| Magarus a întrebat:

Imi expica si mia care-i treaba ca martorii lui iehova? Adica mie mi se par niste disperati, pe deasupra niste aroganti. Daca locuiti in Brasov sigur v-ati dorit macar o data sa-i injurati de cate ori trec pe la casele noastre. Cine-i cu mine?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai putea sa-i dai in judecata pentru deranjarea linistii publice.

| danay72 a răspuns:

Ei vin de bunavoie la usa si nu sunt platiti. Apoi iti ofera solutii biblice la problemele cu care fiecare ne confruntam.Care om isi consuma timpul pentru a ajuta voluntar pe cineva din punct de vedere spiritual?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru danay72):

Ce soluții Biblice că fondatorul acestei secte, zis Russel, a transfigurat Sfânta Scriptură și a creat astfel o învățătură bazată pe erezii mai mari decât cele ale lui Arie. Nu ascultați de biserica apostolică și vă legați de nelegiuiți ce dau pieirii învățătura. Să mă ierte Dumnezeu, dar mai buni sunt ateii decât voi ceia ce umblați în legea ereticilor, lege falsă și vă amăgiți întru judecata lor. Aceștia sunt Martorii lui Iehova, oameni care-și risipesc ambele vieți, și cea pământească și cea veșnică.

| danay72 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Imi poti spune ereziile despre care vorbesti? sau vreo invatatura pe care o predau Martorii lui Iehova si nu se bazeaza pe Biblie?

| Thunderstruck a răspuns:

Prin CT nu i-am vazut.

| RAY a răspuns:

Si eu in tm cu pliante, si ei ca toti pocaiti urmaresc cotizatia de 10 la suta,vanzare de cartii,pliante, reviste, la inceput te manipuleaza vb de dumnezeu apoi te captureaza la ei tu cumperi cartii ce vand ei, desigur religie bazata pe materialism ca toate, nicio religie nu face ce scrie in nt toate sunt mormone adica materialiste

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Bănuiesc că vorbeşti din auzite, deoarece nimeni care a discutat cu Martorii sau a primit literatură de la ei nu i sa cerut bani. Martorii lui Iehova sunt recunoscuţi la nivel mondial ca organizaţie religioasă non-profit.

| milan9 a răspuns:

Iata cam de unde au inceput minciunile şi mani***rile aceastei secte:

Un exemplu relevant printre alte nenumărate exemple îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Au călcat încă de la început Biblia cu picioarele amândouă, pentru ca apoi să se întreacă în idei stranii privind interpretarea...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate ereziile si invataturile stranii, din mai toate sectele, dar mai su seama din această sectă au apărut din cauza nerespectării UNICITĂŢII BISERICII, cea căreia i-a fost dată în grijă apărarea şi înţelegerea corectă a învăţăturilor Mântuitorului, lucrarea harului Său mântuitor!

Biserica este cea care a făcut Scriptura şi apărat-o 2000 de ani de tot felul de denaturări şi silnicii.

Martin Luther a avut chiar intenţa sa scoata mai multe epistole din Scriptura pentru ca nu se "potriveau" cu ereziile lui. Secta "martorilor" s-a orientat spre altă manevră: denaturarea abuzivă a textului biblic prin sute de modificări introduce forţat în text.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O dovadă în sensul acestei cenzurări a adeărului biblic o reprezintă ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi MAI PRESUS DE SCRIPTURĂ(?!?), că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

| milan9 a răspuns:

O alta situaţie foarte interesantă prin care un alt lider al "iehoviştilor" a reuşit să-şi prostească adepţii şi să-i tâlhărească cu seninătate este următoarea:

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!), dar în care, bineînţeles că se va "instala" ulterior el singur!

Respectivul lider, Knorr, a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Iar voi ceilalti il asteptati pe Isus sa coaboare pe nori. Sf.Petre sau Sf. Ilie tot un drac.

| ErrorFound a răspuns:

De ce sa vreau sa-i injur, cand pot sa-i injur? big grin Si o fac destul de des.

| BlackSulphur a răspuns:

Chiar daca nu stau in Brasov, sunt de acord cu tine. Incep sa misune si prin orasul meu...

| HDeNiSaR a răspuns:

Wow -mai surprins
nu-mi puteai spune la întrebarea cealaltă că sunt disperată şi aroganta-trebuia să pui o întrebare nohh? da!

păi dacă nu-ţi convine spune nu! că nu se întâmpla nimic.
şi nahh asa ca sa nu ma mai înjuri o să evit să mai răspund la intrebările tale nu de alta dar să nu te am pe conştiinta.
o zi frumoasă! happy

Răspuns utilizator avertizat
| wenwynig a răspuns:

Vanzatori de iluzii desarte.