| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva versete din Biblia Ortodoxa in care sa ni se spuna sa ne inchinam icoanelor, apostolilor, maicii Domnului, sa pupam oasele nu stiu cui, sa lasam bani mortilor (imi aminteste de Egipt), sa ne facem cruce, etc?
Vreau versete din Biblia ortodoxa si sa fie cat mai clare

Dau funda la cine ma convinge ca trebuie (pentru ca scrie in Biblie) sau dau funda la care ma convinge ca nu trebuie (pentru ca nu-i Biblic)
¡repet! toate raspunsurile sa aiba versete din Biblia Ortodoxa http://www.bibliaortodoxa.ro

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iesirea cap.20
4. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!
5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam,
6. Şi Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

| danay72 a răspuns:

Nu sunt astfel de versete.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"… sad sad

| milan9 a răspuns:

Iar referitor la cinstirea sfintilor...
Este un lucru esenţial faptul că sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie, nu ca lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată… thinking happy

| milan9 a răspuns:

Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită CHIAR ȘI ÎN VECHIUL TESTAMENT:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22). happy

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Intra pe google translete si tradu textele originale din greacawinking vezi ca nu are acelasi sens

| gratargratar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai n-ai zis tu ca vrei citate din Biblia Ortodoxa? Acum te-ai razgandit? Vrei din aia spaniola? happy
Oricum n-am scris raspunsul pentru tine ci pentru cei care s-ar intampla sa citeasca pe aici.

| anonim_4396 explică (pentru gratargratar):

N-am stiut ca biblia ortodoxa este asa de rau (cu intentie) tradusa...
:/ pare rau, tot cu cautatu versetelor in toate limbile si facut de medie raman

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce imprecizie legata de traducere te referi? thinking Nu exista a asa ceva in Biblia Originala (Ortodoxa)!

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

In legatura cu raspunsul ce ti-am dat (a fost din greseala), am vrut sa-i raspund la pătrunjelul ăla de gratar ⬆.Si... da, biblia ortodoxa parca a fost tradusa cu piciorul stang, mai uitate si tu la celalalte traduceri! Nu doar la biblia ortodoxa din "Romania"! La ceilalţi in "luca 1:48" nu scrie asa!
Deci, ai inteles? cauta si tu prima data un verset in toate traducerile de la americani, spanioli etc...si apoi i-al in serioswinking

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu aș vrea versete din oricare biblie care să justifice de ce gentilii (ne-evreii) ar trebui să-l venereze pe zeul evreilor de vreme ce biblia cuprinde în totalitate o istorie fictivă a evreilor nu o istorie a popoarelor gentile.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Esti ceva amator de conspiratii? ha? nu mai tot iti bate capu fra, evreii sunt poporul ales de Dumnezeu si trebuie sa-i respectam PUNCT laughing te rog nu-mi spune acum ca ei asta vor, ca totul a fost planificat bla bla

Si ce legatura are intrebarea mea cu raspunsul tau ¿?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau este atat de stupid ca nu stiu ce sa mai zic.
Dar luand-o babeste, ti se pare ca un popor care a macelarit in biblie milioane de oameni merita respectat? Ti se pare ca un zeu care a ajutat la uciderea a milioane de oameni (printre care oameni omorati de el insusi) merita respectat?
Pe ce planeta traiesti? Ai evidenta in fata ta. Te iau cu biblia ca de obicei cei care cred prea mult in biblie nu prea mai iau in seama realitatea istorica.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Din ce religie faci parte? esti ceva musulman, budist ¿? zeu cica laughing) Dumnezeu este Dumnezeu nu un zeu si din acel motiv ca este Dumnezeu el poate face ce vrea!
Hai te rog lasa-ma in pace cu conspiratiile tale stupide.
Hai sa vorbim despre intrebarea mea! ok?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinismul in sine este o conspiratie si a fost inventat in primul rand sa distruga imperiul Roman si le-a iesit de minune. Este mult mai stupid sa fii inchis la minte si sa nu vezi realitatea istorica.
Si ai dreptate cu un lucru, Yehova este unic fata de alti zei, este singurul "zeu" inventat cu scopul principal de a spala pe creier imperiul Roman si apoi restul lumii. Este sigurul zeu care te arunca in focul vesnic daca nu te supui dogmelor religiei sale.

