|

Imi cer scuze acel video nu era bun acesta este bun deci va vine sa credeti? http://www.youtube.com/watch?v=V--yZbO8GxM

122 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Bunicul meu a vazut iadul si raiul si a vazut-o pe mama lui in iad cum se chinuia. Dupa aceasta experienta a zacut doua saptamani la pat. Apoi s-a pocait el si bunica mea.Erau singurii din sat pocaiti.Acum ei sunt la Domnul. Un coleg de-al sotului meu care radea de el ca s-a pocait a ras si a spus daca exista Dumnezeu sa ma schimbe de pe un picior pe celalalt.A doua zi a avut un accident foarte grav la locul de munca i-a fost prins un picior la masina la care lucra si a fost operat.In timpul operatiei a vezut cerul si iadul si pe Domnul Isus.Cand s-a trezit a cerut o Biblie si de atunci s-a pocait.Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu.Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,.

121 răspunsuri:
| a răspuns:

Da,eu chiar cred.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru EmaS):

Multumesc

| a răspuns (pentru EmaS):

Nu te supara ca te intreb, dar ce te face sa crezi ca exista rai sau iad? Nu scrie oare in biblie ca mortii nu gandesc, nu simt? asta nu inseamna oare ca atunci cand murim, pur si simplu incetam sa mai existam?

Dar nu a zis d-zeu ca cei care practica spiritismul nu vor mosteni regatul?

Este interesant cum bunica lui era chinuita de atata timp si totusi nu a murit. In zilele noastre mori si daca stai mult timp cu o rana netratata si in iad esti chinuit vesnic si totusi nu mori? D-zeu nu a zis ca cei rai nu vor mosteni viata vesnica si vor muri? Teoria iadului nu zice ca oamenii mor, ci dimpotriva, sustine ca ei traiesc vesnic si sunt chinuiti. Asta ar insemna ca ceea ce zici tu se bate cap in cap cu invataturile bibliei, nu? happy

Foarte frumos raspuns ai dat, Ema! Recunosc ca mi s-a ridicat parul pe mine in timp ce citeam! Omul uneori nu stie ce cere, dar Dumnezeu e Mare! Slava Lui!

Sa te pocaesti/mantuesti e bine, da nu cum sunt in zilele noastre, dau un exemplu, baptisti, ei spun ca sunt pocaiti si cauta mantuire, cred in Dumnezeu, si in Isus Hristos, da nu cred in ceilalti Sfinti sau Prooroci, si Ceilalti...ETC. Ei nu stiu de un post Miercurea si Vinerea, nu sarbatoresc sarbatori gen 8 Martie, Craciunul, Pastele,Boboteaza,etc., ei spun ca cred doar in Dumnezeu si in Isus, fara biserica, fara curatire sufleteasca si trupeasca(postul). si app: Stiu un prieten care e baptist,se autoproclameaza "pocait", el spunand ca nu face fapte rele gen: injuraturi,bataie de joc,etc.,da cand isi iasa din minti,fereasca Bunul Dumnezeu daca il poti opri, am patit-o eu,si-a esit din minti si a sarit pe mine sa ma bata!, fiind iarna a, inceput sa dea cu zapada si noroi in fata, drept pe ochii, Deci voi care va auto proclamati pocaiti, nu stiti ce inseamna pocainta, voi doar stiti de existenta Lui Dumnezeu si a Lui Isus, in rest de Biserica Ortodoxa/Catolica, Sfinti, Fecioara Maria, etc, nu credeti.

| a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nici sa le scrii corect gramatical nu stii, cum pretinzi ca stii ce inseamna? Pocainta este porunca lui Dumnezeu nu este inventata de pocaiti. Pocainta inseamna schimbarea mintii, gandirii, atitudinii. Inseamna sa identifici pacatul, sa te lasi de el si sa il parasesti. Pocainta este un proces continuu care dureaza toata viata.

| a răspuns (pentru Esperança):

Eu nu am facut altceva decat sa redau in cuvintele mele sarace ceea ce a facut bunul Dumnezeu. Asa este lauda este numai a Lui! Domnul sa te binecuvanteze!

S-a pocait unde?

| a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Unde i-a aratat Isus!

