| Havok83 a întrebat:

Imi cer scuze acel video nu era bun acesta este bun deci va vine sa credeti? http://www.youtube.com/watch?v=V--yZbO8GxM

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
121 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Vrajeala.
1. Nu exista iad si rai.
2. Daca ar exista, n-ar fi in centrul Pamantului + ca ar fi stari sufletesti, mustrari de constiinta, de la care nu urlii ca la piata.
E usor sa iti dai seama de unde a plecat ideea cu iadul sub noi. Daca Pamantul e plat si dumnezeu & co. sunt in cer/in pod/deasupra tavanului, iadul unde sa fie? in partea opusa, logica primitiva.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Cercetatorii isi baga mereu nasul unde nu le fierbe oalahappy. Nu zic ca suntem singuri pe aceasta planeta.Planeta noastra este vie! Orice e posibil aici...Doar ca e destul de greu pentru unii sa creada in spirite.Eu cred in spirite, pentru ca am un suflet destul de usor, care ia in seama lucrurile astea si face o poveste..Plus ca e destul de frumos videoul...Iar cu gaura aceea nu sunt 100% convinsa. Poate au mai sapa t ei cu ajutorul calculatoruluilaughing. Desi la mine totul e posibil legat de spiritismhappy.

| Havok83 explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Pai eu din cate stiu sunt medium de un an in coace si stiu eu ce am auzit bine nici eu cu gaura nu sunt de acord dar nu ma intereseaza asta ci sunetele.Am comunicat cu spirite in case si vechi si noi.Dar daca sunt demoni e de rau.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Havok83):

Ai comunicat?! Pe bune?!

| EmaS a răspuns:

Da,eu chiar cred.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Havok83):

Scuze ca mai scriu gresit..am o problema la tastatura si cam am lag in pc.

| Havok83 explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Pai da intram in diferite camere si ma simteam ca la polul nord.Si cand puneam mana pe cateva obiecte mi se invarteau multe imagini de care naveam habar in cap

| Havok83 explică (pentru EmaS):

Multumesc

| Mădă0611 a răspuns (pentru Havok83):

Si ce ti-au zis spiritele?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Havok83):

Ca de exemplu in ce case? In orice casa exista spirite? In a mea inca nu(stau la blocbig grin)...doar ca nu stiu..mai trosnesc chestiilaughing si nu e friglaughing

| Mădă0611 a răspuns:

In acele case au murit oameni si tu stiai?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Ah nu...dar la vechiul bloc cand aveam vreo 8 sau 9 ani in fine. Oricum, inainte sa ma mut in 2002 aici, era cineva impuscat in liftlaughing.Iar acum zic ca e o pisica moarta in subsol de miroase uratlaughing

| Mădă0611 a răspuns:

Si urmatoarea intrebare: ai vazut filme/filmulete si citit carti/articole despre spiritism unde spuneau respectivii ce simt cand intra in contact cu spiritele?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai tu vreun articol Mada? Daca ai fii draguta, da-mi si mie un link.Ca am cautat si nu prea dadeau chestii interesante..Mai mult cum se face spiritismul in sine

| Mădă0611 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nup, nu citesc despre, iti spun imediat de ce. laughing Nu vreau sa nu imi mai raspunda Kosmyn112 pentru ca am deja concluzia big grin

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Vreau si eu sa simt astaaalaughing. Off, ca la vechea casa a fost un incendiu chiar la blocul din fata blocului nostru...Stateam la 10 si nu simteam nimica, ba chiar ma uitam pe geam cu mamalaughing.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru Mădă0611):

Okeyhappy.

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ierti. Neiertarea iti aduce amaraciune si boli de inima, tensiune. Acum esti ok?

| Mădă0611 a răspuns:

E doar sugestie (adica idee sugerata/indusa de cineva) si autosugestie (aceeasi idee autoindusa). Eu daca nu citesc despre asa ceva, deloc, nu am sugestii pe care sa mi le autosugerez apoi.
Uite exemplu: am un obiect, ciudat, care pare vechi, iti spun ca a apartinut nu stiu carei civilizatii si ca daca il ating simt ca imi arde mana, daca ma crezi, cand o sa il atingi o sa simti la fel: sugestie (ce ti-am spus) - autosugestie (autoconvingere (e cum am spus, trebuie sa simti si tu), autoinducere a starilor despre care ti-am vorbit).

| Mădă0611 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu are rost sa citesti carti, nu exista spirite si spiritism, sunt doar povesti, inchipuiri, care apoi o sa functioneze ca sugestie pentru tine.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, eu m-am certat cu un prieten f. bun(cel putin asa credeam eu) in vara si el nu m-a iertat inca..Deci,lui nu i se aduce nici o boala de inima si stres, doar ca pentru mine da..Inca ma doaresad

| EmaS a răspuns:

De ce nu pleci si tu?

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Draga mea, nu te-a meritat. Vei cunoaste pe altcineva muuuuult mai bun. Vei vedea!

| angus35 a răspuns:

Am auzit si eu de asta inainte sa accesez link-ul de mai sus.Totul e posibil.Bafta!

| Mădă0611 a răspuns:

Daca exista rai si iad, de ce mai sunt suflete/spirite printre noi? Te cam contrazici. Daca cineva ajunge in rai, nu are motive sa fuga de acolo, iar daca ajunge in iad, nu poate sa fuga de acolo, altfel ar fi gol iadul, cine sa stea in cazanul cu smoala cand se poate plimba printre oameni?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru amelcik):

Nu te supara ca te intreb, dar ce te face sa crezi ca exista rai sau iad? Nu scrie oare in biblie ca mortii nu gandesc, nu simt? asta nu inseamna oare ca atunci cand murim, pur si simplu incetam sa mai existam?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru EmaS):

Dar nu a zis d-zeu ca cei care practica spiritismul nu vor mosteni regatul?

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu putem nega faptul ca acum poti face orice cu ajutorul calculatorului. Sunetele pot fi modificate, iar de imagine nici nu mai zic...
Si nu stiu daca este macar logic sa credem in iad. adica imagineaza-ti si tu : este posibil ca acolo ala cu cornite sa te chinuiasca vesnic, sau sa te bage in cazanul cu smoala fierbinte, sau sa stai acolo vesnic prin foc... sau multe alte chestii care se vehiculeaza despre iad?! Daca vrei, fa singur un experiment si baga-ti degetul in smoala fierbinte, sa vezi daca poti sta mai mult de 5 minute! happy Plus ca biblia nu sustine teoria iadului si a raiului

| C0nstantin a răspuns (pentru Havok83):

Lasa frate etnobotanicele ca nu te ajuta...

| DeliaDaniela a răspuns (pentru amelcik):

Este interesant cum bunica lui era chinuita de atata timp si totusi nu a murit. In zilele noastre mori si daca stai mult timp cu o rana netratata si in iad esti chinuit vesnic si totusi nu mori? D-zeu nu a zis ca cei rai nu vor mosteni viata vesnica si vor muri? Teoria iadului nu zice ca oamenii mor, ci dimpotriva, sustine ca ei traiesc vesnic si sunt chinuiti. Asta ar insemna ca ceea ce zici tu se bate cap in cap cu invataturile bibliei, nu? happy