Legat de intrebare, nu-mi aduc aminte sa fi citit in biblie despre ce ai enumerat tu. Reprezentantii religiei crestine probabil au inventat ritualile astea prostesti in cadrul indoctrinarii specific crestine ca sa-i tina pe oameni mai bine sub control.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

-_- deci esti ateu, nu? trebuia sa mai adaug la intrebarea mea ca nu vreau raspunsuri de la atei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai ghicit. Mai incearca. Nu toti cei care constientizeaza ce bazaconie este religia crestina sunt atei.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Gata, hai ca am intrat la tine pe profil si ti-am vazut un raspuns unde vorbeai de reincarnare laughing
am incheiat discutia! nu mai raspunde te rog

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

E satanist spiritual din ce am observat.
Dar mai degraba e o pierdere de timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Iarasi tu laughing

"deci cred ca yhwh e o entitate destul de reala"
Este pe naiba. Pana si numele YHVH a fost furat din scrierile pagane. Tu inca n-ai inteles ca mai tot ce tine de mitologia crestina a fost furat de la pagani? Isus nu a existat niciodata si a fost doar o alta inventie construita din mituri precum rastignirea sau moartea si invierea. Cand citesti predica de pe muntele Sinai iti dai seama repede ca religia crestina a fost inventata sa distruga de vreme ce Isus le-a dat "adeptilor" cele mai dezastruoase sfaturi pe care le poate primi o societate. Este exact pe dos fata mentalitatea popoarelor antice pagane care erau popoare de luptatori si muncitori.

"Isus a avertizat despre zeul evreilor ca fiind un "mincinos si ucigas inca de la inceput"
Tu ai preluat replica asta de pe Crestinismul Expus, care apropo, este realizat in totalitate de satanisti spirituali, si i-o atribui biblicului Cristos? Arata-mi unde a zis el asta?

"dar nu stiti ca el s-a aliat cu bancheri sionisti"
Am citit si eu mai de mult teoria asta si este falsa. Sionistii au finantat Anglia, Franta si URSS pentru ca ele erau impotriva Germaniei naziste. Din ce imi aduc aminte, Germania s-a aliat cu Italia sa distruga comunismul pentru ca si Italia fascista era impotriva comunismului.
Hitler practic a luat o Germanie distrusa dupa primul RM, o tara in pragul saraciei si a infometarii, o tara in care evreii au inceput sa ocupe toate pozitiile administrative importante in mai toate domeniile: medicina, drept, teatru, invatamant etc. Hitler a luat aceasta tara distrusa si a transformat-o in probabil cea mai bogata tara din Europa, ca era cea mai puternica asta este evident dar este cam greu sa faci fata cand esti.bombardat pe 2 fronturi.
Legat de sionisti, pe Germania n-a finantat-o niciun sionist. Dupa ce Hitler a ajuns la putere, i-a dat jos pe toti evreii pe care i-a gasit in pozitii administrative si i-a trimis in campurile de concentrare. Din cauza razboiului, aceste campuri de concentrare (Buchenwald, Bergen-Belsen, Majdanek etc.) au devenit adevarate fabrici de armament. Dupa 1940 germanii au adus zeci de mii de detinuti in aceste campuri sa produca cat mai mult armament pentru armata pentru a face fata razboiului. Daca nazistii au o vina in toata treaba asta, aia este supra-aglomerarea campurilor, in rest, pana la ultimele luni de razboi, detinutii erau tratati decent cu 3 mese pe zi si facilitati medicale si timp suficient de odihna.
De fapf daca imi aduc aminte britanicii chiar au bombardat zona unui camp pentru ca acolo se afla o fabrica de armament. Nu este nicio finantare sionista in asta.
De fapt, ca sa vezi ca sionistii au finantat doar pe aliatii lor, in primul razboi mondial Rusia tarista nu a fost finantata de sionisti pentru ca ei voiau sa-l dea jos pe ţar de la putere ca sa poata instaura comunismul. Tipic evreilor, desi tarul a abdicat, ei tot i-au ucis toata familia si parca doar o fiica de a sa a scapat. De fapt ce au finantat evreii in Rusia au fost bolsevicii, adica gruparea creata de ei pentru a instsura comunismul si care era plina ochi de evrei antrenati in scopul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Ce tot zici acolo. Lucifer nu are nicio legatura cu crestinismul sau cu biblia. Evreii doar l-au furat si corupt din religiile pagane pentru a-l pune in postura de antagonist al zeului inventat de ei si astfel sa faca populatia spalata pe creier cu forta sa se teama de Zeul lor pagan care a fost venerat in mai toate tarile pagane cu mii si mii de ani inainte sa apara crestinismul. Si din cauza ca zeul inventat al evreilor era omnipotent si omniprezent si mai stiu eu ce, "diavolul" pe care ei l-au inventat din zeul corupt de la pagani era considerat si inferior astfel ca oamenii sa alerge si mai mult la zeul evreilor cand au probleme pe care ei in ignoranta si lipsa lor de responsabilitate le pun pe seama "diavolului". Este pur si simplu spalare pe creier in adevaratul sens al cuvantului.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Tu confunzi agenda evreilor cu "agenda arienilor"? :))
Ce-i drept candva au existat familii regale ariene dar au fost infiltrate de evrei si au preluat puterea pe care aceste familii le aveau. Regina Elizabeta face parte dintr-o familie regala nu? Afla ca ea este ditamai evreica.
De asemenea Rothschild si Rockfeller sunt doua familii evreiesti inrudite si sunt fara doar si poate cele mai bogate familii din lume. Clanul de bancheri Rothschild este cel care finantat razboaiele mondiale si aducerea bolsevicilor la putere in Rusia.
Nu au nicio legatura arienii cu asta. Citeste protocoalele inteleptilor Sionului in engleza. Este o lucrare 100% evreiasca si cuprinde planurile comuniste pe care ei vor sa le instaureze in lume si sa transforme lumea intr-un singur stat global. De fapt agenda lor este foarte asemanatoare cu viziunea lui Karl Marx care considera ca omul este doar un sclav care nu are tara iar Marx, exact ca si sionistii, promovau dizolvarea tarilor si a oricarei initiative nationaliste.
Evreii au primit misiunea asta de mii de ani si talmudul evreiesc cuprinde probabil in intregime planul lor de dominare. In talmud le este spus evreilor ca ei sunt superiori si ca restul oamenilor sunt niste sclavi asemanati cu animalele. De fapt atot-cunoscutul termen "Goyim" asta inseamna, animal.
https://m.youtube.com/watch?v=vfWIi8ZqxiA1