Bine zis Emaaa! Imi place sa iti aud raspunsurile!winking

| a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Multumesc,draga mea.Nu am spus decat adevarul.Te puuuup.

Pupici! Bine. Eu merg sa ma pregatesc pentru maine, ca am 4 ore de atelier cu desen in creion..Sunt la liceu in clasa a9a si vreau sa fiu serioasa pentru mai tarziu.Mi-a facut placere ca am avut un subiect care m-a preocupat toata ziualaughing. Si mult noroc si tie! Imi pare bine ca ne-am cunoscuthappy

Dumnezeu sa te binecuvanteze sa te poarte pe bratele Sale!

Sti dumnezeu inventat de creierul omului, la fel sa si acea biblie care nu numai este o minciuna este si furata din religiile mai vechi decat crestinismul!

Pocainta este inventata de omani la fel ca si ideea ca exista un dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Si totusi deliadaniela nu le-a spus dumnezeu, le-a spus acei oameni care l-au creat pe Dumnezeu, inca nimeni nu crede ca Biblia este o porcarie, o minciuna, cu mesaje de inspaimantare pentru cei de reliogia crestina, desi exista dovezi ca este furata din religii mai vechi decat cei 6000 de ani, inaitea crestinismului au existat multe alte religii din care s-au furat chestii si s-au scris in Biblie s-au folosit de catre cei care au infiintat religia crestina!

| a răspuns (pentru MadalinLostRoad):

Imi pare rau ca tu crezi asta, dar daca ai face cateva cercetari ai afla ca biblia este una dintre cele mai populare si citite carti din istorie. Nimeni nu a putut vreodata sa distruga aceasta carte, desi multi au incercat prin diferite interdictii.
Ai citit vreodata biblia in intregime? Sau ce te face sa crezi asta?

| a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

In orice caz, se vede dupa cuvintele folosite cine este taran!

Am citit Biblia, si pentru ca am citit-o imi pot da seama se imaginatie imensa au avut cei care au scris-o! Ceea ce ma face sa cred asta este stiinta, am stat si am cercetat multe chestii, si primul lucru care tin minte din Biblie si nu-l voi uita este ca omul a fost crreat de catre Dumnezeu din pamant, doar datorita bibliei m-am apucat sa citesc biologie, apoi daca cauti cateva cercetari si citesti si tu despre alte religii, cum ar fi paganimul care este mult mai vechi decat crestinismul, sau chiar si ocultismul vei afla chestii foarte fru moase pentru mine, iti pot spune una, din paganism a fost copiata poveste cu urcarea pe cruce lui Iisus, personaje pagane au fost omorate in acelasi mod, si paganismul a existat din naintea crestinismului! altceva? pai sa sustinem ca Biblia spune adevarul, dar dupa asta ne este si dovedit ca a aparut acum 6000 de ani, chestia asta a fost dovedita! cu cati ani are crestinimul! sa zicem ca dumnezeu a creat omul, a creat totul ce te inconjoara, acum 6000 de ani! de ce in Biblie nu scrie nimic de dinozauri, de ce nu ne explica Biblia de ce dinozaurii au existat acum milioane de ani? cum se poate ca ei sa aiba miloane de ani de cand au murit si dumnezeu a creat totul acum 6000 de ani?

Faptele insa dezmint ipoteza aceasta. Daca faci cercetari vei afla ca in noptile senine, in emisfera nordica se poate vedea lumina ce provine de la nebuloasa Andromeda (poate ai mai auzit). Acestei lumini ii trebuie cam 2 000 000 de ani pentru a ajunge pe Pamant, asta ar insemna ca universul are cel putin cateva milioane de ani.
Depunerile de reziduri provenite din dezintegrarea radioactiva, care se gasesc in anumite roci, demonstreaza ca unele formatiuni stancoase nu au mai fost deranjate de miliarde de ani.
Zici ca ai facut cercetari, inseamna ca poate ai mai auzit de astea. Daca nu, poti cerceta acum si vei vedea ca asa este.
Deci ipoteza cu 6000 de ani cade. nu crezi? happy

Ema, am vazut ca ai raspuns tuturor, mai putin mie. Te rog sa raspunzi si comentariilor mele, daca vrei.
Biblia nu dezminte faptul ca iadul nu exista? happy

