| AvalohAlyn a întrebat:

Îmi place de mic copil să citesc despre previziuni, vizionari, mistere, enigme, extraterestri, viață după moarte, sfârșitul lumii, Univers, Nostradamus, întrebarea e cum se numește aceasta pasiune, in ce domeniu?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Curiozitatea misticii. E posibil sa ai un talant ascuns dat de Dumnezeu. Vezi cum il inveti, si in ceea ce crezi. Ca poate iti va aduce luminare sau poate te vei pierde. Important e sa mergi pe calea Domnului si El te va invata, si ceea ce ai tu ascuns in sufletul tau ti se va releva.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Superstitie. Pasiunea de urma teorii nedemonstrate si nedemonstrabile, care contrazic adevarul stiintific demonstrat, se numeste superstitie.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Superstiția e altceva,Nostradamus se pare că a văzut bine niste lucruri,iar multi psihologi,parapsihologi și mulți oameni zic că există viață după moarte,că spiritul supraviețuiește morții fizice, mai degrabă cred că se numește paranormal, dar am vrut sa fiu sigur. Daca multi nu cred nu înseamnă că nu ar fi adevărat sau un sâmbure de adevăr, superstiția e aia cu pisica neagra etc și eu nu cred in așa ceva, cred că e paranormal sau mistic sau pur și simplu mister dar am vrut sa vad și părerea altora

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Paranormal, da, se poate spune. ''Pisica neagra'' este superstitie simpla, izolata; superstitia poate lua forme elaborate, sisteme intregi si justificari teoretice pentru superstitii.

| Algo098 a răspuns:

Paranormal, fantezie, superstitii, credinta, nestiinta.