| Cireașăăăă a întrebat:

Imi puteti da semnificatia(o mica istorioara daca se poate) pentru numele Andreea: sau pentru Lavinia.

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și ce legătură are asta cu religia?

| barbattttt a răspuns:

ANDREEA / ANDREI - Aces nume de fata si de baiat este folosit in Anglia, Portugalia si Spania. Sursa este Andreas, un nume masculin grecesc, care inseamna "razboinic".
Exista multe dispute in privinta originii numelui feminin de Andrea, din care aceea ca ar fi aparut printre vorbitorii de limba engleza din secolul XVII.
Este posibil sa fi aparut direct in Scotia, de la englezescul Andrew, numele patronului spiritual, cu referire la grecescul Andreas. Sau poate sa derive independent din cuvantul grecesc andreia (insemnand "razboinic"), care este comun tuturor acestor nume.
Oricare ar fi originea, se bucura de o popularitate mare printre toti vorbitorii de limba engleza din secolul XX.
Originea numelui Lavinia: latina

Semnificatia numelui Lavinia: femeie din Roma

P.S: Mie imi place numele acesta si cred ca trebuie sa fi mandra ca il porti

| Hydrangeaceae a răspuns:

Despre numele Andreea

Corespondentul feminin al numelui de origine greaca Andrei. Raspindit si frecvent, de veche traditie la romani, Andrei reproduce numele grecesc Andreas, bine atestat in epoca greco-romana, explicat prin 'andreia' - barbatie, curaj. Totodata, este cunoscuta si provenienta numelui din cuvantul 'andras' – barbat. Numele grecesc, patruns in latina si chiar in ebraica, se raspandeste rapid in lumea crestina datorita unuia dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus. Sfantul Andrei, in calendarul crestin-ortodox, este sarbatorit pe 30 noiembrie, zi cunoscuta si drept 'cap de iarna'.

Despre numele Lavinia

Lavinia este un prenume feminin modern, de origine latina (de la numele Lavinium). Lavinia era un nume de veche traditie la romani.

Conform legendei, fiica regelui Latinus (regele din Latium) si a Amatei, Lavinia, era sotia lui Enea (Aeneas). De foarte multa vreme, Lavinia a fost pus in legatura cu toponimul "Lavmium" (veche asezare italica, considerata de unii specialisti ca identica cu "Laurentium").

Enea si Lavinia au avut un fiu, Silvius. Enea a dat numele orasului Lavinium dupa ea.

Seminificatia numelui este necunoscuta.

Variante: Lartnia, aceeasi forma pentru toate limbile popoarelor care il folosesc.

| MissBeer a răspuns:

Corespondentul feminin al numelui de origine greaca Andrei. Raspindit si frecvent, de veche traditie la romani, Andrei reproduce numele grecesc Andreas, bine atestat in epoca greco-romana, explicat prin 'andreia' - barbatie, curaj. Totodata, este cunoscuta si provenienta numelui din cuvantul 'andras' – barbat. Numele grecesc, patruns in latina si chiar in ebraica, se raspandeste rapid in lumea crestina datorita unuia dintre cei 12 apostoli ai lui Iisus. Sfantul Andrei, in calendarul crestin-ortodox, este sarbatorit pe 30 noiembrie, zi cunoscuta si drept 'cap de iarna'.
Lavinia este un prenume feminin modern, de origine latina (de la numele Lavinium). Lavinia era un nume de veche traditie la romani. Conform legendei, fiica regelui Latinus (regele din Latium) si a Amatei, Lavinia, era sotia lui Enea (Aeneas). De foarte multa vreme, Lavinia a fost pus in legatura cu toponimul "Lavmium" (veche asezare italica, considerata de unii specialisti ca identica cu "Laurentium"). Enea si Lavinia au avut un fiu, Silvius. Enea a dat numele orasului Lavinium dupa ea. Semnificatia numelui Lavinia: femeie din Roma.

| mixilexi a răspuns:

ANDREEA/ANDREI - de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic".

LAVINIA - Origine: Roman

Semnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.