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

Corect, dar citeste tot versetul din apocalipsa 21:8 : " [...]. Aceasta este moartea a doua ". Deci faptul ca diavolul va fi chinuit vesnic inseamna ca el nu va fi eliberat niciodata Folosirea cuvantului "chin" cu acest sens, din grecescul "Basanos" ne aminteste de matei 18:34, unde acelasi cuvant grecesc de baza este folosit cu referire la temniceri.
Plus ca in eclesiastul 9:5, 10 se zice clar ca "mortii nu sunt constienti de nimic", deci atunci in mod sigur ei nu sufera.
Psalmul 146:4 " El se intoarce in pamant si in aceeasi zi ii pier si gandurile".
Atunci noi cum putem afirma ca un om dupa maorte, de fapt nu este chiar mort, ci spiritul lui bantuie pe undeva, sau ajunge in cer sau in iad?! ar insemna sa ne contrazicem singuri, nu? ar insemna ca insasi biblia se contrazice.
Si daca sufletul nu moare, atunci ce va invia? pentru ca noi crestinii credem in inviere. Dar poate sa fie inviat cineva care nu a murit?
Lazar cand a fost inviat, de ce nu a zis nimic despre rai sau iad? Oare marturiile oameniilor sunt de incredere? Oare ei chiar au vazut ceea ce cred ei ca au vazut? Pana si dictionarul sustine ca moartea este opusul vietii. nu crezi?happy

Vezi bogatul si Lazar ca exista cu adevarat iadul un loc de chin.De aceea il roaga pe Parintele Avraam sa trimita pe cineva la fratii lui ca sa le spuna sa se pocaiasca ca sa nu ajunga in acel loc ingrozitor.Deci exista iad si nu are rost sa ne inselam singuri.

Oare relatarea din luca este literara sau doar o ilustrare? Daca ar inteleasa literar, ar insemna ca o singura picatura de apa ar usura suferintele celui ce se afla acolo, ceea ce nici macar logic nu ar fi. In plsu, ar insemna ca aceia care se bucura de favoare divina ar incapea cu totii in sanul unui singur om, Avraam. Consider ca acestea sunt adevarate? Daca da, ar insemna ca versetele acestea ar fi in contradictie cu alte parti ale bibliei. este rational sa crezi in iad? Si nu mi-ai raspuns la intrebare, cum poate invia ceva ce nu a murit?
In plus, ideea iadului il pune pe d-zeu intr-o lumina nefavorabila, care nu il caracterizeaza. d-zeu este iubire. De exemplu, daca un parinte ar tine mana copilului sau pe foc ca sa-l pedepseasxca pentru o greseala, ce ai crede despre acest parinte? Crezi ca d-zeu este un astfel de parinte?
Si dupa atatea chinuri, cum ar putea oamenii sa supravietuiasca?

Eu nu te oblig sa crezi.Tu alegi.

| a răspuns (pentru amelcik):

Ba este posibil.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

Ema, astia tot nu se lasa de comentat pe pagina asta?laughing

Nu ne certam.

E bine.happy. Ce mai zici?happy

Ema, de ce niciun budist nu a vazut iadul crestin? De ce niciun hindus nu a vazut raiul crestin? De ce niciun crestin nu a vazut Valhalla? De ce crestinii vad mereu numai imaginile implantate in subconstient despre raiul/iadul lor?

| a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ehe! Dupa ce l-au vazut nu au mai putut sa spuna si la altii!

De ce sa nu poata spune?

Faci parte din "Martorii lui Iehova"? Martorii, din cate stiu si te rog sa ma scuzi daca gresesc, neaga ca Isus Hristos este Dumnezeu, asa e?

| a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca de acolo nimeni nu mai poate sa scape.Vezi in Luca 16:19-31:,, Bogatul a zis: „Rogu-te, dar, părinte Avraame, să trimiţi pe Lazăr în casa tatălui meu;
28 căci am cinci fraţi, şi să le adeverească aceste lucruri, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin."
29 Avraam a răspuns: „Au pe Moise şi pe proroci; să asculte de ei."

