| Narcissssss a întrebat:

Imi puteti da si mie niste dovezi care v-au convis ca exista Dumnezeu? Pt ca eu nu sunt foarte convis

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Desigur, iti pot explica putin din ceea ce am dobandit de-a lungul anilor. Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent, biblia spune ca si noi cand vom muri vom pleca de aici cu dragostea. Noi oamenii punem accentul pe trup, dar biblia nu spune ca suntem trup cu suflet, ci ca suntem suflet cu trup, accentul este pe suflet, fara suflet trupul este nefolositor, cu tot cu creier si inima, nimeni nu stie ce face inima sa bata, totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatia asta o poti verifica.
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe. În concluzie, consider că ar rebui să avem mai multă încredere în ceea ce ne spune Duhul Sfânt în Biblie şi să nu mai plecăm urechea la cei care o defaimă.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi?

Asta e un bun argument in favoarea adaptarii si evolutiei pentru ca e de fapt tocmai invers. Nu s-a adaptat culoarea ochiului/psihicului, ci ochiul/psihicul s-a adaptat culorii.
Daca cerul era roz, aia devenea culoarea minune.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere obiectiv nu exista dovezi referitoare la asta. Nici pentru, nici contra.

| RAY a răspuns:

Omule credinta e credinta ce dovezi vrei tu, troll

| Donsavas a răspuns:

Religia merge pe principiul "crede si nu cerceta"
Cu alte cuvinte, n ai nevoie sa stii ci doar sa crezi.

| Nilsson a răspuns:

Dovezile pe care le primește cineva sunt pe măsura căutărilor și efortului depus.

| Octavian199 a răspuns:

Nu au nici una.

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.Cum e Geneza in noul testament? rolling on the floorFara vechiul testament nu exista crestinismul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sau VT, sau Coranul, ca pana la urma e vorba de acelasi spiridus...

| Octavian199 a răspuns (pentru Holiday):

Exact.Si la musulmani e tot zeul evreu.

| Daniel323 a răspuns:

Zeul evreilor la care au aderat atat crestinii cat si musulmanii in ignoranta lor, a plecat de mult de pe planeta noastra.
A fost un criminal si un psihopat.
Adevarata divinitate exista in fiecare dintre noi si asteapta sa o descoperim.
Mai are mult de asteptat.

| Michael11 a răspuns:

O dovada ar fi viata pe care Domnul a trait-o pe pamant. Daca Isus Hristos ar fi fost doar un om obisnuit, atunci nu ar fi putut sa traiasca o viata fara de pacat, sa dea invataturile pe care le-a dat, sa ierte pacate, sa invie mortii, sa potolesca furtuna, sa inmulteasca panile si pestii, sa umble pe mare etc. Nasterea Lui a fost o minune. Daca ar fi fost doar om, nu putea sa invie din morti. Daca ar fi fost doar om, credinta crestina nu ar fi ajuns pana la noi. Totul s-ar fi incheiat odata cu rastignirea Lui. Apoi alta dovada ar fi schimbarea care a avut loc in viata ucenicilor dupa invierea Domnului. Apoi marturiile celor ce au avut moarte clinica si au vazut raiul si iadul. Viata acelor oameni s-a schimbat dupa ce au vazut lumea de dincolo.

| MAIA18 a răspuns:

Exista dumnezeu! Faptul ca dumnezeu te apara de tot raul! Si pentru ca trăiești!

| Atlantic007 a răspuns:

Uita-te in jurul tau la tot ce exista si te vei convinge ca exista Dumnezeu