ta).

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Mai bine inteligent decat o oaie ratacita laughing

| danut a răspuns (pentru Clorox):

Sa intelegem ca ai optat pentru inteligenta animaleler purtatoare de coarne?

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Daca asa vrei sa numesti gandirea personala... Da, am optat pentru ''animalele'' cu coarnewinking

| danut a răspuns (pentru Clorox):

Menirea mea nu e sa jignesc pe cineva asa ca mai incearca, poate totusi vei opta pentru un miel.

| Clorox a răspuns (pentru danut):

Un miel este slab si neputincios, urasc slabiciunea si mila. Sunt bine asa cum sunt, multumesc.

| danay72 a răspuns:

Da,dar cei care fac asa, nu sunt crestini adevarati. Isus a zis ca adevaratii crestini se recunosc dupa fapte.Matei7:20-23

| Clorox a răspuns (pentru danay72):

Fix ce ziceam...

| RAY a răspuns:

Nu exista crestini doar cu numele, un om bun e bun indiferent de ce religie sau non religie, vad si eu multi crestini lipsiti de educatie, asta e societatea din pacate

| mentholinks a răspuns:

Lasa ca e bine. Pe timpuri loveau cu sabia. Erai ars pe rug demult.

| VelaJohnny a răspuns:

Ipocrizia religioasa cred ca e mai raspandita decat cea politica. Partide politice sunt putine in comparatie cu bisericile crestinatatii (cladirile), in care se afla cel putin o mana de persoane cu doua fete. Persoanele acelea sunt cele mai enervante as zice, manifesta mandrie si prejudecati dar in acelasi timp sunt si inchise la minte. Sunt si pe TPU, probabil ai observat. Daca era permis injuratul, puteai vedea astfel de exemple in plina actiune laughing. Mi se pare amuzant, m-am regasit si eu in situatia de a mi se da block pe motiv ca il contrazic cu versete din Biblie si alte informatii pe un crestin cu privire la convingerile lui, si asta se intampla cand lasam raspunsuri la intrebari, nu cand comentam raspunsul cuiva, luandu-ma in vreun fel de el. Practic, daca ai dreptate, de ce te feresti de o discutie, si de ce nu reusesti sa iti sustii solid convingerile? Trebuie si intelesi, stand mult timp intr-o camera intunecata, cand intra lumina soarelui, e cam deranjant. Nu vreau sa jignesc pe cineva, ca si cum as spune ca persoanele care nu sunt de acord cu mine sunt in intuneric si eu vin si le aduc lumina laughing ci ideea mea e urmatoarea, la fel, pentru multi, diferite invataturi si conceptii sunt foarte inradacinate, inca din copilarie probabil, si e greu sa percepi apoi lucrurile altfel, gen bunica-mea, care e penticostala de vreo 15 ani, dar care are o icoana cu Maria in camera, de pe vremea cand era ortodoxa.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Aici ne confruntam iar cu generalizarea. Unii sunt buni doar cu numele, iar altii nu.

| Clorox a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Stiu dar totusi... Ei promoveaza bunatatea si chestii de genul, dar practica alte chestii, chestii rele!

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Clorox):

Depinde cine ce arata. Imi pare rau ca nimeni nu e dispus sa aiba o discutie teologica cu mine. Sincer, pot sa dovedesc ca bazele bisericii ortodoxe provin din paganism. Sa se gandeasca putin la urmatoarele intrebari: De ce tin duminica? De ce se roaga la icoane? De ce se roaga spre E? De ce Craciunul e pe 25 decembrie? De ce merg la moaste si se roaga sa ii ajute Dumnezeu? De ce cred in rai si iad? De ce fac pomeni? De ce oamenii din icoane au asa zisele aureole? De ce sarbatoresc Pastele? Majoritatea se simt ofensati si imi dau block.

| Clorox a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Asa si la mine, nu am cu cine sa vorbesc pentru ca multi mi-au dat block laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Bineinteles.

Toti crestinopatii homofobi sunt asa, de exemplu.

Oamenii agresivi care nu accepta alta confesiunecare nu deranjeaza pe nimeni.
Oameni care devin violenti pentru ca le comunici ca esti ateu si ca nu vrei sa auzi nimic de dumnezeul lor.

| sanboss a răspuns:

Crestini de genul acesta, nu
Oameni care pretind a fi crestini, da