Bine ca voi stiti ce inseamna, o practicati,insa,pot sa iti dau zeci de exemple de la locul meu de munca, despre pocaiti, exemplu anterior cu baptistu(pocait), care era numai si numai cu Dumnezeu, si cand ii s-a pus pata, nu te mai lasa in pace, numai in pumni si injurii, stiu niste fete (pocaite) care scuza-ma, se fwt mai ceva ca cei care nu sunt pocaiti, asta e mare pacat, (nu la biserica voastra, nu toti, majoritatea tineri.) sa nu va aud... Nu sunt pocait, da mai pacate faceti voi decat mine, pentru ca voi recunoasteti greselile, spuneti ca nu mai faceti, da... exemple mai insus. Succes, si imi pare rau daca te-am suparat.

Nu te contrazic Cuvantul lui Dumnezeu ne atentioneaza despre oamenii care se vor lepada de Hristos, ca vor iubi mai mult lucrurile din lume decat pe El, dar nu crezi ca exagerezi cu: "Voi","voi","voi"? ....de ce din cauza unor uscaciuni trebuie sa ii bagi pe toti in aceeasi oala, doar pentru ca nu ai avut ocazia sa cunosti persoane crestine cu adevarat?!
Pocainta nu este o religie, pocainta este o traire... Multi chemati putini alesi!
Nu cauta pricina de poticnire, modelul dupa care trebuie sa te iei este -Isus Hristos-
Citeste Scriptura si acolo vei vedea ce inseamna pocainta!

Te contrazici iar. Mai intai afirmi ca cunoscuti de ai tai au fost in iad/rai si s-au intors, dai crezare prostiilor de pe YT, iar acum zici ca nu te poti intoarce din iad/rai.

Vazut ca viziune, asa cum au unii crestini in moarte clinica. Budistii, sau cei de alta credinta de ce nu au?

Imi pare rau daca gresesc, dar nu stiu ce crestin ar putea sustine ca Isus este d-zeu. Biblia spune clar ca Isus este FIUL lui d-zeu, nu e asa? Catolicii, ortodocsii, martorii, penticostalii... majoritatea crestinilor sustin faptul ca Isus nu este d-zeu, ci doar fiul lui. Desi intr-o oarecare masura, unii cred in teoria trinitatii, care este cam confuza de altfel. Dar biblia este destul de clara si ea afirma ca Isus este doar fiul lui d-zeu, nu insusi d-zeu. Nu esti de aceeasi parere?
Daca doresti, iti pot da si cateva versete din biblie care clarifica acest lucru. happy

Dumnezeu a coborat in trup ca sa se faca ca si noi pentru ca noi sa il putem vedea, simti, sa poata sa ne intareasca credinta si mai mult sa putem avea viata in Numele Sau. Biblia spune ca absolut nimeni care il va vedea pe Domnul, nu va putea trai si va muri si atunci a trebuit sa gaseasca o metoda prin care sa vorbeasca oamenilor, prin care sa fie iertati si prin care sa aiba viata vesnica!
Nu scrie niciunde ca este "DOAR" sau mai rau cum sustineti voi ca este CREAT!

Apreciez ca faci apel la biblie, asta insemna ca ai cunostinte despre ea. Multi au aceeasi parere cu a ta, dar sa vedem ce spune biblia despre asta.
Luca 22:42 : "Tata, daca vrei, indeparteaza de la mine paharul acesta. totusi, sa nu se faca vointa mea, ci a ta".
cu cine vorbea Isus? vorbea cu el insusi?
Matei 24:36 " Iar ziua sim ora aceea nimeni nu le stie, nici ingerii din ceruri, nici fiul, ci numai tatal", a spus Isus cu privire la ziua judecatii.

Atunci cum putem noi afirma ca Isus este d-zeu? Asa cum tu nu te rogi tie insuti, nici Isus nu s-a rugat lui insusi.
Nu ar fi nici logic, nici rational sa spunem ca Isus este d-zeu, nu? happy

Atat timp cat era in trup, era ca si fiu si nu isi putea destainui toata puterea decat dupa ce a ajuns din nou in Cer.
Deci, nu toate sunt ingaduite omului ca Dumnezeu sa i le descopere. Pentru aceasta atat timp cat era in trup, nu era ingaduit ca sa poata stii tot!
Dar oricum nu are rost sa o lalaim pana maine dimineata, intelegi bine, nu iarasi bine!
Nu imi place sa discut cu persoane care il considera pe Isus Hristos o persoana creata!
P.S Vezi ca ai uitat versetul - Eu si Tatal Una suntem-
O seara buna!

