| Tess20 a întrebat:

Îmi pot anula botezul (romano-catolic)? Nu vreau să ofensez pe nimeni, și nu cred iad, dacă cumva se trezește vreun creștin să mă avertizeze. Este alegerea mea, nu vă va durea pe voi. Doresc doar un răspuns scurt la întrebare fără jigniri sau alte chestii. Dacă nu știți, nu scrieți doar sa va apăra numele la comentarii și tot nu am primit ajutor. Mulțumesc mult happy

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu-l poți anula. Poți comanda un "certificate of unbaptism" dar e doar pierdere de vreme.

| ania a răspuns:

"Cine CREDE ȘI SE VA BOTEZA va fi mantuit"
Dumnezeu nu duce cu forța în rai pe nimeni.
Dacă i-ai întors spatele Tatalui nostru ceresc, El știe deja, restul nu contează, dar El rămâne de mii de ani Tatăl tuturor fiilor și fiicelor rătăcitoare pe care toată viata lor le așteaptă sa se întoarcă.

| ania a răspuns (pentru ania):

Citatul e din Marcu 16:16

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si eu ma gindeam la chestia asta. Botezat ortodox, dar e irelevanta religia. Teoretic, ai putea sa mergi la biserica sa intrebi. La ce m-am gindit eu ar fi o actiune in justitie care sa declare invalid ritul respectiv, deoarece a fost efectuat asupra unei persoane care nu isi putea exprima vointa. Ca sa mergem in directie teologica, Isus a fost botezat la 30 de ani, corect? Deci prostia asta cu botezul copiilor de mici e o gaselnita care n-are nici o treaba cu nimic. In principiu nu cred ca iti apare religia pe nici un document. Poate doar daca ai certificat de botez. Cel mai important mi se pare sa te declari ateu/fara religie la recensaminte.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu pricep de ce ai vrea sa-ti anulezi botezul? Dacă ești ateu înseamnă că nici macar nu crezi în botez, deci daca nu crezi in el nici nu poti sa-ti doresti sa anulezi ceva ce tu insuti consideri ca nu există.

| Tess20 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum și pe un creștin convertit l-ar deranja să fie în baza de date a musulmanilor. așa și pe mine mă poate deranja să mai apară religia aceasta în orice document al meu. Nu trebuie să cred neapărat

| Tess20 explică (pentru Tess20):

Nu doresc să apară că sunt ceva dacă nu sunt

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Tess20):

Nu există nicio bază de date în care să apari. Religia și botezul sunt niste chestiuni complet separate de orice altceva oficial. La ce bază de date te referi mai exact?

| doctorandus a răspuns (pentru Tess20):

Poți să numești un document de identitate în care e trecută religia? Și la recensământul populației te întreabă ce religie ai și poți declara orice religie vrei.

| oykoj98 a răspuns (pentru Tess20):

Ah, tu deci nu vrei anularea botezului, ci retragerea membralitatii. Da, te duci la parohia de care apartii si ceri sa iti retragi membralitatea. S-ar putea sa doreasca sa te convinga sa nu o faci initial. Am impresia ca la Catolici e mai complicat sa iti retragi membralitatea daca doar nu crezi. Daca te convertesti la altceva am impresia ca te excomunica ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi că dacă ești botezat sau nu ești botezat tot acolo ajungi. Crezi că lui Dumnezeu îl interesează că ești tu botezat

| slayer09 a răspuns:

Dar nu trebuie anulat, dupa parerea mea daca vrei sa treci la ortodoxie, pur si simplu treci fara sa faci vreo incantatie de a-ti anula botezul, sau eu stiu cum s-o anula botezut. Oricum, nu ar trebui sa iti para rau ca ai facut botezul catolic. Important e ceea ce vrei, ceea ce e in sufletul tau care te leaga de Dumnezeu, poti sa faci 1000 de botezuri, daca mintea si sufletul sunt imprastiate prin lumea asta si nu cu ele la Dumnezeu nu ai rezolvat nimic, iti mai trebuia samponul si faceai o baie buna big grin. Tot ceea ce faci sa faci ca sa iti sporeasca credinta, nu doar sa fie facute.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu stiu cat este de valid botezul papistas! In Sfantul Munte Athos nu este recunoscut, si cine se converteste la Ortodoxie, trebuie botezat ortodox. La noi, uneori se foloseste iconomia: sunt primiti papistasi sau protestanti care nu au botezul dupa randuiala ortodoxa si sunt doar miruiti. Deci, s-ar putea sa-ti faci probleme degeaba si sa nu ai ce sa-ti anulezi, fiindca nu esti botezat dupa dreapta credinta si randuiala!

| oykoj98 a răspuns:

Nu, nu se poate anula. Desi nu inteleg ce anume ai vrea sa anulezi cu privire la botezul tau. Care ar fi motivatia?

| DEVdani a răspuns:

Trimite mesaj privat, sa putem vb