Lucifer/Satan a fost venerat de pagani cu mii de ani inainte sa fie inventat crestinismul. Satan a fost Osiris si Ptah la egipteni, Zeus si Dyonisus la greci, Odin la nordici, Shiva la hindusi, si inainte de toate astea, a fost cunoscut drept Sanat Kumara undeva prin India prin antichitate probabil cu multi ani inainte sa apara civilizatiile pe care le-am mentionat mai sus. Cauta pe internet "CHHANDOGYA Upanishad" si ai sa vezi ca este un capitol despre cum Sanat Kumara il invata pe Bhuma-Vydia cunostinta spirituala. Practic Zeii au invatat civilizatiile pagane antice cunostinta oculta. Ocultismul nu a fost inventat de oameni asa cum au fost bazaconiile tale new-age.

Legat de Isus Cristos, chiar nu a existat niciodata. Biblia minte, inregistratile istorice sunt prea vagi si nu dau nimic concret. Si se pare ca Papa Leo al X-lea a zis cu adevarat "Ne-a servit bine acest mit al lui Cristos". Nu a fost niciun maestru spiritual, asta ai citit tu prin bazaconiile tale new-age, bazaconii care sa se conformeze cu basmele crestine. Nu a facut nicio minune, si asta este un concept furat de la pagani. Si le-a aratat Isus oamenilor zeificarea? Pe bune? In biblie Isus era evreu si crestinismul era si este impotriva ocultismului. Zeificarea este un concept pagan, nu evreiesc.
http://bucurialuisatan.com/magnum-opus/

De fapt noul testament a fost scris integral de o familie aristocrata romana de evrei. Povestile din el sunt fictive in afara de dinastia irodienielor care erau ascendentii familiei care a scris NT. Crestinismul a fost inventat cu primul scop clar de a distruge imperiul Roman din cauza ca in anul 70 le-au facut Ierusalimul praf. Si chiar le-a iesit de minune, crestinismul transforma omul intr-o fiinta sumisiva si slugarnica, ti-am mai zis, tocmai pe dos fata de cum erau popoarele pagane.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Ce-i cu tine ma? rolling on the floor
Esti penibil. Uneori ma intreb daca vorbesti serios sau daca faci troll? Si ce contract ai facut ma? Cu ala care te-a pacalit cu muzica ta subliminala? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Daca nu glumesti inseamna ca esti dus. La ce ti-a trebuit sa faci ritualul de initiere daca esti total paralel nu stiu. Probabil credeai ca o sa-ti pice bani din cer sau ca o sa dobandesti peste noapte nu stiu ce puteri. Satanismul spiritual este despre auto-imputernicire, nu-ti garanteaza nimeni o viata de vis de vreme ce aici "nu-ti vinzi sufletul diavolului" asa cum probabil ai crezut tu. SS nu-i program evreiesc in caz ca n-ai observat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce am atatia pasionati de conspiratii in comentarii? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