Ai drepate.

| a răspuns:

Trebuie sa ierti. Neiertarea iti aduce amaraciune si boli de inima, tensiune. Acum esti ok?

EmaS, eu m-am certat cu un prieten f. bun(cel putin asa credeam eu) in vara si el nu m-a iertat inca..Deci,lui nu i se aduce nici o boala de inima si stres, doar ca pentru mine da..Inca ma doaresad

Draga mea, nu te-a meritat. Vei cunoaste pe altcineva muuuuult mai bun. Vei vedea!

Trebuie sa ierti ce anume? neiertarea iti aduce amaraciune si boli de inima, tensiune! daca maine inta cineva la ea in casa si cineva ii va omara mama, trebuie sa-l ierte pentru a nu fi bolnava? tu cand ierti te simti ridicata in ceruri? sa-ti zic si eu ceva, ori de cate ori ai ierta pe cineva nu vei uita niciodata ce a facut, doar si doar ca ai iertat ceva rau nu te vei mai simti bine psihic! sa ierti anumite chestii, da sunt de acord, ai dreptate daca nu inveti sa ierti anumite chestii veu=i ramane singur toata viata din cauza egoismului si atunci chiar te vei imbolnavi, psihic bine inteles! nu trebuie sa ierti pentru ca traiesti cu frica ca dumnezeu te va trimite in Iad sau nu stiu mai ce daca nu faci asta, sa ierti dar si iertatrea asta are si ea un sfarsit, trebuie sa stii ce anume ierti!

Nu are rost sa continui pentru ca oricum, nu ai intelege.

Eu nu sunt cel care intelege? sau voi crestini care vi se pun dovezi in fata ca nu exista dumnezeu si nu credeti dovezile dar credeti ceva ce nu ati vazut niciodata? ceva ziceai de o bunica mi se pare v-ati gandit vreodata ca era dusa? auzi acolo a vazut Iadul!

In privinta iadului sunt de acord, dar restul...
Nici gravitatia nu o vedem, dar ea exista, corect? Daci faza asta cu "sa nu crezi in ce nu vezi" cade. happy

Ia sa vad dovezile tale.

| a răspuns:

De ce nu pleci si tu?

| a răspuns:

Nu putem nega faptul ca acum poti face orice cu ajutorul calculatorului. Sunetele pot fi modificate, iar de imagine nici nu mai zic...
Si nu stiu daca este macar logic sa credem in iad. adica imagineaza-ti si tu : este posibil ca acolo ala cu cornite sa te chinuiasca vesnic, sau sa te bage in cazanul cu smoala fierbinte, sau sa stai acolo vesnic prin foc... sau multe alte chestii care se vehiculeaza despre iad?! Daca vrei, fa singur un experiment si baga-ti degetul in smoala fierbinte, sa vezi daca poti sta mai mult de 5 minute! happy Plus ca biblia nu sustine teoria iadului si a raiului

| a răspuns:

rolling on the floor Vrajeala.
1. Nu exista iad si rai.
2. Daca ar exista, n-ar fi in centrul Pamantului + ca ar fi stari sufletesti, mustrari de constiinta, de la care nu urlii ca la piata.
E usor sa iti dai seama de unde a plecat ideea cu iadul sub noi. Daca Pamantul e plat si dumnezeu & co. sunt in cer/in pod/deasupra tavanului, iadul unde sa fie? in partea opusa, logica primitiva.

Etnobotanicele astea laughing

De cate ori ai omorat pe cineva ca sa vezi daca ai mustrari de constiinta

Nu trebuie sa omori pentru a avea mustrari de constiinta, eu am si daca urlu pe caine ca nu asteapta pana ii vine randul sa ii dau de mancare, si daca uit sa dau apa unei flori, sau daca i-am dat prea multa si nu-i merg bine, de oameni nu mai spun, de aceea inainte sa fac ceva ma gandesc daca mie mi-ar placea ca cineva sa imi faca exact acelasi lucru.
Se spune ca raiul si iadul sunt stari suflestesti. Pentru un crestin departarea de dumnezeu inseamna apasare, mustrare de constiinta, intristare, ei, asa ar trebui sa fie iadul, raiul ar trebui sa fie ce simti cand il simti pe dumnezeu vesel. tongue Sunt doar stari sufletesti.
Ai omorat pe cineva? :-s

Inca nu, dar urmeaza

laughing Sper ca nu eu laughing
De ce vrei sa omori pe cineva? Pentru tine e pacat, pentru mine e pacat de linistea pe care o pierde cineva care comite o crima.

