| Krauser a întrebat:

Imi puteti spune/ da detalii despre cine este Bafomed(sau Baphomed)?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Baphomed e o denumire a unui demon păgân, jumătate om și jumătate ţap, denumire dată de Cavalerii Templieri și apărută prima dată în procesul intentat acestora de către Biserica. Acest demon se identifică mult cu Satana, chiar și în zilele noastre fiind mult invocat în culturile satanice.
Totuși se crede că acest nume ( Baphomed ) e doar o alterare a numelui profetului Mahomed. N-am citit Coranul dar se spune că Mahomed a încercat să fie ispitit de Satana care a luat înfățișarea unui ţap negru iar denumirea își are originea în această pildă, relatată de către cavaleri în timpul procesului.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Baphomet este Sophia, scris in cod antic evreiesc.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Alta explicatie e ca Baphomet era craniul lui Ioan Botezatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baphomet.
"Baphomet este un nume dat pentru un presupus demon, dar aproape cu siguranță un nume vechi al lui "Mohammed""
http://www.bisericasatanista.org/baphomet.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh vezi si aici daca tot esti interesat de chestiile astea:http://satanismul.blogspot.be/......endes.html