INCHINAREA LA SFINTI
In primul rand, inchinarea la icoane, sfinti si apostoli intra in aceeasi categorie dogmatica. Referitor la aceasta:
Dumnezeul dumnezeilor, Domnul a grăit şi a chemat pământul (Ps 49, 1)
Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca. (Ps 81, 1)
Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt". (Ps 81, 6)
Merge-vor din putere în putere, arăta-Se-va Dumnezeul dumnezeilor în Sion. (Ps 83, 8).

Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"
Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată -
Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt? (Ioan 10, 34-36)

Astfel dar, nu mai eşti rob, ci fiu; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos. (Galateni 4, 7).

Ortodoxia sustine indumnezeirea omului prin har. Daca ne inchinam lui Dumnezeu care indumnezeieste, ne inchinam si celor indumnezeiti de Dumnezeu, caci este aceeasi sfintenie, aceeasi energie necreata.
Prin pluralul "dumnezei", Biblia face referire la doua intelesuri:
a) dumnezei in sensul de idoli (adica dumnezeii neamurilor straine) - mai corect "zeii".
b) dumnezeii indumnezeiti de Dumnezeu, adica Sfintii. Caci altfel ar spune psalmistul ca Dumnezeu judeca in mijlocul idolilor si ca idolii vor sta pe scaune la judecata - ceea ce e fals, de vreme ce ei nu exista, ci sunt inchipuiri. Dumnezeiasca adunare nu este adunarea idolilor, ci a Sfintilor.
Daca Hristos este Fiul lui Dumnezeu, si noi suntem fii ai lui Dumnezeu, atunci se cuvine cinstire si celor care-si implinesc menirea. Desigur ca, in cazul sfintilor e vorba doare de venerare, pe cand lui Dumnezeu i se cuvine adorare.
In molitfelnic scrie:
„Cinstim pe sfinții Tăi, care sunt chipul și asemănarea Ta; iar pe ei cinstindu-i, pe Tine Te cinstim și Te mărim, ca pe chipul cel dintâi".

INCHINAREA LA ICOANE
Reprezentam pe sfinti in icoane in mod simbolic, nu realist. Inchinandu-ne icoanelor, ne inchinam nu lemnului, nu picturii, ci simbolului. Simbolul este substitutul prezentei sfantului. La fel ne inchinam Sf. Cruci. Ea este simbolul jertfei lui Hristos si puterea lui Hristos, nu Hristos in Sine.
Este important de stiut ca evreii si-au facut heruvimi care erau asezati deasupra capacului chivotului legii, dupa porunca lui Dumnezeu.
"Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului;" (Iesire 25, 18). Sunt acestia idoli?
Iar mai tarziu, zice:
"Cortul însă să-l faci din zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; în ţesătura lor să faci chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă." (Iesire 26, 1).

SUPRAVENERAREA MAICII DOMNULUI
"Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui." (Lc 1, 46-49).

O sa scriu si de restul intr-un post viitor, daca o sa am timp (adica despre moaste). Chestia cu banii si mortii tine de traditia sateasca si se practica prin Oltenia.

| anonim_4396 explică (pentru gratargratar):

In legatura cu luca 1:46 romanii au tradus rau versetu ala :/ vorbesc perfect spaniola si in traducerile de la catolici nu scrie asa https://www.google.es/......https?/url
are si versiunea originala in greaca

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Bartolomeu Anania, in introducerea la Biblia ortodoxa din 2001, zice ca e minciuna ca BOR a pastrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusa dupa Nestle-Aland.

E un adevar pe care mai-marii BOR il proclama cu surle si trambite dar ortodocsii fanatici habar n-au de el.

| Petrovic a răspuns:

Nu am înțeles din Biblia ortodoxă citată nimic referitor la închinarea la icoane. De fapt, scrie să nu ne facem chip cioplit (icoane, statui) și să nu ne închinăm lor. Vezi Exodul 20:4, 5 și Isaia 42:8 și Faptele 17:29 și 1 Ioan 5:21.