Nu stii de gluma?

Nu prea. laughing

| a răspuns:

In acele case au murit oameni si tu stiai?

| a răspuns:

Si urmatoarea intrebare: ai vazut filme/filmulete si citit carti/articole despre spiritism unde spuneau respectivii ce simt cand intra in contact cu spiritele?

Ai tu vreun articol Mada? Daca ai fii draguta, da-mi si mie un link.Ca am cautat si nu prea dadeau chestii interesante..Mai mult cum se face spiritismul in sine

Nup, nu citesc despre, iti spun imediat de ce. laughing Nu vreau sa nu imi mai raspunda Kosmyn112 pentru ca am deja concluzia big grin

Okeyhappy.

Nu are rost sa citesti carti, nu exista spirite si spiritism, sunt doar povesti, inchipuiri, care apoi o sa functioneze ca sugestie pentru tine.

| a răspuns:

E doar sugestie (adica idee sugerata/indusa de cineva) si autosugestie (aceeasi idee autoindusa). Eu daca nu citesc despre asa ceva, deloc, nu am sugestii pe care sa mi le autosugerez apoi.
Uite exemplu: am un obiect, ciudat, care pare vechi, iti spun ca a apartinut nu stiu carei civilizatii si ca daca il ating simt ca imi arde mana, daca ma crezi, cand o sa il atingi o sa simti la fel: sugestie (ce ti-am spus) - autosugestie (autoconvingere (e cum am spus, trebuie sa simti si tu), autoinducere a starilor despre care ti-am vorbit).

| a răspuns:

Daca exista rai si iad, de ce mai sunt suflete/spirite printre noi? Te cam contrazici. Daca cineva ajunge in rai, nu are motive sa fuga de acolo, iar daca ajunge in iad, nu poate sa fuga de acolo, altfel ar fi gol iadul, cine sa stea in cazanul cu smoala cand se poate plimba printre oameni?

| a răspuns:

E adevarat

| a răspuns:

laughing
Ce prostie laughing
Sper ca nu crezi ca este real.

| a răspuns:

Parca ar fi in piata, nu alta.

| a răspuns:

Am auzit si eu de asta inainte sa accesez link-ul de mai sus.Totul e posibil.Bafta!

| a răspuns:

Cercetatorii isi baga mereu nasul unde nu le fierbe oalahappy. Nu zic ca suntem singuri pe aceasta planeta.Planeta noastra este vie! Orice e posibil aici...Doar ca e destul de greu pentru unii sa creada in spirite.Eu cred in spirite, pentru ca am un suflet destul de usor, care ia in seama lucrurile astea si face o poveste..Plus ca e destul de frumos videoul...Iar cu gaura aceea nu sunt 100% convinsa. Poate au mai sapa t ei cu ajutorul calculatoruluilaughing. Desi la mine totul e posibil legat de spiritismhappy.

| explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Pai eu din cate stiu sunt medium de un an in coace si stiu eu ce am auzit bine nici eu cu gaura nu sunt de acord dar nu ma intereseaza asta ci sunetele.Am comunicat cu spirite in case si vechi si noi.Dar daca sunt demoni e de rau.

| a răspuns (pentru Havok83):

Ai comunicat?! Pe bune?!

Scuze ca mai scriu gresit..am o problema la tastatura si cam am lag in pc.

| explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Pai da intram in diferite camere si ma simteam ca la polul nord.Si cand puneam mana pe cateva obiecte mi se invarteau multe imagini de care naveam habar in cap

Si ce ti-au zis spiritele?

