| Steregoi a întrebat:

Imi puteti da un exemplu din Biblie de posedare subtila fara stiinta posesorului creierului fara ca acesta sa scoata saliva pe gura si fara convulsii si fara sa para un nebun ci un om cat se poate de lucid si sanatos?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Copiii lui Israel au pacatuit cu privire la lucrurile date spre nimicire. Acan, fiul lui Carmi, fiul lui Zabdi, fiul lui Zerah, din semintia lui Iuda, a luat din lucrurile date spre nimicire. Si Domnul S-a aprins de manie impotriva copiilor lui Israel." (Iosua.7:1)
"Acan a raspuns lui Iosua si a zis: "Este adevarat ca am pacatuit impotriva Domnului Dumnezeului lui Israel si iata ce am facut:
am vazut in prada o manta frumoasa de Sinear, doua sute de sicli de argint si o placa de aur in greutate de cincizeci de sicli; le-am poftit si le-am luat; iata, sunt ascunse in pamant in mijlocul cortului meu, si argintul este pus sub ele." (Iosua.7:20-21)

"Cum a fost data bucatica, a intrat Satana in Iuda. Isus i-a zis: "Ce-ai sa faci, fa repede."
Dar nimeni din cei ce sedeau la masa, n-a inteles pentru ce ii zisese aceste vorbe.
Unii credeau ca, de vreme ce Iuda avea punga, Isus voia sa-i spuna: "Cumpara ce ne trebuie pentru praznic"; sau ii poruncea sa dea ceva saracilor.
Iuda, dupa ce a luat bucatica, a iesit afara in graba. Era noapte." (Ioan.13:27-30)

"Dar Elima, vrajitorul - caci asa se talcuieste numele lui - le statea impotriva si cauta sa abata pe dregator de la credinta.
Atunci Saul, care se mai numeste si Pavel, fiind plin de Duhul Sfant, s-a uitat tinta la el si a zis: "Om plin de toata viclenia si de toata rautatea, fiul dracului, vrajmas al oricarei neprihaniri, nu mai incetezi tu sa strambi caile drepte ale Domnului?
Acum, iata ca mana Domnului este impotriva ta: vei fi orb si nu vei vedea soarele pana la o vreme." Indata a cazut peste el ceata si intuneric si cauta bajbaind niste oameni care sa-l duca de mana." (Fapte.13:8-11)

| Steregoi explică (pentru anonimg):

E bun exemplu cu Iuda. Vrajitorul se stia ca lucreaza cu demoni. E bun si exemplu cu vrajitorul.

2 Regi 24:1:"Mânia Domnului s-a aprins iarăşi asupra Israeliţilor, pentru că cineva din ei îndemnase pe David, zicând: "Mergi de numără pe Israel şi pe Iuda!"

1 Paralipomena 21:1:"Atunci s-a sculat Satana împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea Israeliţilor."

Apocalipsa 16:14, 16:"14. Căci sunt duhuri diavoleşti, făcătoare de semne şi care se duc la împăraţii lumii întregi, să-i adune la războiul zilei celei mari a lui Dumnezeu, Atotţiitorul. 16. Şi i-au strâns la locul ce se cheamă evreieşte Harmaghedon."

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat