| HaterAndHater a întrebat:

Imi puteti spune cate ceva despre religia Wicca?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Wicca
foarte interesanta vad aceasta religie

1 răspuns:
| ChocoHeart a răspuns:

Wicca este o religie neopagana. Regula nr 1 este ca atata timp cat nu ranesti pe nimeni (inclusiv pe tine) poti sa faci tot ce vrei, de aici pornind folosirea magiei albe. Nu exista bine si rau absolut. Credinta este in mai multi zei/ zeite care pot fi reprezentati prin natura. De exemplu zeita este adesea infatisata ca mama natura, Luna si toate elementele la genul feminin. Zeul incoronat este reprezentat prin Soare si restul elementelor la genul masculin. Ca in orice religie pagana, Wiccanii sarbatoresc Beltane, Imbolic, Ostara, Litha si alte sarbatori care sunt prezentate pe Roata Anului.
Wiccani tin foarte mult la legatura lor cu mediul inconjurator si cu elementele.