Ca de exemplu in ce case? In orice casa exista spirite? In a mea inca nu(stau la blocbig grin)...doar ca nu stiu..mai trosnesc chestiilaughing si nu e friglaughing

Lasa frate etnobotanicele ca nu te ajuta...

| a răspuns (pentru C0nstantin):

Canabis ajuta! de face mai bolnav decat pari!

| a răspuns:

Ah nu...dar la vechiul bloc cand aveam vreo 8 sau 9 ani in fine. Oricum, inainte sa ma mut in 2002 aici, era cineva impuscat in liftlaughing.Iar acum zic ca e o pisica moarta in subsol de miroase uratlaughing

| a răspuns:

Vreau si eu sa simt astaaalaughing. Off, ca la vechea casa a fost un incendiu chiar la blocul din fata blocului nostru...Stateam la 10 si nu simteam nimica, ba chiar ma uitam pe geam cu mamalaughing.

| a răspuns:

Hm..Aici inca nu s-a terminat conversatia? De ieri va tot certati?laughing

Eu cred ca conversatii de genul acesta vor fi mereu... si mereu. big grin

| a răspuns:

Cosmin gresesti, nu e rau sa comunici cu demoni, eu am comunicat prin tabla ouija, daca iti iei metri de protectie si te asiguri inainte de a incerca asta nu va iesi ceva rau! demonii nu sunt rai, depinde de fiecare cum ii foloseste, un vrajitor prin magie neagra nu poate face numai rau, poate face si bine! gaura aceea chiar mi se pare o porcarie, cand vorbim de Iad si de Rai ne referim la cu totul altceva diferit de lumea asta, o lume spirituala in care va trai doar sufletul tau, nu are ce auta pe pamant!

Cum comunici cu demonii?love struck Ne-a tampit profa de religie cu Lucifer laughing. Mi s-a cam urcat la cap. Tare muult mi-as dori sa vorbesc cu el love struck.

Si nu cred in Dumnezeu, nici intr-o viata care va urma dupa aceasta, cred doar in viata asta si trebuie sa te folosesti de ea acum cat poti, intr-o zi vei muri si nu te vei duce nicaieri, vei fi ingropat intr-o gaura si nimic altceva!

Mai intai studiezi vreo carte de demonologie, fara asta nu poti face nimic, apoi poti folosi tabla ouija cu care poti vorbii cu orice spirit, dar trebuie sa stii si ca chiar daca te folossesti de asa ceva si ai cateva raspunsuri, asta nu inseamna neaparat ca nu le-ai producat tu singura cu creierul tau, creierul omului joaca multe jocuri, pentru asta este buna si anatomia corpului dar si biologia!

Pai cum sa le produca creierul meu, daca acea chestiuita care indica litera corespunzatoare a fost altcineva si nu eu?

Da, dar tu in tot timpul asta ai mana pe acea chestiuta, spiritele poate se folosesc de mintea ta pentru a te face sa reactionezi si sa trimiti chestiuta spe o litera corecta, sau poate este doar mintea ta si duci singura chestiuta acolo unde vrei fara sa iti dai seama de asta, asta cred eu ca se intampla, dar ppoate si ca spiritul sa-ti conduca mana!

| explică (pentru MadalinLostRoad):

Dca tu crezi asta ai o mare problema du-te la biserica pentru ca il ai ori pe Belial ori pe altul in tine.Demonul cauta o cale de comunicare cu tine iar tu prin tabla ouija ia-i deschis o poarta mare spre sufletul si se va folosi de tine pana te va omora.Asa ca stiu ca esti posedat, eu recunosc un demon de la km distanta ca un leu care miroase antilopa.Asa ca scapa de el cat mai ai ocazia.Succes.

Caat de draguuutlove struck! O sa am o intalnire cu iubireaalaughing)). Stii ca glumescoh go on. Doar ca, profa chiar numai filme cu Lucifer ne-a pus si nu stiulaughing..Scuze, am vazut f greu mesajul tau..nu imi aparea in TPU

Pai in cazul asta esti posedat daca entitatea iti conduce corpul si mintea. Exact ce face un demon.

Eu am un demon in mine?laughing Ia zi-mi. Nu te iau la misto, dar vreau sa stiu daca e frumos sau nulaughing.Sa stiu daca il tin sau ii dau cu shutu afara!laughing

Si totusi faci o mare greseala, am si invocat demoni tot timpul i-am inchis la loc! singur am ales sa comunic cu demoni nu mi-a cerut nimeni asa ceva! ce spui tu sunt doar povestiile spuse de catre crestini, si nu ma duc la biserica sunt anticristul, cred in Lucifer si restul printilor infernului!

