| Giani31 a întrebat:

Imi puteti raspunde sincer ca daca ter rogi mai rar si nu crezi ca anumite talismane fac minuni inseamna ca esti ateu ca esti necredincios?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Credinta in talismane e una. Insa cum te rogi depinde de atitudinea ta fata de Dumnezeu. Cred ca e bine sa invatam cat mai mult de la sfinti despre rugaciune.

| doctorandus a răspuns:

Talismanele sunt hocus-pocus. A fi crestin nu e totuna cu a fi superstitios.

| T0T a răspuns:

Credința și necredința sunt termeni care se pot atribui multor lucruri.

| vocea a răspuns:

Credinta este ceva ce avem toti, si ateii cred in ceva cred in univers.

| TrăieşteClipa a răspuns:

„Şi a zis Iisus sutaşului: Mergi şi după credinţa ta fie ţie"

Daca crezi in talismane acestea vor functiona.
Daca crezi in biserica si in preoti ceva functioneaza.
Daca crezi ca sunt doar niste hoti care se folosesc de tine, asa este.
Noi suntem adevaratii dumnezei care facem ca lucrurile sa functioneze dandu-le energie.

| ania a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce fel de dumnezei suntem dacă nu putem decide nici măcar să nu respirăm 15 minute? Sau să nu ne naștem?
Poate totuși Altcineva a stabilit legea aceasta ca lucrurile în care credem să ființă în lumea materială.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Nici YHWH nu putea sa-si tina respiratia.
Si el a fost nascut.

| ania a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu știu ce Biblie citești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Talismanele ca să facă "minuni" trebuie încărcate cu energie. Dacă ai un talisman tu trebuie să-l încarci cu energie care să te ajute să atragă ceea ce îți dorești sau ceea ce l-ai programat să-ți atragă. Asta n-are nicio legătură cu creștinismul care și condamnă astfel de practici din frică pentru ca oamenii să nu descopere adevărurile pe care evreii creștini le-au ascuns.
Deci dacă dorești să folosești talismane da probabil popa ți-ar zice că asta contravine religiei creștine dar nu cred că toată lumea are aceeași părere.

| Iunix a răspuns:

Crezi în Dumnezeu? Dacă da atunci ești credincios, dacă nu atunci ești ateu.