| AvalohAlyn a întrebat:

Îmi este prea frica de moarte.Viata mea e guvernata de aceasta frica de moarte.Cum pot sa mai reduc frica de moarte și să mă bucur de viață? Voi ați reușit?

Răspuns Câştigător
| AlexSalutir a răspuns:

Urmareste acest material si o sa gasesti multe raspunsuri https://www.youtube.com/watch?v=BzgMC4KT30k
Este normal ca sa ne fie frica de lucruri in gen "moarte, sa pierdem pe cineva, sa nu primim iubire etc" Frica dupa mine este o imperfectiune a sufletului pentru ca daca am lucra la aceasta cum este si in educatie nu am mai avea aceasta problema. Avem nevoie de raspunsuri, avem nevoie de mai multa credinta si cultivare pe acest subiect iar cei care sunt credinciosi in Dumnezeu nu vor mai avea nici-o frica. Drept este ca materialul pe care l-am trimis este lung dar care te va ajuta foarte mult si te va face sa constientizezi lucruri foarte importante care pe mine m-a ajutat enorm in evolutia mea spirituala.

20 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Păi respecți cuvântul lui Iahve și totul va fi bine, vei scăpa de aceasta frică de moarte.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca nu, il arde in iad? rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Iahve nu îl arde.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar cine?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Faptele omului respectiv decid unde se duce.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce fapte rele a facut un copil de o zi? Care este bulnav?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Binele se deosebește de rău, iar aici ne dăm seama cum este.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce rau a facut un copil de o zi?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am dat raspunsul deja. Binele cu binele, raul cu raul. Ne dam cu totii seama de cum este cel de o zi.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ocolesti subiectul.Ce rau a facut un copil de o zi?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta e amuzant.Ala de o zi are gandire dezvoltata? rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu îl ocolesc, dar îți dai seama și tu ce am vrut sa spun.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci.Daca tatal tau imi fura masina, te bag pe tine la bulau? De fapt.Il bag pe tatal tau, apoi pe tine. ''pacatl stramosesc''

| DeyCj a răspuns:

Da, eu am reușit prin simplul fapt că am cercetat și nu am crezut în veci ceea ce am fost învățat de mic să cred doar.Așa am descoperit că moartea e doar o transformare nu ceva de temut sau ceva de care să fugi.

| Octavian199 a răspuns:

Nu e aia cu coasa, inventata de romani. Singurl lucru pe care l-au inventat romanii in religia crestina. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am reușit, dar...Am privit lucrurile astfel.Am realizat că nu am de ce să-mi fie frică de moarte, fiindcă toți oamenii murim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce ti teama de moarte cand tu stai numai in casa si suferi
Viata doare mai tare ca moartea.la mine e exact invers imi doresc sa mor sa scap de depresia asta crunta da vezi tu nu mor caii cand vor cainii, asa si la tine asa ca nu ti se va intampla nimic. dusmani nu ai ca sa te temi, prieteni nu ai deci e clar vei trai mult si bine si de la TOC si ce mai ai tu nu se moare. da repet in cazul nostru viata doare mai tare ca moartea.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

De ce iti e frica. de aia nu scapi. poti sa fi un las si sa crezi in supranatural oricand

| Atlantic007 a răspuns:

Moartea nu este decat un pas catre alta viata. Vei trece de la viata la viata. Depinde de tine ce viata viitoare vrei sa alegi.