Mama si mai zici si ca esti medium laughing habar nu ai frate ce zici acolo! medium? ce medium? ai vazut cateva imagini in mintea ta si asta inseamna ca esti medium? laughing te-ai ocupat vreodata de magie, de vrajitorie?, ca daca te-ai fi ocupat cu sigurata ca si toate miile de vrajitori si vrajitoare incercai sa comunici cu diferite spirite! nu e vorba de posedare, demonii nu-si au locul pe pamant, raman intr-un singur loc, acolo unde sunt! intr-adevar sunt demoni pe care ii poti invoca pentru a distruge oameni, pentru a omora, tu esti cel care conduge energiile spirituale, demonii nu se pot folosii de tine, si dupa cateva ritualuri de protectie, ce este mai rau dispare!

Dua?:X Zii ca-l salut pe Lucifer! Si sa mai lase cacaturile! Ca m-am saturat de filme horror proaste!

Prietene tu nu stii ce faci la cati demoni ai eliberat te cred raul cade mereu asa ca nu trebuie sa ai incredere in Belial si in Ilirian banuiesc ca ii cunosti veti cadea cu totii in iadul iadului vostru si focul acela va va macina oasele.Voi credeti ca daca atacati oameni sau ii posedati le veti castiga sufletele exista exorcizare prietenasi, tu crezi ca eu nu stiu de acea femeie care a fost posedata de 7 demoni.

laughing

Auzi, tu acum vorbesti cu mine sau cu demonii? laughing laughing laughing

Applaughing. Iar eu ii spun Lucifer, pentru ca suna mai bine decat Satana. Sincer acumlaughing. Si daaa, cand era print era asa frumos. Ma oftic ca s-a dus in jos!

P.S: Acum nu zii de mine ca sunt satanica, DOamne fereste!laughing DOar ca imi place sa fac haz de necazul lui Luciferlaughing

1 Satanistii nu sustin o a doua lume asa ca nu ma tem de Iad 2 as fi foarte fericit daca ar exista 3 tot ce se zice de satan sunt povesti de speriat copiii din partea credinciosilor bine inteles 4 nimeni nu ataca oameni 5 nu poseda nimeni pe nimeni 6 sufletul nu mai traieste dupa moarte, nu poate fi furat, sufletul nu exista este doar logica si mibtea omului 7 nu am auzit de aceea femeie dar am auzit de multe alte femei care au fost omorate de catre credinciosi din cauza ca erau impotriva vrajitoriei sper sa fii auzit si tu de omul verde, stii este si acesta demon!

Eu cand m-am nascut eram movarolling on the floor))si nu verdelaughing. Asa zicea mama, ca mi-au dat nota 8laughing. Nu era vina mea, ma sufocamlaughing).

NU AM ZIS CA SUNT EU MEDIUM!rolling on the floor sigur m-ai confundat cu Cosminrolling on the floor.Dar stiu cate ceva si eu de medium laughing

Da la cosmin ma referam!

Minti cu nerusinare. Am intrebat cativa demoni daca te cunosc si nu au auzit de tine. Esti, clar, un escroc. Cei care pot intra intr-adevar in contact cu lumea spiritelor, suntem foarte putini.

Dar de mine au auzit?

Baiiilaughing. Cum sa intrebi cativa demoni?rolling on the floor. Scuze ca nu am putut intra pana acum ..Am fost cam ocupata..Scuza-mi te rog raspunsul fix. Dar care demoni? Ma itnereseazahappy.

| explică (pentru anonim_4396):

Daca ma intrebi de demoni da.Stiu bine Belial si Ilirian si ar fi mai bine pentru tine sa te duci sa te culci ca esti obosit.

Pe tine te intreb daca stii sa citesti, iar asta este prima intrebare pe care ti-o adresez. Nu stiu cui ii raspundeai tu acolo, dar sunt mai indreptatit sa te trimit eu pe tine la culcare din moment ce raspunzi la intrebari inexistente.

Krakilla. Te rog sa ma adaugi la prieteni